Recenze: Kapitán Phillips (2013)

Přečtěte si

20 filmových a seriálových novinek na víkend

Na Netflixu přistála další nálož filmových a seriálových novinek, HBO láká trilogiemi Kmotra, Pána prstenů a Hobita. Velké novinky...

16 zajímavých seriálů, které v březnu uvede Netflix

Netflix v březnu sází nejen na slušnou porci originálních filmů, ale ještě pestřejší nabídku seriálových novinek. Služba uvede další...

8 posledních filmů, které Netflix přidal s českým dabingem

Netflix přidává do nabídky desítky nových filmů a seriálů každý týden. Jen hrstka z nich ale obsahuje český dabing....

Autor

Obrazor.cz
Obrazor.cz je partnerským webem našeho filmového serveru NaFilmu.cz. Proto si nejnovější recenze z Obrazoru můžete přečíst i u nás ;-).

Film vypráví na motivy skutečných událostí z roku 2009 o tom, kterak banda somálských pirátů přepadla nákladní loď, jak nic nedopadlo podle plánu a co všechno si musela prožít nejen vystrašená posádka s kapitánem lodi Richardem Phillipsem (Tom Hanks), ale vlastně i piráti samotní.

Tom Hanks
Tom Hanks

Film režíroval Paul Greengrass a jde o jeho zatím nejlepší film od Letu číslo 93. S tímto názorem budu asi v menšině, protože spousta lidí byla vyloženě nadšená z Bourneova ultimáta. To ale nic nemění na tom, že to je vynikající tvůrce, který je schopen ve svých filmech předvést nadstandardně kvalitní a profesionálně zvládnuté filmařské řemeslo (v případě Zelené zóny možná jen standardně kvalitní). Stejně jako u zmíněného Letu číslo 93, i zde se vyřádil na vizuální podobě snímku tak, že spíš než film připomíná Kapitán Phillips dokumentární rekonstrukci reálných událostí, ale přitom jako film beze sporu funguje – je napínavý, divácky atraktivní a zcela funkční z hlediska emocí a plnohodnotných postav, se kterými divák nemá problém soucítit.

Kromě obvyklé rozklepané ruční kamery se Greengrass pustil i do zajímavého experimentování s retardací děje, do kterého by se asi jen tak někdo jiný nepustil, protože to ve filmech není obvyklé, ale mně to přišlo svěží a nekonformní. Např. když piráti stíhají loď na motorovém člunu, tak jim na poslední chvíli motor vypoví službu, oni ho musejí přes noc opravit a až teprve druhý den se pokoušejí dohnat plující kořist znovu. Za prvé to piráty staví do trochu jiného světla, než kdyby šlo o čistě záporné postavy (což rozhodně nejde, právě jejich motivacemi a psychologií se snímek hodně zabývá) a za druhé to filmu přidává na realističnosti, jako by ta rozklepaná kamera a vizuál nestačily.

Tom Hanks
Tom Hanks

Celkově uvěřitelnému looku napomáhá i casting, kdy kromě Toma Hankse (který je skvělý) jsou obsazeni v drtivé většině neznámí herci. Především piráti jsou vynikající a jsou to zajímavé charakterní typy. Hlavní je sice Hanksova postava, ale nechybělo málo a celý film by mohl být z jejich pohledu (což i tak téměř je, ve většině scén s Hanksem jsou i oni a na začátku filmu sledujeme, jak se v chudé vesnici připravují k vyjetí na moře). Rozhodně to nejsou jednorozměrné figurky, právě naopak jsou mnohem propracovanější a zajímavější než např. kdokoli z kapitánovy posádky.

Nečekejte však velkolepou akci ani rozmáchlou výpravu. Film je velmi komorní – piráti jsou čtyři, na palubě lodi se odehrává menší část filmu, střílí se sporadicky a i vojenská intervence je spíš skromnějšího charakteru. To selhání motoru na motorovém člunu a podobné „nehollywoodské“ momenty se sem vlastně i docela hodí. Třeba se to tak i doopravdy stalo.

somálští piráti
somálští piráti

Co se však možná také stalo, ale oproti tomu jde o věc méně uvěřitelnou, je to, že zpočátku kapitán i s posádkou úspěšně tahají piráty za nos a snaží se jim tak bránit/zranit je/přechytračit je, dokud nevymyslí, jak se jich co nejsnáze zbavit tak, aby nikdo nedošel k újmě na životě. Kapitán třeba utrousí poblíž vysílačky: „Nechcete na ta bosá chodidla nějaké boty?“ a schovaní dělníci hned vědí, že mají po lodi roztrousit střepy…

Od podobného týmového chytračení je ale naštěstí brzy upuštěno a snímek se zhruba v polovině začne ubírat trochu jiným směrem, aby zůstal dramatem o lidských osudech. V druhé polovině fungují lépe emoce, zato tempo je poněkud rozvleklejší – dvě a čtvrt hodiny je na tento typ námětu přeci jen moc.

Jinak ale super. A k technickým kvalitám se ani nevyjadřuji, protože to je prostě paráda.

  • Kapitán Phillips / Captain Phillips
  • Trailer #1, Trailer #2, Trailer #3
  • Drama / Dobrodružný / Akční / Thriller / Krimi / Životopisný
  • Stopáž: 134 minuty
  • Režie: Paul Greengrass
  • Scénář: Billy Ray
  • Hudba: Henry Jackman
  • Hrají: Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Faysal Ahmed, Mahat M. Ali, Catherine Keener, Max Martini, Yul Vazquez, Chris Mulkey, Corey Johnson, John Magaro, San Shella a další
  • FanMovie.cz – Nářez ze světa filmu
  • Autor recenze: Jan Varga

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také