Víkendové tržby: Kingsman 2 na špici. (Ne)dařilo se LEGO nindžům

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Pokračování špiónské akční jízdy otevřelo lépe než jednička. To kleslo na druhou příčku a do nejlepší desítky se dostali ještě tři další nováčci.

  1. místo – Kingsman: Zlatý kruh: 39 milionů, novinka
  2. místo – To: 30 milionů, 3. týden v žebříčku
  3. místo – LEGO Ninjago film: 21,2 milionů, novinka
  4. místo – Americký zabiják: 6,2 milionů, 2. týden v žebříčku
  5. místo – Který je ten pravý?: 3,3 milionů, 3. týden v žebříčku
  6. místo – Matka!: 3,2 milionů, 2. týden v žebříčku
  7. místo – Friend Request: 2,4 milionů, novinka
  8. místo – Zabiják & bodyguard: 1,8 milionů, 6. týden v žebříčku
  9. místo – Stronger: 1,7 milionů, novinka
  10. místo – Wind River: 2,5 miliony, 7. týden v žebříčku

Režisér Matthew Vaughn se vzepřel zažitým standardům a natočil poprvé v životě pokračování. Různá studia se ho marně snažila nalákat na sequely X-Menů, Hvězdných prachů nebo Kick-Assů a v jednu chvíli se Vaughna snažili ukecat i na nějaký díl Hvězdných válek. Dočkali se až Foxové se svými trochu nečekaně hitovými Kingsmany. Druhý díl s podtitulem Zlatý kruh opět nabídl nezaměnitelný tvůrčí rukopis britského hračičky a bylo z toho solidních 39 milionů během otevíracího víkendu.

To je o tři míče lepší výsledek, než jaký měla v roce 2015 parádní jednička a uvidíme, zda v tomto srovnání padne i těch celosvětových 414 milionů prvního dílu. Já bych to této partičce eRkových špiónů moc přál, ale moudřejší budeme, až dorazí čísla z ostatních kontinentů. V Americe to však vypadá na hit v rámci očekávání a to není vůbec žádná ostuda. Vzpomeňme, jak se dařilo jiným více či méně vynuceným pokračováním, která si vydělala sotva na pokrytí rozpočtových nákladů.

Na druhé místo se logicky poroučelo hororové To, ale nakonec z toho byl o dost menší propad, než se původně čekalo. Nadmíru zdařilá adaptace knižního opusu Stephena Kinga brala ve svém třetím víkendu v amerických kinech krásných 30 milionů (po sečtení všech světových výnosů se pak blížíme k půlmiliardě) a připomíná tak, že poctivým filmovým retro-dobrodružstvím ještě zdaleka neodzvonilo. Další díly jsou na cestě – Chapter two bude prý mapovat vznik a dějinný vývoj strašidelného monstra Pennywise – a my se moc těšíme!

Třetí místo a druhý nováček tohoto týdne je LEGO Ninjago film. Název snímku dává napovědět, že se bavíme o další recyklaci klasických popkulturních trademarků prostřednictvím kostičkovaného zpracování (LEGO příběh, LEGO Batman) a výsledek je tentokrát trochu rozpačitý. Na jednu stranu oceňuji, že se tvůrcům podařilo z této absolutně postradatelné látky vtřískat 21 milionů za první tři dny v kinech, ale v porovnání se svými lego-předchůdci kopají nindžové nižší ligu. Megahit typu LEGO příběhu, který bral jen z Ameriky pro mne dodnes nepochopitelných 257 milionů, se tentokrát určitě konat nebude. Ninjago možná podrží diváci ve zbytku světa (hodně se spoléhá na asijský trh), ale svoji výplatu bych na to nevsadil.

Následuje sedmé místo, na které se vyšvihla novinka – nízkorozpočtový horor Friend Request. Námět snímku je inspirován přidávání a odebírání přátel na sociální síti Facebook a nevím jak vy, ale mě by tahle synopse do kina rozhodně nenalákala. Něco podobného si nejspíš řekli i diváci v USA, protože ani oni se do multiplexů nijak zvlášť nehrnuli. K tomu si přičtěte na první pohled nezajímavý casting a necelých dva a půl milionů je jednoznačné, ale celkem i očekávané zklamání pro mladé studio Entertainment Studios.

Z páté příčky na osmé klesla akční komedie Zabiják & bodyguard, které se povedlo už téměř zpětinásobit svůj původní třicetimilionový rozpočet. Lehkým zklamáním dopadl i debut filmového zpracování autobiografické knihy od Jeffa Baumana, jednoho z přeživších bombového útoku na Bostonský maraton z dubna 2013. Snímek Stronger představuje v hlavní roli Jakea Gyllenhaala, který si jistě brousí zuby na oscarovou nominaci a jeho přání nejspíš nebude úplně přehnané. Emocionálně náročné drama totiž hlásí nádherných 95 % pozitivních recenzí, na což by mohli akademici slyšet. Finanční úspěch to však filmu Davida Gordona Greena nezajistilo.

Žebříček top 10 uzavírá chválený thriller Wind River s Jeremy Rennerem a Elizabeth Olsen. za týden si posvítíme na premiéru snímku American Made, který dostal výmluvný český distribuční název Barry Seal: Nebeský gauner. Tom Cruise zde opět spojí síly s režisérem Dougem Limanem (Na hraně zítřka) a my se rozhodně těšíme, co z této spolupráce vyleze, protože země, kde se Barry Seal už stihl promítat, hlásí nadprůměrná hodnocení. Amerika se dočká až 29. září. Zbytek světa má v tomto výjimečném případě více než měsíc náskok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také