Zneužívání žen a únosy dětí. Temný seriál inspirovaný skutečnými zvěrstvy je dostupný českým divákům

Zdroj: BBC

V minulém týdnu dorazil na SkyShowtime thrillerový seriál Žena ve zdi, který vznikl v produkci BBC. Prozatím jsou dostupné tři epizody ze šesti, všechny jsou s českým dabingem, případně v originálním znění a titulky. Seriál už nyní doprovázejí nadšené ohlasy.

Seriál se soustředí na Lornu Bradyovou (Ruth Wilson), ženu trpící extrémními epizodami náměsíčnosti, které začaly, když jako mladá těhotná žena zažila trauma z uzavření v jedné z irských Magdaleniných prádelen.

Čtěte také: Kvalitní náhrada za Hojera? Mrazivý seriál o yorkshirském rozparovači, který zavraždil 13 žen

První epizoda začíná tím, že se dospělá Lorna po jedné z těchto epizod probudí a najde ve svém domě mrtvolu ženy. Lorna netuší, kdo je obětí, a hlavně, zda je za její smrt zodpovědná, a tak se pouští do vyšetřování, na které dohlíží detektiv Colman Akande.

Když dojde k dalšímu podezřelému úmrtí a Akande začne vyšetřovat temnou pravdu o magdalénských prádelnách, pomalu se odhaluje Lornina šokující minulost, když začne pátrat po holčičce, které se musela vzdát.

Zneužívání a únosy dětí

Žena ve zdi zpracovává téma Magdaleniných prádelen, kde otročily tzv. padlé ženy, tedy velmi mladé irské dívky, které se dříve živily prostitucí. Kromě nich se do útulků začaly dostávat svobodné matky, zneužívané dívky nebo takové, které byly považovány za jakkoli problémové – a to někdy na žádost vlastní rodiny.

V únoru 2013 irský premiér Enda Kenny vyjádřil lítost nad minulostí žen, které v Magdaleniných prádelnách trpěly násilím a zneužíváním. Tyto instituce podle něj reprezentují „kruté a nekompromisní časy Irska“.

„Seriál vychází z ověřeného faktu, kdy katolická církev ve svých domovech pro padlé dívky zneužívala ženy k otrocké práci a kšeftovala s jejich dětmi. Syrový a záměrně zmateně koncipovaný příběh není k divákovi příliš vstřícný, ale i tak působí velmi silně. Ruth Wilson jako vždy skvělá,“ hodnotí novinku uživatel hanagi na ČSFD.

Žena ve zdi je na SkyShowtime od 23. února.

Zdroj: BBC