Recenze: Líza, liščí víla (2015) – Kýčovitá hravost smrti a zpěv japonského ducha

Nejdou vám ty dvě věci v nadpisu dohromady? No, já se ani nedivím, protože opravdu dohromady na první pohled nedávají smysl. Kouzlo je v tom, že maďarský film Líza, liščí víla snoubí nemožné s neslučitelným a výsledkem je milá, ač trochu černější komedie, která tu ještě v žádné obdobě nebyla!

Co o filmu potřebujete vědět? Už na začátku musí být jasné, že nejde o obyčejný, stokrát ohraný snímek o nešťastné mladé ženě, bez cíle a vyhlídek. Líza, pracuje jako pečovatelka u jedné postarší dámy. Její život se během hodinky a půl ale stihne změnit celkem 3x! Poprvé, když její zaměstnavatelka podlehne nemoci a zemře, podruhé, když Líza objeví pověst o Liščí víle, s kterou se ztotožní a potřetí.. ale to vám neřeknu, abyste nepřišli o kouzlo pohádky, který vzdáleně připomíná tu o Popelce.

liza_lisci_vila

Prostředí je také velmi zajímavé. Připomíná dobu, která vlastně nikdy nebyla. Přestože se tedy snímek zdá být retrospektivním, přenáší nás do fiktivního Maďarska 60. let, které vypadá barevně a takřka „západně“. Autor si takto představuje svojí zemi, kdyby nikdy nebyla postižena komunismem a přes 40 let trvající dobou temna. Zkrátka vypadá to tam jako v Anglii, či Francii. Druhou nesmírně zajímavou věcí je zapojení japonské mytologie na místo, kam zjevně vůbec nepatří. Mnozí se budou pozastavovat nad tím, jak je možné skloubit fiktivní, ale reálně vypadající svět, obyčejné lidi a do toho..šup, jako kdyby se nechumelilo, duch japonského zpěváka! Mimochodem, zpívá opravdu dobře a jeho stále se opakující píseň si budete ke konci filmu pobrukovat. Jak se tam ale tento vážně podivný prvek vůbec dostal? To mi není známo a tak to dávám za vinu nekonečné fantazii tvůrčího týmu.

2016_281200349_tn

Pokud jde o celkový děj, tak jak už jsem naznačila, obyčejná dívka se pokouší nalézt svoje štěstí. V cestě jí však nestojí jen tak něco, ale děsivá kletba z dávných časů. Sama je totiž plně přesvědčená, že se stala tzv. „liščí vílou“. Taková víla je v Japonsku oblíbenou pohádkovou postavou. Znázorňuje ženu, která k sobě sice přitahuje muže jako magnet, ale žádnému z nich není souzeno přežít. Z prokletí jí může vysvobodit pouze pravá láska a kdo by to byl řekl, tuto opravdovou lásku má naše milá Líza celou dobu přímo před nosem. Nemyslete si ale, že přijdete zkrátka a budete koukat na romantickou šarádku s trochu divnými postavami. Protože je Líza pěkná kočka, dostane se nám zhruba třech mrtvol týdně. Klouzají se po banánech do temných hlubin zapomnění, padají pod auta, ze schodů, dusí se večeří a v pozadí toho všeho stojí zlomyslný zpěváček Toni Tani, který tomu svou bizardností neonově zeleného oblečku a svých tani – tani tanečků dá korunu. Ve zkratce, kdo má rád filmy jako je např. Amélie z Monmartru, tak tohle je její temnější a o hodně divnější mladší sestra.

Verdikt:

Pokud je něčeho takového schopen maďarský film, tak mi hlava nebere úpadek toho českého. Máme stejné podmínky a i téměř stejné prostředí, však zatímco u nás jak na běžícím pásu vyjíždí nové a nové Kameňáky, Básníci a Babovřesky, v Maďarsku se objeví smínek, který se nebojím srovnat s hravou Francií a černou Anglií. Bizardnost nejvyššího stupně, to ano. Vyumělkovanost, kýč a přeháňka, také ano. A přesto… dohromady skvělý alternativní kousek, který si zcela jistě zaslouží krásných 75 %.

Líza, liščí víla / Liza, a rókatündér
Trailer
Maďarsko 2015, 98 minut
Komedie / Romantický / Fantasy
Režie: Károly Ujj Mészáros
Scénář: Károly Ujj Mészáros, Bálint Hegedûs
Hrají: Mónika Balsai, Piroska Molnár, Mariann Kocsis, Andrea Balázs a další

PŘEHLED RECENZE
Anna Svatková
75 %
Předchozí článekSeth Rogen a Zach Galifianakis uvíznou ve vesmíru
Další článekTrailer #2: Zoolander 2 (2016) – Tady logiku nehledejte
ladyania
Retro is a hobby for life :)