Jeden z nejlepších válečných filmů historie zakotvil na HBO Max. Hrají v něm Charlie Sheen a Johnny Depp

Zdroj: MGM

Tom Berenger, Willem Dafoe a Charlie Sheen v hlavních rolích působivého, strhujícího a nemilosrdně brutálního příběhu o tom, co dokáže chaos a hrůza války ve Vietnamu udělat z amerického vojáka. Četu, jeden z nejlepších válečných filmů všech dob, natočil oscarový Oliver Stone a na HBO Max je znovu k mání od 1. dubna.

Vietnam, 1967. Hlavní postavou je zde mladý voják Taylor (Charlie Sheen), který zanechal studií, aby mohl bojovat za zájmy své země ve válce, o které neví vůbec nic. Cítí svou občanskou povinnost, avšak brzy po příjezdu do Vietnamu začíná ztrácet iluze o svém přesvědčení. Do reality ho velice rychle probudí již ostřílení hoši, se kterými se zde setkává. Sleduje vojáky zlomené tíhou bezmoci a věčného strachu. V tomto filmu není hrdinů.

Čtěte také: Nejoblíbenější sériový vrah se vrátil na Netflix! Zpackané finále se snažila napravit dodatečná řada

Příběh je prokládán postupně měnícími se myšlenkami mladého vojáka, který nehybně vstřebává situaci, do které se dostal. Divák cítí nutkání pomoci mu rozhodnout se, ke které osobnosti se přiklonit.

Willem Dafoe i Johnny Depp

Mezi výrazné postavy zde patří nelítostný seržant Barnes (Tom Berenger), který ztělesňuje dopad války na psychiku člověka a ztvárňuje hříchy, kterých se armáda dopouští. Jizva přes půl obličeje dokazuje, že to není žádný nováček a zabít jej není jednoduché. Eliase, bojovníka za spravedlnost, jež nastavuje tvář všemu příkoří a marně se pokouší o útěk z reality prostřednictvím drog, ztvárnil Willem Dafoe.

Ve filmu si jednu z vedlejších rolí zahrál i mladý Johnny Depp a dále se setkáme s Bunnym (Kevin Dillon), vyděšeným klukem, který se postupně stává narušeným a nebezpečným. Četa nás zavede až k obyčejným vietnamským civilistům, trpícím nedostatkem informací, jazykovou bariérou a krutostí oněch dní, kdy člověk nebyl člověkem. Sledujeme, jak se strach rychle proměňuje ve hněv a hněv v násilí.

U válečných snímků se často setkáváme s dojemnou hudbou, zde vás však pohltí ohlušující zvuky vietnamské džungle, které vás přenesou daleko z pohodlí vašeho obývacího pokoje. Budete promočení až na kost, po celém těle poštípaní od všetečného hmyzu a vyděšení z každého zvuku, jež vybočuje z nekonečné vřavy pralesa.

Od ostatních válečných filmů se Četa liší také pojetím zaběhnutého statutu americké armády. Nevykresluje ji jako prince na bílém koni, nýbrž jako bandu obyčejných zmatených lidí, bojujících nejen na válečném poli, ale převážně se svými vlastními démony.

Četa je zpět na HBO Max od 1. dubna. Zhlédnout ji můžete v originálním znění i v českém dabingu.

Zdroj: MGM