Recenze: Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017) – Jack Sparrow se vrací

Přečtěte si

10 filmů odehrávajících se na obrazovkách počítačů

Filmy odehrávající se na obrazovkách počítačů nebo chytrých telefonů (desktop films), jsou poměrně nový subžánr, který se v posledních...

10 nejnovějších minisérií na HBO GO

HBO je přehlídkou výborných minisérií, a ty nejnovější, které byly uvedeny na službě HBO GO, rozhodně nejsou výjimkou. Tohle...

23 titulů, které rozšíří nabídku Netflixu tento týden

Diváci Netflixu si mohou mnout ruce nad další záplavou novinek. Obsah této služby se již tento týden rozšíří o...

Autor

Do kin se vrátil kapitán Jack Sparrow. Oblíbený hrdina a příběh založený původně na atrakci z Disneylandu ztráceli s postupujícími díly na popularitě. Jak je na tom Salazarova pomsta?

Nejhorší pirát všech dob, vrabčák, zkrátka a dobře kapitán Jack Sparrow se zase vrací s novým fantastickým dobrodružstvím. Jak už tomu tak v jeho případě bývá, štěstěna k němu zase jednou není moc štědrá a příznivá. Tentokrát má proti sobě celou posádku mrtvých vedenou kapitánem Salazarem. Hlavní touhou těchto přízraků je zabít každého piráta, především ale právě Jacka, s kterým má kapitán Salazar nevyřízené účty.

V prvních chvílích může snímek působit poněkud rozpačitě a nebudit suverénní dojem, nicméně to poměrně brzy přejde. Začne působivá podívaná, která nenudí, baví a odsýpá. Velmi sympaticky působí to, že se tvůrci odhodlali dát prostor i jiným postavám, než jen oblíbenému antihrdinovi v podání Johnnyho Deppa. Ten samozřejmě ve filmu nechybí, ale je ho tam tak akorát dostatek – ani málo, ani moc. Do popředí se tak dostanou i nové mladé charaktery, kteří sice samozřejmě řeší rodinná či romantická témata (i dramata), ale jinak a nově.

I přes to, co bylo zmíněno výše, nelze upřít, že snímek z velké části stojí na postavě a jménu Johnnyho Deppa. V nejnovějším pokračování divák dostane dávku přesně takového antihrdiny, kterého si oblíbil v prvním díle. Je vtipný, svým způsobem nešikovný i nadmíru šikovný, pro odpověď nejde daleko a láhev jeho oblíbeného rumu má vždy na dosah. Není přehnaný, nepřehrává, není ho moc a není to hloupé.

Chvála směřuje i na adresy dalších aktérů, kteří se se svými rolemi vypořádali neméně dobře. Fanoušky navíc potěší návraty některých známých tváří, které v minulém díle mohli postrádat. Mimo jiné i tyhle „obživení“ celkem přirozeně budují půdu pro další pokračování, ačkoli nejde neuvažovat, jaký děj si tvůrci připraví, jelikož po Salazarově pomstě se může zdát, že už je vše vyřešené a v pořádku.

Dalo by se říct, že pátý díl zdatně následuje povedenou jedničku a dvojku. Především tedy jde o příjemnou oddychovou podívanou s notnou dávkou akce. Jako u několika předchozích filmů, i zde by bylo možné místy vytknout přílišnou překombinovanost. Stěží se také při pohledu na kapitána Salazara a jeho posádku ubránit paralelám mezi Davy Jonesem a jeho lidmi. Nicméně tyto podobnosti snímku jako celku zas tak závažně nepřekážejí.

Verdikt

Nelze si nepomyslet, že se série konečně vrací k „starým dobrým Pirátům“, které měla většina publika ráda. Pátý film jako by pokračoval ve šlépějích nastavených jedničkou a dvojkou. Nabízí zábavnou podívanou nepostrádající vtip a akci. Sympaticky působí, že se netočí veškerý děj jen okolo oblíbeného kapitána Jacka Sparrowa, ale prostor je dán i novým či jiným postavám. Odpustit se dá i to, že děj působí místy trochu překombinovaně a některé motivy jako by už byly použity. Sečteno a podtrženo, nový díl Pirátů z Karibiku rozhodně napravuje sérii reputaci a pravděpodobně předčí očekávání. A jestli by se mělo ve stejném duchu pokračovat dál, nebála bych se šestky.

  • Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta / Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge
  • Trailer
  • USA, 2017, 129 min
  • Režie: Joachim Rønning, Espen Sandberg
  • Scénář: Jeff Nathanson
  • Hrají: Johnny Depp, Javier Bardem, Geoffrey Rush, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario, Kevin McNally, Golshifteh Farahani, David Wenham, Stephen Graham, Martin Klebba, Adam Brown, Orlando Bloom, Keira Knightley, Paul McCartney a další

REVIEW OVERVIEW

Barbora Dršková
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také