Komiks: Batman: Supertíha (2017) – Batman je mrtev, ať žije Batman!

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Po událostech ve výtečném Konci hry, kdy Joker s Batmanem zemřeli, bok po boku vleže v jeskyni, jsa zasypáni hromadou suti, přichází další díl Snyderova komiksového Batmana, nesoucí název Supertíha. Zajímalo vás někdy, jak by to vypadalo, kdyby Bruce Wayne přestal (ať už z jakýchkoli důvodů) nosit kostým? A kdo by ho nahradil? Toto téma už bylo pochopitelně zpracováno vícekrát. V případě této řady na to šli tvůrci po svém. V mnoha ohledech velmi zajímavě, zatímco v mnoha jen potvrdili repetitivnost a explicitně řečeno vykleštěnost mainstreamového komiksu. Po předchozí silné akci zpravidla nutně dochází k vystřízlivění. Jak se to tedy má s již v pořadí osmou knihou tohoto runu?

Začíná to zajímavě. Město oplakává svého hrdinu: velkého Detektiva; Temného rytíře, jenž v jejich městě chránil pořádek a utkával se s takovými zlosyny, na které byla policie krátká. V posledním střetu se svým největším nepřítelem položil život. Občané Gothamu ale svého hrdinu potřebují. A tak právě z řad policie vzejde nový Batman. Oficiální, jiný Batman který nepracuje pod rouškou tmy, ale je všem na očích, má uniformu a striktní, vyššími místy nařízená a řízená pravidla. A právě tímto novým hrdinou, který po Temném rytíři převezme žezlo, je bývalý komisař Jim Gordon. Což je dle mého názoru zajímavý a celkem logický nápad. Kdo jiný, snad jen krom Alfreda a členů „Batfamily“ zná metody muže v oděvu netopýra lépe, než jeho dlouholetý parťák? Ruku v ruce s nejmodernější technologií a pod záštitou policie je nový Batman. Batman s jasnou tváří, účelem a (dle mého) i mimořádně ošklivým robotickým oděvem, který s Temným rytířem mnoho společného nemá. Což byl sice záměr a je to v ději i opodstatněno, přesto jsem si však celkem oddychl, když se místy Gordon rozhodl monstrózní oblek na okamžik odložit a vyrazit do terénu pěkně postaru, byť mu schází pláštík…

Bohužel jak jsem již psal v úvodu, tempo je velmi volné a příběh dostává pořádný spád až ke konci. Ačkoli to vlastně ani dost dobře nemohlo být jinak, zrovna zde dění není ani zbla uzavřené a jste hodně navnazeni na další čísla, a to je vlastně i správně. Gordon to jako nový Batman nemá jednoduché, protože prakticky hned poté, co poprvé vyráží do terénu, objeví se na scéně nebezpečný, superschopnostmi obdařený záporák. Postupně se odhaluje, že kdosi poskytuje drobným Gothamským kriminálníkům nadpřirozené schopnosti, a víceméně na nich testuje své produkty. Nový záporák je opravdu zajímavý a děsivý nejen co do vzhledu, ale i schopností. Scott Snyder zde naplno ukazuje, že dokáže pracovat nejen se zažitými charaktery Batmanova mini universa, ale že do něj dokáže velmi dobře začlenit i postavy zcela nové a opravdu povedené.

Ať už šlo v minulosti o výborný, do historie Gothamu svou mytologií dokonale zapadající Soví tribunál nebo o děsivého a tragického zlouna jménem Doktor Smrt v Roku nula. Nu a Supertíze se tedy nyní dočkáme záporného charakteru jménem Mr. Bloom, opleteného tajemstvím, u něhož nám dosud nejsou jasné veškeré motivace. Je však zřejmé, že je obrovsky nebezpečný nejen občanům města, ale i největším, tradičním zločincům o formátu Oscara Cobblepota (Penguin). Trochu zamrzí že se jedná o rozjezd a zůstává tu tak spousta prostoru do budoucna, kdy děj prakticky končí dříve, než začal. Dostane se nám jen bonusu v podobě retrospektivního vyšetřování starého Batmana, zasazené ještě před Konec hry. Jde o jednohubku, dovysvětlující některé aspekty ohledně začátků nového záporáka. Na tom se spolu se Snyderem podílel i tuzemskému čtenáři důvěrně známý scénárista Brian Azzarello, stojící mimo jiné za řadou komiksů se Supermanem, či výborným počinem Lex Luthor: Muž z oceli. Pozici kreslíře v tomto bonusu převzal kreslíř s pseudonymem Jock, který se podílel kupříkladu na komiksu The Losers.


Snyder se sice nebojí v rámci své řady dělat s postavami slušné kotrmelce, přesto ho ale komiksový svět, do kterého přispívá, drží v mnoha věcech zkrátka. Takové postavy, jako je Bruce Wayne, se prostě naplno zbavit nemůžete. A jakkoli to v minulé knize vypadalo definitivně, ukazuje se že až tak horké to se smrtí nebude. A ačkoli se náš starý známý stal někým jiným (z velmi dobře a jasně vysvětlených, byť velmi klišovitých důvodů), čtenář ani na vteřinu nevěří, že by se jednalo o stav, který vydrží natrvalo. A tak vlastně jen čekáte, kdy bývalému Batmanovi něco jeho idylku přetne. Protože náznaků, že k tomu dříve či později dojde, je tu celá řada. Velmi se mi nicméně líbí nová záporný charakter Mr. Blooma. Jedná se o ten typ bestiálního šílenství, který je skutečně nebezpečný a díky dočasné záhadnosti i nesmírně fascinující. Tohle je esence toho, proč jsou Batmanovi nejlepší (ať už noví či staří) záporáci tak oblíbení.

