Recenze: Mustang (2015) – Rodinná (ne)idylka v praxi

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Morálka a mrav. To jsou slova, které pro některé neznamenají zhola nic, pro jiné jsou ale podstatou života. Mustang se zaměřuje na skupinu lidí, pro kterou jsou mravní pravidla velice důležitá.

Hrdinkami této společenské sondy je pětice sester, které žijí v jedné turecké vesnici na severu. Ty jsou již několik let vychovávány svou babičkou a strýcem. Ti na ně nepraktikují výchovu skrze metodu cukru a biče, ale biče a biče. Dívky musí dodržovat striktní pravidla  a jakýkoliv náznak mravního pokřivení je tvrdě trestán. Postupně jsou všechny dívky proti své vůli provdány, což jen podnítí jejich vzrůstající revoltu proti přísnému výchovnému režimu. Zvláště nejmladší, Lale, nachází odvahu vzbouřit se proti své babičce a tyranskému strýci.

177d7c98-4e95-4265-98cd-53358ca5c287-bestSizeAvailable

Mustang je filmem, který se vymezuje proti komerci a dá se zařadit do kategorie klubových počinů. Co to znamená? Čekejte plno záběrů, při kterých se zdánlivě nic neděje a které zachycují momenty každodennosti. Ovšem ve zdánlivé banalitě je schováno mnohem více. Tíživost omezujících pravidel na vás dolehne snad ještě více než na samotné dívky, které mnohdy kvůli svému mladému věku nejsou schopny naplno poznat jejich rozsah. Prokreslenost postav je tu upozaděná na úkor děje, ale to zas tak moc nevadí. K dějovému posunu nám stačí klasicky rozškatulkované postavy: naivní, nevinné a pořád ještě infantilní dívky, puritánská babička, známý dobrák a tyran strýc. Je toho málo, ale tvůrci si s tím vystačili. Žádné psychologické orgie, ale spíše drobné nuance.

Mustang_4-0-2000-0-1125-crop

Na druhou stranu přílišný důraz na obyčejnost škodí celkovému spádu snímku. Trošku to dře a některé scény by mohly být dynamičtěji řešeny. Ale není to nic, co by dílo zatlačilo do velkého bahna průměru. Další věc, kterou jde označit za výtku, je občasná scénová zbytečnost. Některé momenty slouží opravdu nadbytečně a ani neobsahují skrytý kontext. Ale abychom ani nehanili, dopad a dějová tíživost vyvolávají autentické dojmy a donutí vás přemýšlet o rozdílnosti kultur.

Co se herců týče, děvčata zvládla svou úlohu obstojně. Z pětice sester vyniká nejmladší Lale, kterou ztvárnila Günes Sensoy. Tyranský strýc v podání Ayberka Pekcana rovněž nepostrádal charisma ani nutnou dávku autority. Snad jen Elit Iscan v roli jedné z dívek působila nemastně a neslaně.

Verdikt:

Celkově je Mustang zdařilým počinem, který však nemá nějaké speciální koření, které by výsledné dílo ozvláštnilo něčím netradiční. Jde zkrátka o dobrý film, ale ne skvělý.

  • Mustang
  • Trailer
  • Francie, 97 minut
  • Režie: Denis Gamze Ergüven
  • Hrají: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit İşcan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan, Erol Afsin, Ayberk Pekcan, Bahar Kerimoglu

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Recenze: Mustang (2015) - Rodinná (ne)idylka v praxiVesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje.