Pacific Rim – Útok na Zemi: 7 věcí, co dělat před premiérou

Pacific Rim - Útok na Zemi

Čekat na filmy je nuda. Protože nikdo přece nechce trávit svůj život nicneděláním a poflakováním se na internetu, připravili jsme si pro vás novou rubriku, ve které vás budeme seznamovat s věcmi, které můžete dělat před premiérou očekávaných filmů. Jako první přichází na řadu Pacific Rim (preview), který má premiéru již tento čtvrtek, takže si se čtením pospěšte, ať všechno stihnete.

Přečtěte si komiks

Ať už se podíváte na jakoukoliv formu audiovizuální zábavy, zapište si za uši, že k podstatné části produkce najdete přidružený obrázkový příběh. Vzhledem k tomu, že filmy sázejí na krátkodobý prožitek, převedení pouhého příběhu snímku by moc smyslu ani peněz nepřineslo. Proto se filmová studia ve spolupráci s komikovými nakladatelstvími vydávají jinou cestou a nejčastěji tisknou komiksové prequely, které mají diváka (a jeho peněženku) na hlavní produkt pořádně natěšit.

Sami posuďte komiks podle obalu.
Sami posuďte komiks podle obalu.

Grafická novela Pacific Rim: Tales From Year Zero přináší pohled do minulosti války s Kaiju. Zjistíte, kdy a jak probíhal první útok těchto mořských potvor na lidskou rasu. Náhlednete do minulosti několika postav z filmového zpracování, například pilotky Jaegera Mako Mori a jejího adoptivního otce, také bývalého pilota, Pentecosta, který v trailerech patřičně deklaroval, že se apokalypsa odkládá. Komiks určitě stojí za přečtení, i když se na Pacific Rim do kina nechystáte. Nechá vás nahlédnout do světa, ve kterém už není lidstvo nejsilnější silou na planetě a musí postavit obrovskou zeď, aby se ubránilo před montsry z mořských hlubin.

Hoďte se do Tora

Guillermo del Toro je zajímavý chlapík a určitě by bylo na škodu nezopakovat, případně neseznámit se s jeho dřívější tvorbou. Filmař, v mládí zmítaný například únosem vlastního otce mexickými kriminálníky, má na kontě, když ne nejlepší, tak jistě jedny z nejoriginálnějších filmů, co jsme mohli za posledních pár let vidět. Kritici většinou vynášejí do nebes jeho hororové kousky, Princ bez království a Faunův labyrint. Blíže k nadcházejícímu Pacific Rimu mají však jeho komiksové adaptace, druhý díl příběhu lovce upírů Bladea a dvě dobrodružství zpeklasyna Hellboye.

Del Toro ukazuje fanouškům svůj americký úsměv.
Del Toro ukazuje fanouškům svůj americký úsměv.

Del Toro je ovšem člověk renesanční a tak se věnuje širšímu spektru činností než pouhému filmu. Nadaný režisér by se klidně mohl uživit i jako spisovatel. Všechny jeho knižní výtvory vyšly v češtině a tak si je můžou užít i ti, co neovládají angličtinu. Každá z knížek zapadá do jednoho příběhu, jež se točí kolem upírského viru nemilosrdně zamořujícím celou planetu. Až se příště stavíte v knihovně, hledejte knihy s tituly Nákaza, Pád a Noc až navěky.

Dejte si anime předkrm

Kam jinam zamířit, než do Japonska? Občané země vycházejícího slunce obří mechy zbožňují a dávají je do všeho, od Big Maců až po svoji verzi Spider-Mana. Souostroví v severním Pacifiku je, pokud bychom mohli věřit filmům, pod konstantním útokem zlořádů, kteří se v NBA neprosadili jenom proto, že by jim byla malá basketbalová hala. Japonci by z eventuálního reálného útoku mohli mít dokonce radost, protože už jsou přece řádně připraveni sledováním ujetých anime a s monstry by lehko vytřeli podlahu.

Ninja robot proti létající příšeře, v Japonsku normální den.
Ninja robot proti létající příšeře, v Japonsku normální den.

Zřejmě nejkvalitnějším mecha anime je Neon Genesis Evangelion, ve kterém se roboti Evangelioni mlátí s obrovskými monstry “Anděly”. Seriálem se prolíná spousta narážek na křesťanství a tak si u něj může pošmáknout i někdo, kdo se rád na několik dní ponoří do filozofických traktátů a nechá se unášet kakofonií svých zmatených myšlenek o Bohu a jeho oblibou měnit lidi na solné sloupy. A ti, co už mají NGE sjeté od začátku do konce i od konce do začátku, můžou sáhnout po jedné z mnoha sérií Mobile Suit Gundam nebo po prvotině celého žánru Gigantorovi.

