5 důvodů, proč jít na film Líza, liščí víla

Přečtěte si

16 novinek, které v týdnu uvede Netflix

Poslední týden tohoto měsíce bude na Netflixu ve znamení originální hororové tvorby, zajímavých dokumentů, ale také jedné velké premiéry...

16 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

12 dokumentů o pandemii Covidu-19

Pokud vám všudypřítomný koronavirus ještě neleze krkem, můžete se o něm dozvědět i něco víc. Třeba to, co se...

Autor

Maďarská filmová tvorba v poslední době vystrkuje růžky na nejednom festivalu. Za dramatického Saulova syna tato země inkasovala dokonce i nominaci na Oskara. Začátek února v našich kinech ale vyzývá k trochu jinému, zábavnějšímu soudku kinematografie s Lízou, liščí vílou. A zde máme pět důvodů, proč si na film do kina 4. února zajít.

1. Alespoň v jednom aspektu filmu se beztak zhlédnete

Maďarský režisér Károly Ujj Mészáros tímto snímkem vyplouvá do neprobádaných vod, alespoň co se jeho režisérských zkušeností týče. Jedná se o jeho první celovečerní film a jako s takovým vytáhl takřka všechno, co měl po ruce. Žánrově totiž film spadá do komedie, romantické a fantasy, a všech těchto žánrů se doopravdy také dočkáte. Zatím do dokonce vypadá na špetku krimi a poctivou dávku černého humoru.

liza_still_3

2. Ano, správně – černý humor

V zásadě jde o hlavní zápletku filmu, totiž že ústřední postava Líza je prokletá v liščí vílu. Jde o démona z japonských pohádek, který vraždí své obdivovatele a milence. Každý chlapík, který tak po Líze jenom trochu zatouží, může rovnou hledat klidný plácek na hřbitově. Což krapet kazí touhu mladé zdravotní sestřičky najít si nějakého sympatizanta.

3. Z potrhlosti filmu jde jen hlava kolem

Aby byl každý úplně v obraze, Lízino prokletí v liščí vílu má na svědomí jistý Toni Tani, japonský popový zpěvák z druhé poloviny minulého století. Jenže i ten už nějakou dobu polyká andělíčky, čímž se z něj stává imaginární kamarád Lízy. A ten má zároveň na svědomí smrt vdovy Marty, o kterou se mladá sestřička starala. Tak se rozjíždí kriminální vyšetřování, hlavní podezřelá je Líza a zároveň je také v hledáčku mladého podporučíka, jehož život je tím pádem v ohrožení. Kdo se ještě chytá?

liza_a_rokatunder_660

4. Při hledání vraha pod vlivem umění

S fantasy nádechem poblázněné mysli hlavní postavy nemůže Líza, liščí víla upřít jedinému divákovi to hlavní – animované efekty. Těch se poměrně dost nachází už v hlavní ukázce, zahrnují především umělecky vyvedené představy, zmizení a přechody. Vše doprovází vynikající hudební podkres do moderna převedených starých klasik.

5. Režisérský bonbonek a mašlička

Z několika mála popisů filmu na internetu se střídavě ozývají pochvaly, občas se vytkne nějaké chyba. Kritici se vždy ale schází v jednom důležitém hodnoticím kritériu, a to sice že režisér Mészáros se uvedl do světa celovečerních filmů výtečným režisérským počinem. Jestliže se tedy někdo při předchozích popisech děje nechytal, není třeba mít strach o to, že by dílo nakonec nebylo pochopitelné. Direktivní ručka podle všeho snesla vhodně proporčně řešené zlaté vejce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také