Celkem mě zatím zamrzela absence kohokoli z členů mnou jindy neoblíbené Rodiny, tedy Batfamily (mimo Alfreda, samozřejmě), protože víc než cokoli jiného bych chtěl znát jejich názory na celou věc, a ne jen to, co pro svého pána vnímá jako nejlepší jeho přítel a komorník. Alespoň se tu ale ukáže Superman/ Clark Kent. A poprvé za dlouhou dobu byl pro mne muž z Kryptonu velkým přínosem do příběhu. Ale je fakt, že tyto motivy možná do prvních několika sešitů nacpat jednoduše nešly. Dění je ostatně cílené hlavně na Jima Gordona a jeho formu boje se zločinem. Potěšilo mě, že děj je v určitých momentech (jak je u Snydera zvykem) prokládán vnitřními monology a úvahami hlavní postavy. Díky tomu můžeme nahlédnout na dění z hrdinovy perspektivy a lépe se s ním sžít. A o tom, že je Gordon sympaťák, jsme se přesvědčili už dávno před tím, než se stal Batmanem. Vysvětlení toho, proč Bruce nechce být nadále strážcem pořádku, který je prostě mrtvý, dává smysl. A dává smysl i celý děj. Bohužel jde ale spíše opravdu o rozvolněnější epizodu s perfektním a brutálním závěrem, která hlavně navnadí na další dění.

Verdikt

Batman: Supertíha ukazuje všechny klady a zápory mainstreamového komiksu v plné kráse. Dává na odiv, že se můžete dočkat zdánlivě velkých zvratů jen proto, aby se vše následně pohodlně navrátilo do statutu quo. Což je nemírně únavné. Přesto se podařilo přijít s novými prvky a nápady, které jednoduše stojí za to. Kresbu Grega Capulla si tradičně nemohu vynachválit a jeho standart je tak nenarušen. Nicméně i tentokrát stojí za zmínku zejména perfektní závěr, v němž se nová záporná postava předvádí opravdu v perfektně brutálním hororovém stylu a dokazuje, že je skutečnou hrozbou. Vlastně to dokazuje po celou dobu, kdy se čtenáři odhaluje na pozadí hlavního děje, aby nakonec své hrůzné květy rozvinula v plné nádheře. Zkrátka a dobře, byť zde došlo po předchozím „finálním“ (je jasné že bledý muž se zase jednou vrátí) střetu s Jokerem k značnému vystřízlivění, stále se jedná o komiksovou řadu, která baví a má rozhodně co nabídnout. Proto jí nemůžu dát slabé hodnocení. Lhal bych, kdybych tvrdil že jsem se čtením nebavil, byť jsem cítil značné zklamání z předvídatelnosti a dlouhodobé neměnnosti směřování příběhu. Zkrátka i kdyby kvůli ničemu jinému, už jen proto že jde o komiks zábavný, kvalitní, komiks u kterého chcete vědět co bude dál, stojí Supertíha za pozornost. Fanouškům Batmana opět nejde Snyderův run než pouze a jistě doporučit jako to nejlepší, co u nás z ucelených příběhů s dočasně ne až tak temným Temným rytířem vychází…


Recenze na všechny předcházející knihy Snyderova runu na našem webu naleznete tady. Nu a pokud si jeden z těchto výborných komiksů pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Batman: Konec hry u nás vyšlo v roce 2017 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit jej, stejně jako nejnovější komiksy z této Batmanovy série, můžete zde. Příště se u nás v rámci komiksového okénka můžete těšit na humornou komiksovou oddechovku Rocket 1: Chlupatý a nebezpečný, v němž se setkáme se dvěma bezesporu nejoblíbenějšími ze Strážců galaxie…

  • Batman: Supertíha
  • USA, 160 stran, u nás vydala Crew v roce 2017
  • Scénář: Scott Snyder, Brian Azzarello
  • Kresba: Greg Capullo, Jock
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170×255 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Antonín, Martin D.
  • Žánr: akční, superhrdinský

 

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

KOMISAŘ GORDON JE NOVÝ BATMAN! Poté, co Batman zmizel, a patrně i zemřel, je bývalý policejní komisař Jim Gordon povolán, aby nesl odkaz Temného rytíře a stal se jeho následovníkem. Ale byť zůstává jméno a to, co reprezentuje, stejné, není tento nový Batman zdaleka jen kopií originálu. Gordon, který město stráží v gargantuovském, supertechnologickém batobleku, není žádný mstitel ukrytý ve stínech. K dispozici má plnou spolupráci gothamské policie i starosty, a navíc ještě mnohamilionový rozpočet od Powers International. Bude mu ale drahý oblek stačit, aby zastavil tajemného, výhonkovitého Mr. Blooma před tím, než zakoření smrtonosné plány, které padouch pro město chystá?Komiks: Batman: Supertíha (2017) - Batman je mrtev, ať žije Batman!