Pomazlete se s příšerou

V Pacific Rim se ukáže nejvíce obřích příšer na čtvereční centimetr filmového pásu než v jakémkoliv jiném filmu posledních let. A protože taková koncentrace příšer může slabší povahy vyděsit, koukněte se na film, v němž se nějaká obluda o rozměrech Eiffelovky mazlí s betonovými věžáky. Zkuste Monstrum, Godzillu nebo kultovní Gappu.

...nebo se jeďte podívat na hrad.
…nebo se jeďte podívat na hrad.

Pokud ale máte žaludek z olova a titanových slitin a nahoře uvedené filmy si pletete s Looney Tunes, vězte, že existují i filmy o příšerách tak odporných, že se dají snadno splést s psychedelickými výtvory nějakého jednookého zvrhlého sochaře, hulícího jedno brko za druhým. Jmenujme například kultovní guilty pleasure film Jedlíci, kde se to obludami, zvedajicími žaludek i těch nejtvrších, jen hemží.

Přemýšlejte nad osudem lidstva

To, že jsme přežili 21. prosince 2012 neznamená, že přežijeme všechny konce světa. A kdo ví, jestli nás nakonec při apokalypse nepřivítají obludy z mořských hlubin. Nebo to může být obří panák z marshmallow, jakýkoliv padouch z Power Rangers, zombie virus či nejnovější verze Internet Exploreru. Samozřejmě, vždycky se můžeme zeptat Rolanda Emmericha, ten ale svoje předpovědi mění v každém filmu. Kdo se v tom má pak vyznat?

Dinosaurům nepomohl ani Philosoraptor...
Dinosaurům nepomohl ani Philosoraptor…

Nejen filmový svět řeší otázku konce světa, celý lidský rod si ji pokládá už tisíciletí. Proč byste si nepřihodili svou trošku do mlýna i vy? Za pár hodin filozofování a podrbávání hlavy určitě zplodíte krapet uvěřitelnější scénář, než nabízí většina svatých knížek. Poté stačí napsat vaši verzi na kus zažloutlého papíru, pohodit ho někde v okolí archeologického naleziště a pak už se jen tiše smát bombastickým titulkám v novinách.

Namasírujte si ušní bubínky – Ramin Djawadi

Talentovaný Němec perského původu dostal své skladby do širšího povědomí až poměrně nedávno. Se soundtrackem k seriálové Hře o trůny se proslavil a ukázal, že se ve světě filmové hudby určitě neztratí. Pacific Rim je pro něj po Iron Manovi a Souboji titánů teprve třetím opravdu velkým filmovým projektem, ve kterém nebude hrát druhé housle. Přesto má již na kontě soundtracky k Lovecké sezóně a nominacemi na Emmy oceněné písně k seriálům Útěk z vězení a Záblesk budoucnosti.

Djawadiho hudbu ke Hře o trůny znají miliony diváků.
Djawadiho hudbu ke Hře o trůny znají miliony diváků.

Pokud jste hráči počítačových her, jeho hudbu můžete poslouchat každý den a ani o tom nevíte. Djawadi totiž vyprodukoval soundtracky k oběma hrám z novodobé série Medal of Honor a k závodnímu simulátoru Need for Speed: Shift 2. V oblasti virtuální zábavy můžeme také najít jeho úplně první soundtrack. Ve svých 25 letech vyprodukoval společně s Joshem Randallem hudbu k legendární FPS System Shock 2 (1999).

Injekce testosteronu

Exploze, bitky, příšery nacucané zvířecím hněvem, z pláten kin budou sice na diváky dopadat kapky tetosteronu, ale jedna či dvě injekce chlapského hormonu nemůžou před návštěvou kinosálu přijít vniveč. Samozřejmě těmi injekcemi myslím filmy s náloží chlapské akce, chlapských dialogů a chlapských věcí obecně. Takových filmů je obrovská spousta a vybrat si musí opravdu každý.

Ježíš dokázal chodit po vodě, Chuck Norris umí plavat na souši.
Ježíš dokázal chodit po vodě, Chuck Norris umí plavat na souši.

Kdo chce bezmyšlenkovitou akci, podívá se na film se Stevenem Seagalem či Jean-Claude van Dammem. Kdo by chtěl řešit i nějaký kvalitnější příběh, může si pustit Bourneovu trilogii nebo Smrtonosnou past. Komu je dvanáct, pustí si Transformers a začne předstírat, jak miluje Megan Fox. A ti nejotrlejší zatnou bicepsy o průměru stehen a píchnou si tolik testosteronu, až se jim zachlupatí oční bulvy. Jinými slovy, pustí si film s Chuckem Norrisem, desperátem více či méně kvalitních vtipů a kultovního popularizátora zarostlé hrudi.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno