Netflix brzy smaže oblíbenou kingovku s Johnnym Deppem! Ve filmu se postupně propadá do šílenství

Zdroj: Columbia Pictures

Po rozpadu manželství se spisovatel Mort Rainer (Johnny Depp) rozhodne uchýlit do domu uprostřed ničeho a napsat tam svůj další román. Tím začíná Tajemné okno, adaptace novely Stephena Kinga (původně nazvané Skryté okno do skryté zahrady), která na Netflixu bude dostupná pouze do konce července kvůli vypršení licence.

Film poměrně věrně kopíruje Kingovu předlohu, alespoň v první části. Johnny Depp v roztrhaném županu hraje spisovatele Morta Raineyho, který se snaží najít sám sebe v osamělé chatě uprostřed ničeho. Je ve špatném psychickém stavu – rozešel se s manželkou, trápí ho alkoholismus, výčitky svědomí a deprese, není schopen vrátit se k tvůrčí činnosti. Brzy ho navštíví tajemný John Shooter a obviní ho z plagiátorství jeho povídky Tajemné okno. Rainey obvinění vyvrací – on sám povídku napsal o dva roky dříve, může to dokázat. Shooter tento důkaz požaduje.

Čtěte také: John Cho čelí smrtelně nebezpečné umělé inteligenci. Horor od režiséra Prciček se představuje

Silnou stránkou filmu je samotný příběh. S napětím sledujeme Raineyho polapení, nervózně očekáváme Shooterův příchod a snažíme se rozluštit záhadu jeho identity. Thrillerová klišé jako noční návštěvy, osamělá chata u jezera, záblesky stínů zde vytvářejí tu správnou atmosféru. Největší pozornost zde ale strhává samotný Depp. Jeho postava je vnitřně rozháraná, po celou dobu z ní vyzařuje napětí, které neuvolňují pokusy o trpký humor. Cítíte jeho depresivní tíhu, podrážděnost a rozhořčení a vidíte, že potřebuje pomoc, které se mu však nemá šanci dostat. Dobrou a výraznou postavu zde vytváří i John Turturro v roli psychopatického jižanského farmáře.

Podobnost s mnohem slavnějším Osvícením se neomezuje jen na to, že oba filmy jsou adaptacemi románů Stephena Kinga, ale i na specifickou atmosféru. Dřevěný dům uprostřed pustiny jako by žil vlastním životem, dýchá, vrže, komunikuje. K tomu se přidává zlověstná hudba a nádherná kamera, která zprostředkovává narůstající strach a klaustrofobii. Film možná nedosahuje úrovně knihy, ale jeho silné, nepříliš předvídatelné finále a radost ze sledování této herecké dvojice sama o sobě stojí za to, aby si člověk Tajemné okno pustil.

Tajemné okno bude na Netflixu do 31. července.

Zdroj: Columbia Pictures