Speciál: Výdělky série Piráti z Karibiku

Přečtěte si

Nejlepší filmy Channinga Tatuma

Tanečník, producent a herec Channing Tatum se zapsal do srdcí mnoha dívek snímkem Let's Dance. Ten sice nepatří mezi...

Nejlepší filmy Joaquina Phoenixe

Joaquin Phoenix je pan herec. Naposled to dokázal v komiksové adaptaci Jokera, za kterého si odnesl Oscara. Herecký chameleon...

Nejlepší filmy Charlieho Hunnama

Charlie Hunnam, hvězda seriálu Zákon Gangu, se objevuje na stříbrném plátně od roku 1999. Na kontě má hned několik...

Autor

Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Nový díl Pirátů z Karibiku – Salazarova pomsta – vpluje do světových kin už tento týden. Připomeňme si výkony předchozích dílů z pohledu účetních studia Disney.

Příběhy věčně opilého, darebáckého, ale i nesporně okouzlujícího kapitána Jacka Sparrowa vždy platily za jistotu komerčního úspěchu. Navzdory až přehnaně megalomanské produkci, která naplno nastoupila s druhým dílem série, se populární piráti moří pokaždé bez problémů zaplatili a to samé můžeme očekávat i od nadcházející epizody s podtitulem Salazarova pomsta.

Pokud se nenaplní černé scénáře ohledně předčasného umístění očekávaného snímku na internet (článek o vydírání studia Disney neznámými hackery čtěte zde), tak se dá očekávat, že z Pirátů z Karibiku bude po několika letech opět hit. Jak se ale v kinech dařilo Salazarovo předchůdcům? Který z dílů ságy byl komerčně nejúspěšnější, a který až likvidačně přeplacený? Čtěte a dozvíte se více. Vítr do plachet! 🙂

Všechny následující částky jsou uváděny v dolarech.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
Premiéra v USA: 9. července 2003
Premiéra v ČR: 28. srpna 2003
Rozpočet: 140 milionů
Tržby v USA: 305 milionů
Tržby celosvětově: 654 milionů

Už z výborných trailerů bylo tenkrát zřejmé, že máme co do činění s jasným hitem léta. Tématika Pirátů sice byla v té době tak trochu opomíjenou a nežádoucí látkou (dřívější pokusy o oživení pirátské filmové tradice pohořely), ale producentský bůh Jerry Bruckheimer dal divákům přesně to, po čem toužili, i když o tom do té doby vůbec nevěděli. Kdekdo v tehdejších časech volal po vítězství Johnnyho Deppa na oscarovém ceremoniálu, bohužel/bohudík marně. I tak ale byl z Prokletí Černé perly famózní (a vlastně trochu i nečekaný) megahit, na kteří třeba diváci v Americe chodili ještě 26. týdnů od premiéry.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
Premiéra v USA: 7. července 2006
Premiéra v ČR: 3. srpna 2006
Rozpočet: 225 milionů
Tržby v USA: 423 milionů
Tržby celosvětově: 1,066 miliardy

Ohromné očekávání = absolutní úspěch.  Druzí Piráti vsadili na rozmáchlý rozpočet a neomezený marketing, který diváky pronásledoval dlouhé měsíce před premiérou snímku. A nutno říct, že šlo o špičkovou kampaň. Fantastické ukázky bořily rekordy ve zhlédnutí na youtube, plakáty a billboardy čekaly na potenciální návštěvníky kina prakticky na každém rohu a každý městský maškarní ples měl několik účastníků v masce oblíbeného Jacka Sparrowa. Oblíbenost Pirátů z Karibiku naznala mezí a tržby byly oproti jedničce téměř dvojnásobné. To samé však platilo pro rozpočet, který se přehoupl přes cifru 225 miliónů. Ale vyplatilo se. Jen mimo území USA vydělal film téměř o 300 milionů více než Prokletí Černé perly.

Piráti z Karibiku: Na konci světa
Premiéra v USA: 25. května 2007
Premiéra v ČR: 24. května 2007
Rozpočet: 300+ milionů
Tržby v USA: 309 milionů
Tržby celosvětově: 963 milionů

Završení původní pirátské trilogie je dodnes považováno za jeden z nejdražších filmů všech dob. Natáčení Truhly mrtvého muže a Na konci světa probíhalo současně s „plánovaným“ rozpočtem kolem 500 milionů pro obě díla, ale ještě než padla první klapka, tak bylo jasné, že se bude hodně doplácet. V první řadě herecký tahoun série Johnny Depp si vyhádal až extrémní platové navýšení, produkce zároveň nezvládla šetřit na natáčecích lokalitách a pomyslným hřebíčkem do rakve účetního oddělení byly nekonečné náklady na realizaci monumentálních digitálních efektů. Suma sumárum, film se i přes mírný pokles tržeb zaplatil, jen z toho nebyl tak výrazný profit, kterým se mohla pochlubit předchozí dobrodružství režiséra Gora Verbinskiho.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Premiéra v USA: 20. května 2011
Premiéra v ČR: 19. května 2011
Rozpočet: 250 milionů
Tržby v USA: 241 milionů
Tržby celosvětově: 1,045 miliardy

Ačkoliv je čtvrtý díl série s podtitulem Na vlnách podivna obvykle spojován s přízvisky jako nechtěný, nezábavný, nepovedený, tak v kinech se mu dařilo tak dobře, že se stal téměř nejvýdělečnějším filmem Pirátů jako takových. Deppa a spol. sice odzívali diváci na domácí americké půdě, ale snímek podržel zbytek světa, odkud připlulo téměř až 80 % všech výdělků. Mimo USA má totiž tato značka zcela nezpochybnitelně vzestupnou tendenci (tržby jednotlivých dílů jdou za sebou následovně – 348m – 642m – 645m – 804m). Není proto překvapivé, že i navzdory rozporuplným reakcím na kvality snímku samotného bude studio Disney tlačit na realizaci dalších a dalších dílů, protože se to prostě vyplatí.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta v režii norských talentů Joachima Rønninga a Espena Sandberga vstoupí do kin 24. května a už v pondělí můžete očekávat podrobný rozbor debutového víkendu tohoto očekávaného blockbusteru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také