TOP 7: Nejlepší filmoví válečníci

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Do kin míří kultovní Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem, jenž dokazuje, že někteří naši hrdinové zkrátka nezestárnou, byť by se na první pohled mohlo zdát, že je spolu s jejich dobrodružstvími již zub času značně nahlodal. A proto jsem se v souvislosti s touto událostí, kdy se legendární rek po dlouhých letech od svého uvedení probil zpět na široké plátno, rozhodl sestavit žebříček těch z mého pohledu největších filmových válečníků z filmů situovaných do dob ohně a meče, jejichž úspěšně zfilmované osudy se nezapomenutelně zapsaly do srdce nejednoho diváka…

7. Aragorn

big_1423133202_image

„Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.“

Hraničář, Chodec, dědic trůnu v Minas Tirith, právoplatný král Gondoru, na nějž se zapomnělo, a jeden z členů Společenstva Prstenu. Čestný a zkušený válečník, přítel elfů, charismatický vůdce a jeden z mála, jenž tváří v tvář vábení Jednoho prstenu obstáli… V podání výborného Vigga Mortensena je zasmušilý hraničář jednou z hlavních a zároveň i nejoblíbenějších postav epické filmové trilogie Pán prstenů. Ve chvíli, kdy v závěrečném díle pozvedl Andúril, ukutý z úlomků meče Narsilu a se jménem přítele na rtech se v čele svého vojska příkladně rozeběhl vstříc ohromné přesile, pookřálo jistě i to nejkamennější srdce… Dnes je již úsměvným faktem, že v počátku byl mezi zvažovanými kandidáty na roli Isildurova dědice Nicolas Cage, k čemuž naštěstí nedošlo, neboť roli posléze odmítl.

6. Král Artuš

a66d0544a047bd5add3e994df1704a45

Bájný panovník a jeho magický meč Excalibur, oba opředeni dávnými mýty. Rytíři kulatého stolu, čarodějnice Morgana, moudrý kouzelník Merlin, nu kdo by tento dávný příběh už v různých obměnách neslyšel, neviděl, či nečetl. V dnes už klasickém filmu Excalibur z roku 1981, se tato stará anglická legenda dočkala až překvapivě realisticky laděného převyprávění s fantastickou hudbou, výbornou výpravou a kamerou (ta získala nominaci na Oscara), jež si však stále zachovalo tajuplnost a mystičnost dávného příběhu. Podle mnohých se jedná o dosud nepřekonanou adaptaci Artušova příběhu a klenot fantastického žánru, v němž mají hrdinství a rytířské ctnosti stále svůj význam a hodnotu. Za zmínku také stojí, že režisér John Boorman měl původně v úmyslu natočit adaptaci Pána prstenů, z toho však nakonec sešlo. Přesto již řada hotových kostýmů byla pro Excalibur použita. Boorman po shlédnutí Jacksonovy prstenové trilogie údajně prohlásil, že je rád, že tehdy projekt dopadl tak, jak dopadl. Inu, jeho počin je i tak po právu velmi ceněným snímkem…


 5. Achilles

10499966_2

Hrdina a největší bojovník Trojské války, téměř nesmrtelný polobůh s jediným zranitelným místem, jímž je jeho příslovečně známá pata. Za tu, jak známo, ho jeho matka, bohyně Thetis, svírala jako malé dětátko, když jej podle pověsti koupala v řece Styx (jiná verze zase říká, že jej potírala ambrózií a opalovala nad ohněm, přičemž byla při této činnosti vyrušena a pata tak zůstala zranitelná). Díky tomu se mu rány nepřítele vyhýbaly a až na onu osudnou část těla byl prakticky nezastavitelný. To změnil Paridův šíp, jenž tak přesně mířenou ranou ukončil život postavy, kterou ve velkofilmu Troja z roku 2004 ztvárnil Brad Pitt. I kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli výpravě, obsazení a velkolepému souboji mezi Achileem a Hektorem si Troja zaslouží pozornost i zmínku.

