Recenze: Svátek matek (2016) – Širokospektrální mateřská pokolení v nahodilém systému známostí

Přečtěte si

Autor

Druhá květnová neděle oficiálně připadá všem matkám, u nás, v zahraničí i za velikou vodou, odkud právě pochází snímek protřelého režiséra romantických komedií Garryho Marshalla. Ten si tentokrát nabral vodu do holínek přinejmenším z deseti různých potůčku, čímž ve filmu dostáváme širokou škálu typů oslavovaných matek, jejichž vzájemné vztahy potom ale kolikrát místy horko těžko pojil dohromady.

Těžko se rozvzpomenout, u které matky film začal, přes kterou pokračoval a ke které se až nakonec dostal. S naprostou určitostí to začalo v americkém městě Atlanta, nejspíš kdesi na předměstí, jak jinak by se potom mohli všichni tak důvěrně znát nebo na sebe náhodně narážet. Zde začíná komplikovaná dějová linie v rodinném domku s nepatrně disfunkční rodinou, jelikož Sandy (Jennifer Aniston) ve středním věku s dvěma dětmi je po rozvodu s Henrym (Timothy Olyphant), který si mezitím stihl najít novou manželku, ani ne třicetiletou Tinu (Shay Mitchell). Ihned si tak musí jít vylít srdce své přátelské sousedce Jesse (Kate Hudson), která má ovšem své vlastní problémy, jelikož je provdaná za Inda, se kterým má malého chlapce v batolecím věku, o ničem z toho ale neví její rodiče z Texasu, jelikož jsou jako správní vidláci tvrdě konzervativní a nic z toho by neschválili. Obdobný problém má její sestra Gabi (Sarah Chalke), která je zase lesba a nachází se v lesbickém sňatku s Max (Cameron Esposito). Kdesi v sousedství potom čeká Bradley (Jason Sudeikis) se svými dvěma dcerami, avšak ovdovělý a bezradný v tom, co si počít na nadcházející Svátek matek. Miranda (Julia Roberts) takový problém nemusí řešit, protože dala před rodinou přednost kariéře, to ale ještě neví, že při své návštěvě Atlanty dala příležitost pro kontakt své biologické dceři Kristin (Britt Robertson), která má sama dítě, ale celý svůj život prožila v adoptované rodině.

82526890-ede7-0133-8012-0e31b36aeb7f

Rozsáhlý popis Marshallova veledíla opět zabírá značnou část jeho samotné recenze, rovnou se ale samo nabízí k očividné kritice. Jak mohl proboha všechny tyto dějové linie spojit dohromady? Bude to fungovat? Ve finále to skutečně zafungovalo. Příběhy, které se měly spojit, se spojily, nešťastné začátky došly svých šťastných konců. Je to ale právě ta cesta, jakou si režisér již úspěšných, ale i neúspěšných romantických komedií k tomu cíli zvolil, která jinak i poměrně romantickou a komickou záležitost zároveň poslala tak trochu pod četné kytice, jenž matky ke svému svátku obdržely. Aby se totiž k nim a ke kýženému uznání a lásce dostaly, musely projít cestou plnou náhod a kýčovitých střetnutí a zápletek, které jsme v Marshallově díle spatřily už mnohokrát.

MD_20272.CR2

S vysokým potenciálem filmu, který si jeho tvůrce předčasně nadělil pod stromeček, nenaložil tedy nakonec tak perfektně, jak leckdo mohl očekávat. Rozvedená, přivdaná, zesnulá, adoptovaná, biologická, multikulturní, lesbická, konzervativní a exotická – takový bohatý výčet typů matek a skvělé obsazení v podobě Roberts, Aniston, Hudson nebo Sudeikise nalákalo do kina nejednu matku, dokonce i otce, dceru nebo syna, kteří by společně mohli vzdát holt filmu odrážejícímu důležité hodnoty a místo mateřství v životě. Těch se naštěstí mohli i přes jejich nahodilost i dočkat, a v tom na druhou stranu zase Svátek matek vybalancoval váhy nerozhodnosti od neuspokojivého neúspěchu k průměrné komedii, která sice úplně nepřekvapí, humorem a vtipem ale také ani nezklame.

MD4

Verdikt

I přes neuvěřitelnou nahodilost střetů a gradací dějových linek několika postav dává Svátek matek Garryho Marshalla svému cílovému publiku to, co po mě taky chtělo. Z řad oceňovaných maminek tu máme zástupce rovnou tří rodinných generací, z nichž každá se setkává s určitým problémem provázejícím právě jejich zastoupenou pozici ve vždy ne tak úplně lehce fungující rodině. S přídavkem již zmíněné náhody, vhodně určené míry vtipu a bizarních situací vše ale míří ke šťastnému konci, byť místy i poněkud kýčovitou cestou.

  • Svátek matek / Mother’s Day
  • Trailer
  • Stopáž: 118 minut
  • Režie: Garry Marshall
  • Hrají: Jennifer Aniston, Kate Hudson, Julia Roberts, Jason Sudeikis, Britt Robertson, Timothy Olyphant, Sarah Chalke, Shay Mitchell

Na Den matek si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Jan Marek
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Do Dne matek zbývá už jen několik dnů a několik rodin se musí vyrovnat s tím, jak tento velký den letos stráví. Ať už to znamená strávit ho s novou láskou, ztracenou láskou či úplně bez lásky, letošní Den matek se určitě nezapomenutelně zapíše do historie romantických komedií – a na několik dalších desetiletí i do povědomí diváků. Laskavý, starostlivý, vtipný a dojemný – stejně jako matky na celém světě.Recenze: Svátek matek (2016) – Širokospektrální mateřská pokolení v nahodilém systému známostí