Mezipatra 2017 aneb Praha v odstínech duhy

Přečtěte si

Autor

Jako každý rok, nese se i letos začátek prosince v pražských kinech Lucerna,  Světozor, Kino 35 a Kino Pilotů, ale i na dalších místech, ve znamení duhy. Ve dnech 2. až 9.11. zde totiž proběhne již osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Letošním tématem je Sami za sebe.

„Mezipatra jsou tematický festival. Při výběru filmů je tak klíčové, jak se v nich odráží téma ročníku,“ prozrazuje programová ředitelka Sandra Hezinová. „Jedním z prvních filmů, o jehož zařazení do programu jsme byli jednohlasně přesvědčeni, byl finský biografický film Tom of Finland. Heslo Sami za sebe zde ilustruje osud umělce, který po většinu života nemohl tvořit svobodně,“ vysvětluje Sandra Hezinová. „Kritérií pro výběr filmů do programu je ale více. Snažíme se kupříkladu o geografickou pestrost, letos tak představíme nejen mnoho snímků z Evropy, ale také z Asie, Ameriky či Afriky.”

Zmíněný Tom of Finland bude promítán druhého listopadu rámci slavnostního zahájení přehlídky. Za snímek o umělci, který ve své době nemohl volně tvořit a přesto se pak stal gay ikonou získal režisér Dome Karukoski ocenění pro nejlepší zahraniční film na festivalu v Tribece.

Mezipatra budou mít letos divákům rozhodně co nabídnout. Mezi další očekávané snímky patří například drama Thelma norského režiséra Joachima Triera. Mystický thriller sleduje život Thelmy, která právě nastoupila na vysokou školu. Plachá dívka zde potkává Anju a jejich vzájemná přitažlivost odstartuje řetězec děsivých událostí. Snímek je kandidátem na Oscara pro nejlepší zahraniční film.

Diváci se také můžou těšit na německou Cestu od Chrise Miery, který bude také jedním z hostů festivalu. Snímek, který si získal pozornost už na letošním Berlinale vypráví příběh gay páru procházejícího krizí.

Na Sundance zase slavil úspěch coming-of-age film Plážoví flákači. Za příběh kluka, který se přes den poflakuje s kamarády, ale po nocích chatuje s cizími muži, si americká režisérka Eliza Hittmansi odvezla ze Sundance cenu za režii.

Nelze opomenout ani mezinárodně úspěšný snímek o křehkém vztahu dvou naprosto odlišných chlapců Na konci světa, který slavil úspěch už na letošním KVIFF.

Letošní program nabídne i jakési nostalgické zavzpomínání na loňský rok. Kromě cíleně naplánovaných projekcí snímků, které zaujaly loni, bude uveden také nový film Misandrie kanadského režiséra Bruce LaBruce. Ten loni jakožto host festivalu zaujal jak svým snímkem Hustler White, tak svou osobností a DJ talentem.

Dále mohou zájemci zavítat na Divochy, kteří se zabývají genderovou identitou, tématické bloky krátkých filmů či další celovečerní počiny. Opět bude uvedeno též několik snímků v retrospektivní sekci, např. Vše o mé matce nebo Moje léto lásky.

Po své pražské části se festival přesune do Brna, kde pobude ve dnech 10.-17.11., následovat budou ozvěny v regionech. Pro více informací navštivte oficiální web přehlídky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také