Po každém finančně úspěšném snímku přirozeně následuje pokračování. Krok, který dává z byznysového hlediska smysl, však ale často narazí. Investoři a studio samotné si mnou ruce. Diváci ale většinou ne, protože dotyčný snímek málokdy dosahuje kvalit svého předchůdce. Která pokračování toto prokletí zlomila?
Hlavním měřítkem úspěchu mainstreamového filmového průmyslu je jediné, peníze a zase peníze. Často tak kvalitní snímek, který je navíc divácky dobře přijat nedostane pokračování, protože jednoduše studiu nepřinesl očekávaný zisk. Naopak generické pokračování miliardové franšízy je v kině přítomné každý rok, jindy zase extrémní úspěch zvítězí nad racionálním uvažováním, a výsledkem je naprosto nesmyslné rozšíření příběhu o další snímek. Jako příklad můžeme uvést posledního Jokera. Málokdo by si bez něho nedokázal představit letošní filmovou nabídku…
Stejně jako všude jinde, tak i zde najdeme mnoho velmi kvalitních výjimek, kdy se všechny proměnné sešly v té správné formě, a to či ono pokračování bylo úctyhodným nástupcem předchozího snímku. Pojďme si pár takových příkladů připomenout.
Top Gun: Maverick I Paramount Pictures (2022)
Druhý snímek s Petem „Maverickem“ Mitchellem v hlavní roli, byl dlouho snem fanoušků kultovní jedničky. Jak ale navázat po 38 letech na původní příběh? Složitá otázka na kterou dlouho neznal odpověď ani samotný Tom Cruise. Zajištění důstojného pokračování bylo ostatně jedním z důvodů, proč jsme na toto mistrovské dílo akčního žánru čekali tak dlouho. Vyplatilo se. Tvůrcům se podařilo nejen příběh rozšířit, ale dokonce ho i patřičně posunout do moderní doby.
Z kdysi špičkového pilota je nyní pouze připomínka doby dávno minulé. Zejména díky neustálým průšvihům má již pouze dvě kariérní volby, důchod nebo pozici leteckého instruktora. Volba je tedy jasná. Mezi jeho svěřenci se ale objeví syn Goose z prvního dílu, jehož smrt stále nedá Maverickovi spát. Kromě psychického boje je navíc postaven ještě před výzvu, v podobě přípravy svých studentů na téměř nesplnitelnou operaci.
Šílený Max: Zběsilá cesta I Warner Brothers (2015)
Volné pokračování šíleného dobrodružství s Melem Gibsonem v hlavní roli, se vrátilo po skoro 40 letech ve velkém stylu. Akčnější, celkově rozmáchlejší a s úplně novým obsazením. Přes přirozenou počáteční nedůvěru ze strany fanoušků původních snímků, se jedná o nejlépe hodnocený příběh celé ságy.
Šílený Max (Tom Hardy) je všude pronásledován nepříjemnostmi ze své minulosti. Aby přežil a unikl, vydává se na osamělou pouť. Při své cestě narazí na skupinu rebelů v čele s Furiosou. Místo odkud prchají je tyranizováno jistým Immortan Joem, tomu bylo ukradeno cosi velmi cenného a nenahraditelného. Aby svůj poklad získal zpět, svolá všechny své gangy a vydá se na hon za rebely.
Gladiátor 2 I Paramount Pictures (2024)
Legendární Ridley Scott se po 24 letech odhodlal k poměrně kontroverznímu počinu. Rozhodl se rozšířit příběh původního snímku, který sledoval příběh otroka Maximuse (Russell Crowe) na cestě za pomstou. Gladiátor 2 před sebou nemá i s hvězdným obsazením, v čele s Denzelem Washingtonem nebo Pedro Pascalem lehký úkol. Přesvědčit diváky, že stojí za to, znovu navštívit příběh, který byl přirozeným způsobem již dávno ukončen a nejedná se pouze o způsob, jak získat peníze díky sázce na nostalgii. Dle prvních ohlasů se to nejen že povedlo, ale snímek dokonce nabízí dospělý a kvalitní příběh v patřičně velkolepém podání.
Lucius (Paul Mescal) žije ve svobodném městě na severu Afriky. To je ale pod neustálým ohrožením v podobě možného římského útoku. Hrozba se stává realitou a z Luciuse je najednou otrok. Díky fyzické vybavenosti se z něho stane Gladiátor ve vlastnictví Macrinuse (Denzel Washington), který z něj chce mít novou ozdobu svého mužstva a vládce kolosea. Gladiátorské hry však nejsou jediné, které Macrinus hraje. Rozehraje také hru v nejvyšších patrech římské politiky, díky které bude v sázce doslova vše…
Dnes jsme si ukázali, že je možné aby se pokračování mnohdy legendárního snímku, navíc natočené po desítkách let kvalitou vyrovnalo svému předchůdci. Souhlasíte s výběrem? Co byste případně do podobného „žebříčku“ zařadili?
Podělte se s námi v komentářích.