TOP 10: Nejoblíbenější filmy pro teenagery

Přečtěte si

Autor

ladyania
ladyania
Retro is a hobby for life :)

Co mají společného Katniss Evergreenová, Edward Cullen, Stifler a Čtyřka? Jsou to postavy ze slavných filmů pro teenagery, které prostě zná každý. Jsou předmětem různých vtípků, někdo je miluje a někdo nenávidí. A není to jedno? Staly se přece legendou! Až se vám tedy příště stane, že na tričku kolemjdoucího uvidíte zářit reprodrozda nebo tam bude ulízaná hlava Zaca Efrona, nesmíte se divit. Tak to prostě chodí a dnešní dospívající mají prostě jiné idoly. Sami si vzpomeňte třeba na Xenu, Strážce vesmíru nebo Čarodějky

Záměrně do nadpisu nepíšu nejlepší a to z jednoduchého důvodu. Jsou vesměs tři kategorie filmů a to nejoblíbenější, nejlepší a nejúspěšnější. Je jednoduché určit, co která kategorie znamená. Spíš tím chci říct, že film, který by zároveň patřil mezi všechny nej, je těžké, skoro až nemožné najít. Tedy filmy úspěšné, nemusí být nutně dobré (Padesát odstínů), ani filmy oblíbené nemusí být s určitostí dobré (Babovřesky) a nakonec dobré filmy nemusí být ani jedno z toho, protože je např. nikdo nezná. Vybrat tedy mezi změtí špatných teen filmů ty dobré, je opravdovým oříškem. Rozhodla jsem se tedy nakonec, že bude lepší vybrat ty divácky neoblíbenější.

Pro holky: 

Twilight Sága (2008 – 2012) 

Pět filmů na motivy čtyřdílného románu Stephanie Meyerové je snad přímým prototypem žánru teen. Příběh obyčejné studentky Belly se začne ubírat nečekaným směrem, když zjistí, že žije ve městě plném upírů a vlkodlaků. Jak legendy ožívají, samotná Bella poznává lásku a je velmi ztracená. V dalších pokračováních se postupně rozhoduje mezi Edwardem (upír) a Jacobem (vlkodlak nebo tedy spíše vlk), odolává útokům cizích upírů a nakonec se sama v upírku mění a všechny zachraňuje. Z neznámých důvodů Bellu všichni chtějí sežrat, ať už láskou nebo z hladu a ještě nepochopitelnější jsou její objevené nadpřirozené schopnosti v posledním dílu. S kvalitou to nemá, co dělat, ale sama přiznávám, že jsem filmy zhlédla a to dokonce několikrát. Není to důkaz právě TÉ divácké oblíbenosti?

twilight-breaking_dawn_2-3

Vampire Academy (2014) 

Upírské historky číslo dvě, ale tentokrát ne v obyčejné škole, ale ve vampírské akademii. Jde vlastně o řešení přátelského pouta mezi hlavní hrdinkou Rose a její kamarádkou Lissou. Ve filmu jsou různé druhy upírů, vidíme i dělení na jisté kasty – polo-upíři, hodní upíři, zlí upíři. Ponurý svět akademie se dost přiživuje na velkoleposti Twilight a i když je hodnocení na filmových databázích kolem padesáti procent, Twilight mi přišlo výrazně lepší. Možná proto, že Akademie má pouze jeden díl, se nedá určit, zda by nakonec dosáhla celkového úspěchu slavnějších sérií. Uvidíme, třeba se nám vyrojí pokračování. Knih, ze kterých film čerpá, je několik, takže materiálu je dost a dost.

vampire_academy

Muzikál ze střední (2006 – 2008)

Hudební komedie, to je kategorie sama o sobě. Muzikál ze střední má celkem tři díly, z čehož všechny pojednávají prakticky o tom samém. Gabriella a Troy (kterého zahrál idol puberťaček Zac Efron) jsou dva běžní studenti, když v tom se do jejich života dostane školní pěvecká soutěž o hlavní role v muzikálu. Je jasné, že oba hrdinové v sobě objeví neuvěřitelný talent a řádně zválcují veškerou konkurenci. Milý příběh o životních problémech střední školy dozajista oslovuje školou povinné dívky, které by se stejně jako Gabriella chtěli stát tou nejoblíbenější, nejkrásnější a nejchytřejší na škole. A k tomu jako bonus zmiňovaný Zac Efron. Proč film patří mezi nejoblíbenější, je tedy jasné.

1226476_1280x720

Protivný sprostý holky (2004, 2011) 

Mladá Cady, která vyrůstala s rodiči v Africe, zažívá kulturní šok, když se dostane na obyčejnou americkou střední školu. Cady si v nové škole najde přátele, ale také nepřátele. Jak už to na střední bývá, existuje zde skupina oblíbených fiflenek, které udávají módu a tón. Tyto dámičky přiberou Cady do party. Vše ale končí v okamžiku, kdy si naše hrdinka najde přítele. To se zdá být trnem v oku vedoucí slečně ze skupiny fiflen a tak se rozpoutá boj mezi oběma dívkami. A pomsta bývá sladká! Druhý díl je to samé, v bledě modrém, akorát místo střední tu máme vysokou. Nejde tentokrát tolik o love story, ale hlavním námětem je šikana. To je ale asi jediný rozdíl, který lze vypozorovat. Oblíbenost spočívá především ve všeobecné neoblíbenosti školních primadon a musím uznat, že film je svým způsobem opravdu zábavný.

xTs4ykRX2Rh988jK6iM2unzoE2

Pro kluky: 

Prci, prci, prcičky (1999 – 2012)

Série, která nám nadělila zatím asi nejvíc filmů o tom samém a přesto si paradoxně drží úroveň, to je úkaz nevídaný. V současnosti je partička čtyř kamarádů ze střední již natolik legendární, že každý zná alespoň jejich jména. Pro příklad u nás na základní škole se jednomu spolužákovi říkalo Stifler (to máme asi rok 2000) a nyní, když je na střední moje sestra, říká se stejně klukovi z jejich třídy (rok 2016). Ukažte mi jeden příklad, kdy by postava z fiktivního snímku vydržela v podvědomí lidí takhle dlouho. Dílů tedy máme prozatím osm a vůbec bych se nedivila, kdyby za pár let přibyl další. Jinak o ději toho moc nepovím, fekální sprostý humor je mi cizí, vtípky o šukání ještě vzdálenější a hrdinům přeji hrůznou panickou smrt. I tak ale tvrdím, že pro leckterého kluka školních let, je film symbolem dospívání a právě zde čerpá oblíbenost.

253043_74952b

Labyrint (2014 – ?)

O knižních sériích z postapokalyptické budoucnosti už se toho napsalo víc, než dost. Dodávám akorát tedy, že již máme za sebou dva díly a další se s velkou pravděpodobností chystá. Tentokrát je to víceméně pánská jízda. V prvním dílu se vyskytuje hrdinka ženského pohlaví pouze jedna a v druhém dílu to není o moc lepší. Necháme se překvapit, co přinese trojka a jestli si kluci z rezervace vybojují svobodu. Více o filmu v recenzi posledního dílu.

The Maze Runner, 2014

Kick Ass! (2010, 2013) 

Hrou na superhrdiny si prošel asi každý malý kluk, stejně jako slečny si přály být královnou večírků či malou princeznou. Ve filmu Kick Ass máme právě takového mladíka, který sám sebe přesvědčí, že je schopen zachránit planetu před veškerým násilím. Není divu, že plán se mu tak úplně nedaří a tak je velmi vděčný za pomoc dalších amatérských lovců zločinu v kostýmu, kterými jsou Taťulda (Nicolas Cage) a malá drsná dceruška Mindy. Druhý díl není tak povedený jako první, především kvůli přílivu dalších, ale nepříliš zajímavých postav, které nepřináší zábavu, ale spíše nudu. Jim Carrey je mimochodem opět příšerný! Na oblíbenosti série však určitě neztrácí a sledovanosti jí to neubírá.

