
Mandalorian. Jeden z nejpopulárnějších a nejlepších seriálových počinů ze světa Star Wars se letos dočkal celovečerního filmu. Fanoušci tak mají několik důvodů k radosti. Jednak jsou u kormidla snímku Jon Favreau a Dave Filoni, kteří vytvořili i seriál a jsou považováni za následovníky George Lucase, a jednak tomu je již téměř 7 let od posledního snímku z předaleké galaxie. A navíc se točí okolo oblíbených postav. Stojí tedy tento film za to, nebo jde jen o pomyslnou kapku uprostřed vyprahlé pouště?
Mando s jeho zeleným učedníkem rozhodně nejsou a nemají být dílem, které přinese spící filmové sáze kýžené probuzení, či nový start. Spíš jde o takovou jednohubku. Problémem také je, že film musí nutně počítat s tím, že na něj vyrazí i diváci, kteří původní seriál neznají, a zároveň by měl bavit i fanoušky, kteří jej již znají. Při projekci se mi zdálo, že film se snaží zavděčit co možná nejširšímu publiku. Což nutně není špatné, ale jde vesměs o family friendly podívanou, které chybí nějaké zásadnější momenty nebo zvraty, jež by nebyly předvídatelné.

Potěší množství eastereggů a také pro nikoho nepřekvapivý fakt, že Favreau má řemeslo prostě pořád v malíku. Na jeho filmový příspěvek do Star Wars se skvěle kouká, potěší praktické efekty a detailní masky (Grogu je stejně jako v seriálu primárně animatronickou loutkou). Je zde také několik výborně natočených bojových scén. Právě v nich najdeme záblesky toho, jak dobrý film mohl být, kdyby…

Kdyby tady nepokračovala jedna z největších chyb seriálu, tedy to, jak tvůrci naložili s Groguem. Jde o postavu, která je ze stejné rasy jako třeba legendární mistr Yoda a původně se jeho linie měla zakončit u Luka Skywalkera, jenž ho měl učit jedijským způsobům. Jenže Grogu je roztomilý a je tak vlhkým snem všech markeťáků. Roztomilost prodává. A kdo by odolal “Baby Yodovi?” Takže Grogu nakonec zůstal v opatrovnictví drsného námezdního lovce. A to je problém. S dítětem na zádech (jakkoli jde o mocného uživatele Síly) se vyprávění poněkud rozmělňuje. A sledovat poněkolikáté scény, kde Grogu něco jí nebo tropí, je už poněkud ohrané, jakkoli je to roztomile vtipné a třeba i zábavné. Přijde mi zkrátka, že ta postava neprodělává téměř žádný vývoj. A byť se k nějakému zodpovědnějšímu chování z jeho strany dostaneme, je to málo.

Výjimkou z pravidla je tak sekvence, kde se z příběhových důvodů dostává Grogu do popředí a musí řešit opravdu vážný problém. Tady samozřejmě nemůžu víc rozvádět o co přesně jde. Rovněž zápletka, točící se okolo postavy, jež se už kdysi objevila v Klonových válkách, je docela fajn. Až na právě jednu výjimku se Din Djarin se vším vypořádává opravdu hladce a snadno a je v zásadě jednočlennou armádou (dvou, pokud počítáme Grogua). Pozůstatky Impéria jsou opravdu neschopní žabaři. Naštěstí Impérium tady není tím hlavním záporákem. Ale to opět kvůli vyzrazení zápletky nebudu rozvádět.
Verdikt
Mandalorian a Grogu nejsou revolucí a svět Star Wars příliš nikam neposunou. Jsou ale veskrze rodinnou podívanou, která hezky odsýpá a nenudí. Připomíná však spíše prodlouženou epizodu seriálu s vyšším rozpočtem a postrádá nějaký prvek překvapení. Hraje se zkrátka na jistotu. Což se samozřejmě dá pochopit a rozhodně nejde o špatný film. Jen jsem se nemohl ubránit pocitu, že okolo Manda by se dal obtočit mnohem silnější a dospělejší příběh ve střihu Rogue One. A ne podívaná, odkazující hojně na otcovskou dynamiku. Jinak ale jde o příjemnou jednohubku, ze které jde cítit láska k původním filmům. Ta “retro” atmosféra tu přímo dýchá, Mando vypadá krásně a když dojde na akci, tak je vzdor občasné naivitě působivá.
Čtěte také: Invaze monster od tvůrců Stranger Things. Na Netflix právě dorazil nový slibný sci-fi seriál
Přímočarý příběh, brnkání na strunu nostalgie, eastereggy, camea a krásný vizuál rozhodně fungují a zabaví. Já osobně bych radši plnohodnotnou čtvrtou řadu seriálu, kterou projekt nahradil. Už jen proto, že příběh logicky není tak rozvětvený a navíc pracuje s tím, že jej musí pochopit i “neznalec.” Ačkoli recenze může vyznívat negativně, není tomu tak. Já se vcelku bavil. Jen film pravděpodobně nepotřebuji vidět znovu a vlastně na něj zapomenu. Jako samostatné dobrodružství, které vyplňuje dlouhé čekání na nové Star Wars to vlastně funguje. Stačí to ale? Lucasfilm pod novým vedením zoufale potřebuje hit. Zda jím bude Mando, či až další projekty, je nyní otevřenou otázkou…

