Recenze: Banda ve čtvrté sérii strhne tempem a prací s postavami

Zdroj: Prime Video

Po zhodnocení prvních epizod přicházíme s plnohodnotnou recenzí na celou 4. sérii. Seriál Boys (v české mutaci Banda) se z původně nenápadné adaptace drsného komiksu Gartha Ennise vypracoval v jeden z nejlepších superhrdinských titulů všech dob. Drsný, satirický a naprosto nekompromisní počin pro dospělé diváky se nebojí vůbec ničeho a představuje do hloubky promyšlený svět, v němž jsou superhrdinové na hony vzdáleni Clarku Kentovi. Čas letí, a tak tu po povedeném spin-offu Gen V máme už čtvrtou řadu. Ta má být předposlední. Jde i tentokrát o dechberoucí, akční zážitek, nebo se jen připravuje půda pro epické finále?

Ačkoli ne vše, co Amazon Prime vydá, je čiré zlato, Boys by do této kategorie rozhodně spadali. Nekorektní humor, výborně napsané, nejednoznačné postavy a hutná zápletka nabitá zvraty. Pokud se kdokoli bál, že čtvrtá řada po dechberoucím finále té třetí jakkoli zvolní, rozhodně by se mýlil. Hned první epizoda nás vrhá do dění, které je plné akce a adrenalinu. Vedle jiného aktuálně hojně sledovaného seriálu Rod draka, jehož druhá série se rozebíhá pozvolna, je to příjemné překvapení.

Zdroj: Prime Video

Trochu zamrzí menší provázanost s již výše zmíněným spin-offem Gen V, za to ale potěší zajímavé nově představené postavy, které se prakticky okamžitě dostávají do popředí. První z nich je hrdinka Sister Sage, jejíž superschopností je genialita. Bohužel tato schopnost kráčí ruku v ruce s nihilismem. Nebyla by to ovšem Banda, kdyby ani tato hrdinka, jež zde pomáhá Homelanderovi, nebyla svým způsobem pokřivená. Dalším výrazným přírůstkem je konspiračními teoriemi mávající Firecracker, jež zase vrhne nové světlo na minulost Starlight, která se nadále snaží bojovat s korporací Vought. A poslední v řadě je tu nový představitel zesnulého Black Noira. Nesmírně mě překvapuje, že i po několika řadách se týmu v čele se showrunnerem Ericem Kripkem stále daří přicházet s novými nosnými nápady. Přítomnost novopečených charakterů samozřejmě neznamená, že by se dál nepracovalo se starými známými. Homelander krom soudu za vraždu a výzvě spjaté s výchovou syna Ryana, čelí krizi středního věku, vedení Vought, ale i vlastní minulosti. Šílený protipól Supermana jakoby byl s každou sérií zvrácenější a Antony Starr se pro tuto roli prostě narodil.

Zdroj: Prime Video

Butcher s tváří seriálového tahouna Karla Urbana pak bojuje s následky nemoci, kterou si uhnal v předešlé řadě. S ním se pak pojí i příchod další nové postavy, jeho bývalého kolegy a agenta, ztvárněného jako vždy charismatickým Jeffrey Dean Morganem. Skvělá je pak tradičně dynamika mnou asi nejvíce oblíbených postav: Kimiko a Frenchieho. Oba v této sérii prodělávají silný vývoj a jsou nuceni odděleně čelit následkům své vlastní krvavé minulosti. Na Hughieho pak číhají rodinné trable. Je toho zkrátka moc. Nebudu zde pochopitelně jmenovat všechny postavy a jejich podzápletky, to ostatně ani není předmětem recenze.

Zdroj: Prime Video

Dalo by se říci, že čtvrtá řada nám krom hutné zápletky a akce poskytuje i nějaké to bilancování, protože boj s vlastními démony a čelení minulosti je tak trochu leitmotivem u většiny protagonistů. Každý tu má svůj prostor, svou linku a vývoj. A jako by toho všeho už tak nebyla přehršel, tvůrci ještě obratně akcentují dění v současné Americe. A to aniž by to působilo prvoplánově, nebo na sílu. Přes všechen trhlý humor, prostředí a prvotní reakci na filmy a komiksy jsou Boys nesmírně inteligentní a dospělý seriál, který své „vysmívané“ bratříčky z DC a Marvelu předstihuje o parník.

Čtěte také: Tiché místo: První den je nevýrazným přívěskem ke dvěma lepším filmům

Brutální, nespoutaní, dechberoucí. A stále skvělí. Takoví jsou noví Boys. Zatímco prakticky celá série má neskutečný náboj, skvěle pracuje jak s novými, tak zažitými postavami a obratně připravuje půdu pro pátou řadu, která má seriál s velkou pompou zakončit, zamrzí poněkud nevýrazné finále. To totiž nabízí až nepříjemně otevřený konec, po kterém zůstane drobná pachuť, že budeme dlouho čekat na pokračování skvělého příběhu. Jinak se negativa hledají poměrně obtížně. Pokud ve filmovém světě zájem o superhrdinské příběhy spíše upadá, Banda, jež hrdinům nastavuje zrcadlo, pak působí jako zjevení. Protože v mnoha ohledech přerostla i svou komiksovou předlohu. Bylo by totiž velmi snadné si ze superhrdinů jen utahovat, ale zde se daří dělat i mnohem víc. A s neupadající kvalitou, která jen potvrzuje, že Eric Kripke patří k nejlepším scénáristům dneška. To, jak prokresluje své hrdiny a namátkou třeba u Homelandera se mu daří přicházet se stále novými způsoby, jak dodat jeho šílenému, komplikovanému charakteru nové odlesky, je skutečně obdivuhodné. Ruku v ruce se skvělým scénářem kráčí i tentokrát výborní herci, kteří typově dokonale sedí. Těžko se ještě něco dodává. Chtělo by to pátou řadu. Včera bylo pozdě!