Speciál: Výdělky série Piráti z Karibiku

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Nový díl Pirátů z Karibiku – Salazarova pomsta – vpluje do světových kin už tento týden. Připomeňme si výkony předchozích dílů z pohledu účetních studia Disney.

Příběhy věčně opilého, darebáckého, ale i nesporně okouzlujícího kapitána Jacka Sparrowa vždy platily za jistotu komerčního úspěchu. Navzdory až přehnaně megalomanské produkci, která naplno nastoupila s druhým dílem série, se populární piráti moří pokaždé bez problémů zaplatili a to samé můžeme očekávat i od nadcházející epizody s podtitulem Salazarova pomsta.

Pokud se nenaplní černé scénáře ohledně předčasného umístění očekávaného snímku na internet (článek o vydírání studia Disney neznámými hackery čtěte zde), tak se dá očekávat, že z Pirátů z Karibiku bude po několika letech opět hit. Jak se ale v kinech dařilo Salazarovo předchůdcům? Který z dílů ságy byl komerčně nejúspěšnější, a který až likvidačně přeplacený? Čtěte a dozvíte se více. Vítr do plachet! 🙂

Všechny následující částky jsou uváděny v dolarech.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Premiéra v USA: 9. července 2003
Premiéra v ČR: 28. srpna 2003
Rozpočet: 140 milionů
Tržby v USA: 305 milionů
Tržby celosvětově: 654 milionů

Už z výborných trailerů bylo tenkrát zřejmé, že máme co do činění s jasným hitem léta. Tématika Pirátů sice byla v té době tak trochu opomíjenou a nežádoucí látkou (dřívější pokusy o oživení pirátské filmové tradice pohořely), ale producentský bůh Jerry Bruckheimer dal divákům přesně to, po čem toužili, i když o tom do té doby vůbec nevěděli. Kdekdo v tehdejších časech volal po vítězství Johnnyho Deppa na oscarovém ceremoniálu, bohužel/bohudík marně. I tak ale byl z Prokletí Černé perly famózní (a vlastně trochu i nečekaný) megahit, na kteří třeba diváci v Americe chodili ještě 26. týdnů od premiéry.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
Premiéra v USA: 7. července 2006
Premiéra v ČR: 3. srpna 2006
Rozpočet: 225 milionů
Tržby v USA: 423 milionů
Tržby celosvětově: 1,066 miliardy

Ohromné očekávání = absolutní úspěch.  Druzí Piráti vsadili na rozmáchlý rozpočet a neomezený marketing, který diváky pronásledoval dlouhé měsíce před premiérou snímku. A nutno říct, že šlo o špičkovou kampaň. Fantastické ukázky bořily rekordy ve zhlédnutí na youtube, plakáty a billboardy čekaly na potenciální návštěvníky kina prakticky na každém rohu a každý městský maškarní ples měl několik účastníků v masce oblíbeného Jacka Sparrowa. Oblíbenost Pirátů z Karibiku naznala mezí a tržby byly oproti jedničce téměř dvojnásobné. To samé však platilo pro rozpočet, který se přehoupl přes cifru 225 miliónů. Ale vyplatilo se. Jen mimo území USA vydělal film téměř o 300 milionů více než Prokletí Černé perly.

Piráti z Karibiku: Na konci světa
Premiéra v USA: 25. května 2007
Premiéra v ČR: 24. května 2007
Rozpočet: 300+ milionů
Tržby v USA: 309 milionů
Tržby celosvětově: 963 milionů

Završení původní pirátské trilogie je dodnes považováno za jeden z nejdražších filmů všech dob. Natáčení Truhly mrtvého muže a Na konci světa probíhalo současně s „plánovaným“ rozpočtem kolem 500 milionů pro obě díla, ale ještě než padla první klapka, tak bylo jasné, že se bude hodně doplácet. V první řadě herecký tahoun série Johnny Depp si vyhádal až extrémní platové navýšení, produkce zároveň nezvládla šetřit na natáčecích lokalitách a pomyslným hřebíčkem do rakve účetního oddělení byly nekonečné náklady na realizaci monumentálních digitálních efektů. Suma sumárum, film se i přes mírný pokles tržeb zaplatil, jen z toho nebyl tak výrazný profit, kterým se mohla pochlubit předchozí dobrodružství režiséra Gora Verbinskiho.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Premiéra v USA: 20. května 2011
Premiéra v ČR: 19. května 2011
Rozpočet: 250 milionů
Tržby v USA: 241 milionů
Tržby celosvětově: 1,045 miliardy

Ačkoliv je čtvrtý díl série s podtitulem Na vlnách podivna obvykle spojován s přízvisky jako nechtěný, nezábavný, nepovedený, tak v kinech se mu dařilo tak dobře, že se stal téměř nejvýdělečnějším filmem Pirátů jako takových. Deppa a spol. sice odzívali diváci na domácí americké půdě, ale snímek podržel zbytek světa, odkud připlulo téměř až 80 % všech výdělků. Mimo USA má totiž tato značka zcela nezpochybnitelně vzestupnou tendenci (tržby jednotlivých dílů jdou za sebou následovně – 348m – 642m – 645m – 804m). Není proto překvapivé, že i navzdory rozporuplným reakcím na kvality snímku samotného bude studio Disney tlačit na realizaci dalších a dalších dílů, protože se to prostě vyplatí.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta v režii norských talentů Joachima Rønninga a Espena Sandberga vstoupí do kin 24. května a už v pondělí můžete očekávat podrobný rozbor debutového víkendu tohoto očekávaného blockbusteru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také