4. Beowulf

2090857b054da4ce29e1afb1163b1d29

Vizionářský režisér Robert Zemeckis pojal dávnou anglosaskou báseň, natočenou dle scénáře Neila Gaimana a Rogera Avaryho tak trochu po svém a heroický válečník, vojevůdce a král Beowulf (Ray Winstone), se tak na filmová plátna podíval roku 2007 ve velkolepě zpracovaném i obsazeném animovaném snímku, kterému temný, fantasticky laděný příběh perfektně sedl a jeho hlavní hrdina, jenž zde vůbec není vyobrazen jako nějaký nechybující Mirek Dušín, se zde v mnoha bojích střetl s několika obřími monstry, aby nakonec podlehl tomu nejhoršímu… V kombinaci s poetickou, a přece heroicky laděnou hudbou a řadou úžasných scén se jedná o počin, který sice není dokonalý, ale stále je vysoko průměrem a jeho hlavní protagonista si tak pozornost plně zasluhuje.

3. Král Leonidas

3714278-1959833-king_leonidas

Spartský král, jehož si v adaptaci oblíbeného komiksu 300 od Franka Millara zahrál r. 2006 Gerard Butler v režii Zacka Snydera, zde čelí obrovské hrozbě v podobě perské armády, ohrožující Řecko. Tvrdý, ale spravedlivý Leonidas se zde vzepře nejen nepřátelům z řad vojenských oponentů, ale i zkorumpovaných politiků a kněží ve vlastních řadách. Akcí nabitý, originálně a dynamicky natočený a stylizovaný snímek, zachycující hrdinství hrstky vojáků, jenž kdysi zpomalili průchod několikanásobné přesily se stal po právu relativně rychle kultovní záležitostí. Mimo to jsme krále Leonidase také mohli vidět ve válečném snímku Bitva u Thermopyl z šedesátých let, jenž je vizuálně i příběhem oproti Snyderovu hitu někde jinde, nicméně přesto nebo právě proto, že se více drží historických faktů, i tuto adaptaci stojí za to vidět.


„Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským: že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“

2. William Wallace

braveheart2

Skotský národní hrdina a bojovník za svobodu ožil ve velkolepém příběhu plném zrady, krve, hrdinského patosu a epických bitev v Oscary oceněném snímku Statečné srdce z roku 1995, za nímž stál v pozici režiséra a představitele hlavní role Mel Gibson. Film klade důraz na svobodu, přátelství a naději, jež v uvěřitelně a velmi syrově ztvárněné době, v níž bylo Skotsko utlačováno anglickou nadvládou, nesmírně poutavě převádí hrdinskou legendu do filmové podoby, a byť není příliš historicky věrohodná (čímž vlastně mezi další báje a fikci v tomto žebříčku zapadá), patří po právu mezi nejlepší filmy, zasazené do dob dávno minulých.

1. Maximus

JB5ec262_glad

Riddley Scott zasadil svůj fiktivní filmový příběh Gladiátor (2000) do reálného prostředí starověkého Říma, na samý konec vlády císaře Marca Aurelia, jejíž břemeno po něm převzal jako „adoptivní císař“ jeho vlastní syn Commodus. V této alternativní historii se však do pozice císaře dostal díky tomu, že otce zardousil, když se dozvěděl, že mu svěřit otěže vládnutí nehodlá. Svůj hněv pak obrátí vůči otcovu oblíbenci, výbornému vojevůdci a centurionu jménem Maximus Decimus Meridius (Russel Crowe). Tomu ve filmu nechá zabít jeho rodinu a zdrcený Maximus se následně potom, co uteče vojákům, vyslaných popravit i jej, stává otrokem nuceným bojovat mezi gladiátory. Jeho jediným hnacím motorem je pomsta a tak se s pomocí svých vojenských zkušeností postupně dostane až do prachu a písku velkolepého Kolosea, kde dochází k finálnímu střetu mezi ním a proradným císařem… Silný příběh s velkolepou filmovou výpravou a dramatickou dějovou linkou zkrátka stojí za shlédnutí nejen díky hlavnímu hrdinovi a perfektním soubojům a bitvám v cirku…

Barbar Conan začíná svůj „retro“ běh v kinech už 4.8. Jací jsou vaši nejoblíbenější filmoví válečníci?


1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také