TOP 15: Největší filmová zklamání roku 2016

Začátek roku bývá vždy rekapitulací toho roku minulého. V redakci jsme se již shodli na tom, jaké filmy se za uplynulý rok nejvíce povedly a nyní dostane prostor i opačná strana pomyslné barikády. Seřadili jsme totiž 15 největších zklamání roku.

15. Sebevražedný oddíl

Party komiksových vyděděnců s Harley Quinn a Deadshotem v čele měla potenciál stát se neskutečně zábavnou jízdou. Ale výsledek nebyl tak dobrý, jak bychom si přáli. Přetáčky, velké střihy několika scén, nemastný scénář… Film nebyl špatný, ale mohl být mnohem lepší.

14. Alenka v říši divů: Za zrcadlem

Druhá Alenka už nebyla v Burtonově režii a jeho typický rukopis zkrátka někdy chyběl. Vizuálně sice hýří barvičkami a špičkovými triky, po té příběhové stránce to však trochu drhne. Výsledný dojem? Stravitelná jednohubka, která ale původně měla být mnohem větší delikatesou.

13. Den Nezávislosti: Nový útok

První díl bavil diváky po celém světě skvělou akcí, pokaždé zajímavými obyvateli jiné planety, sympatickým obsazením a trochou toho roztomile naivního vlastenectví. Ale návrat do devadesátých let v podobě pokračování prostě už nebyl tím pravým ořechovým. Prvků pojících oba díly tu bylo dost, ale chyběla tomu jiskra a srdce. Zápletka byla v podstatě to samé v novém kabátě a postavy, které byly v prvním dílu velice příjemné, zde mnohdy působí až směšně a jako karikatury samy sebe.

12. Dívka ve vlaku

Když natočíte knižní adaptaci světového bestselleru, mnozí od vás hodně čekají. A zde ta očekávání naplněná nebyla. Snímek byl srovnávaný s jinou adaptací, která diváky uchvátila- Zmizelou. A toto srovnání Dívce ve vlaku uškodilo, protože neměla šanci tento duel vyhrát. Solidně zvládnuté řemeslo, ale bez špetky něčeho navíc.

11. Pařba o Vánocích

Český chytře zvolený název indikující spojitost s populární komediální trilogií o partě chlápků, kteří to tak trochu přeženou na večírku ve skutečnosti nalákal sice diváky do kin, ale nastavil jim špatná očekávání. S Pařbou nemá počin nic společného a jako takový sice vykouzlí pár úsměvů na tváři, ale v záplavu konkurence se jedná o naprostý šedý průměr.

10. Podfukáři 2

Partička vychytralých kouzelníků napoprvé ukázala kromě několika karetních triků i svůj smysl pro humor, šarm a grácii. Přidejte k tomu sympatické obsazení a máte příjemnou podívanou. Od pokračování tak bylo upřímně více očekáváno, než bylo schopné splnit. Kvalitativně k výraznému poklesu příliš nedošlo, ale dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky.

9. Rogue One: Star Wars story

Patálie skupinky nebezpečných rebelů snažících se získat plány smrtonosné zbraně impéria část redakce uchvátily, tu druhou spíše zklamaly. Nejčastěji padaly argumenty, že je celý snímek postavený na nudném a pomalém vyprávění, které je vlastně takovým tichem před bouří. Onu bouři představuje závěrečná bitva na tropickém ostrově, která uchvátila i největší skeptiky.

8. Warcraft: První střet

Počítačové herní adaptace mají obecně nálepku projektů, které sice přinesou mnohdy velké zisky, ale kvalitativně je to katastrofa. Warcraft si však zachovál tvář a zas takový průšvih to nebyl. Byla mu sice vyčítána plochost postav, přehršel CGI a uspěchaný děj, ale ve srovnání s kousky ze stejného žánru to pořád šlo. Jen to mohlo být prostě mnohem epičtější.

7. Buchty a klobásy

Animák pro dospělé, který je hodně ulítlý. Strasti potravin jednoho supermarketu, které zjistí, že za vchodovými dveřmi nečeká vykoupení a spása, nýbrž zatracení a peklo, byly pro někoho až moc extrémní. Drsný humor neberoucí si servítky neseděl každému a mnozí diváci si po zhlédnutí klepali na čelo a řešili otázku, co to vlastně viděli. Svérázný počin, který mohl však ubrat na účelové kontroverzi a přidat namísto toho trochu více humoru.

6. Fantastická zvířata a kde je najít

Harry Potter. Po celém světe je to kult, fenomén, legenda. Není divu, že se od volného pokračování spadajícího do světa kouzelníků hodně čekalo. Bradavice vystřídal New York první poloviny dvacátého století a klučinu s jizvou na čele zastoupil rozcuchaný podivín. Celkový dojem byl dobrý, ale fanoušci čekali přece jen něco víc.

5. Joy

Ani hvězda jako Jennifer Lawrence nezajistila dostatečnou kvalitu filmu. Vyprávění osudem zkoušené silné ženy slibovalo silný dojem, který se však nedostavil. Při zhlédnutí se neubráníte myšlence, že šlo z toho dostat více.

4. Osm hrozných

Nejukecanější Tarantino. Místo toho, aby byly dialogy střídány akcí a ta pak zase povídáním si hlavních protagonistů, dostali jsme konverzačku vygradovanou jednou pořádnou akční scénou. Pro zaryté tarantinovce zvyklé na určité postupy zklamání.

3. Sedm statečných

A další westernovka. V tomto případě se jedná o předělávku slavné kovbojky zachycující boj party hrdinů proti obrovské přesile. Nová verze si utrhla příliš velké sousto. Není ani tak charismatická, ani tak srdceryvná a s hrdiny se neztotožníte tak jak v původním dílu.

2. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

A jdeme do finále. Komiksový souboj dvou největších hrdinů stáje DC převedený na stříbrná plátna vyvolal silní reakce. Většina se shodla na tom, že je zápolení temného rytíře s mimozemštaněm plné logických chyb, nezajímavých dějových zvratů, necharismatických záporáků a bez špetky něčeho, co vás donutí být zařezáni v sedačkách.

1. X-Men: Apokalypsa

Tady se to prostě nepovedlo. Zbytečný film s nevýrazným hlavním trapičem všeho živého, unavenými hrdiny neschopnými dále osobnostně se rozvíjet, nezajímavým příběhem a suchými akčními scénami až na pár výjimek. Naprostá absence „epic“ faktoru.

Zklamání bylo ale mnohem více  a některé tituly si zaslouží alespoň zmínit: Revenant, Inferno, Jason Bourne, Angry Birds ve filmu, Ben Hur.