Kick-Ass-2-Poster

Enderova hra (2013) 

Další příběh z budoucnosti, tentokrát o vysoce inteligentním chlapci Enderovi. Na planetu útočí vesmírná rasa nějakého hmyzu a lidstvo si s problémem neví rady. Ender je pro svoje téměř nadlidské schopnosti vybrán, aby pomocí zvláštního programu na bázi počítačové hry útočníky z vesmíru zničil. Film má opět předlohu v knize, která se stala bestsellerem a snímku tak na oblíbenosti jen přidává. Za mě je to sice slabší, ale je to určitě tím, že jsem ženského pohlaví, tak tomu tak úplně nerozumím, proč je super být mladým hrdinou, který prostě jen umí dobře pařit. Ale Harrison Ford v roli velitele (nebo co to přesně bylo) je boží!

clanek_215_1

Pro všechny:

Hunger Games (2012 – 2015) 

Série, která minulý rok skončila čtvrtým pokračováním, je asi nejslavnějším a také nejvíce trefným prototypem oblíbeného teen filmu. Je to snímek vhodný téměř pro všechny, protože každý si v něm najde to svoje. Samozřejmě není to žádná mlska pro kritiky, jako vesměs všechny filmy zde uvedené. I tak si myslím, že neupadne hned tak v zapomnění a to už jen díky té obrovské propagandě, která nás provází celé čtyři roky. Pokud jde o příběh, tak není třeba slov, jen snad pro neznalce řeknu, že je to film taktéž z budoucnosti, kde hrdinka Katniss osvobozuje svět od nadvlády Kapitolu. Více v naší recenzi k poslednímu dílu.

the_hunger_games_mockingjay_part_1_movie-wide

Divergence (2014 – ?) 

Poslední z postapokalyptických filmů, které se odehrávají ve fiktivní budoucnosti, je podle mého názoru nejslabší. Prozatím jsme se dočkali třech dílů a další je na cestě. Můžeme ale už jistě tvrdit, že kvalit knižní předlohy snímky nedosahují a spadají do těžkého průměru. Stejně jako HG je to ovšem série oblíbená zejména pro to, že je pro všechny. V příběhu jde prakticky o rozčlenění světa před zdí na různé frakce, o záhadné prorocké krychli a nakonec i o světu za zdí. Takhle v kostce to zní vážně dost blbě, tak si radši přečtěte naši recenzi.

960441b92f_102593783_o2

Najdete i vy ve výběru film, který máte z neznámých důvodů opravdu rádi, stejně jako já Twilight nebo vám tu nějaký chybí?

34 KOMENTÁŘŮ

 1. Hej já vím že nepíšu p
  brzy když ten článek vyšle asi před třemi lety😂 ale doporučuju film LOL, Maturita duchu , Puberťačka ( někdy známé jako divoška) a pro ty co mají rádi koně tak Vichr ( rychlý jako vítr ) . VICHRa jsem viděla asi 3 každý díl až na čtvrtý ten mě nebaví a LOL v posledních pěti dnech 3 x 😊

 2. After polibek, Riverdale, Lovci stínů nástroje smrti (seriál) nebo Lovci stínů (film), ale seriál je za mě 100x lepší. 🙂

  • ještě bych doporučila film ságu fallen s paulem weaslym, a fallen v překladu pád. ani to není tak přeslazené a jedná se o válku dobra se zlem…andělé a padlí andělé. fallen ságy jsou 3 díly a myslim že je najdete na zkoukni to. pád je na freefilmto ale jen s titulky. což je alespoň pro mě lepší. originální znění je vždy lepší než dabing. protože dabéři ne vždy dobře vystihnou dialogy a občas je něco přeloženo úplně jinak než zní originál

 3. Za mě by se tam mohl hodit i Zaklínač, mě osobně baví hodně (je mi 14) sice se tam trochu sprostě nadává, trochu krve a nahoty, ale mě seriál od Netflixu docela dobře uvedl do Zaklínačského světa a stala jsem se taktéž faninkou knih a her. Rozhodně doporučuji.

 4. Hrozné filmy, počítal jsem s lepším výběrem, tyto okoukaný přeceňovaný sracky jsou odpad pro hloupý vymaštěný jedenáctiletý holky. Užijte si to 🙂 a u té wampire academy jsem viděl pár minut a málem jsem se zeblil

  • Endrova hra, nějakej ten první díl divergence ujdou, ale nevím proč by filmy pro teenagery měli vypadat takhle. Přeslazená romantika

  • Tak si udělej svůj filmový seznam, místo toho aby si byl rád že se tady někdo snaží a dělá to pro druhý, ty to tady umíš akorát zhejtit, ty vymaštěný jedenáctiletý kluku.

 5. Správně praštěný holky
  Povině nezadaný
  Breakout
  Rádio Rebel
  16 prání
  Sestry na Bahamách
  Hotel pro psy
  Faklů pane učiteli 2
  Čarodějův učeň

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také