Recenze: Rychle a zběsile 10 zachraňuje sérii. Lví podíl na tom má mstící se Jason Momoa

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

Série Rychle a zběsile žije v jakési absurditě nebo alespoň v posledních deseti letech. V tuto chvíli je to prakticky kompliment, když to tak nazveme. Pokud si myslíte, že se od svých skromných začátků (2001), kdy se kradla auta a závodilo na ulicích něco změnilo, tak máte naprostou pravdu. V každém případě se jim nepopiratelně podařilo vytvořit svou vlastní značku v akčním žánru, která sama o sobě popírá veškeré fyzikální zákony.

Věrohodnost nikdy neměla k této sérii žádný vztah, tak není důvod, abychom s tím začínali nyní. Nový díl nám opět nabízí starou partu s návratem některých (ne)padouchů a s příchodem nejzajímavějšího záporáka celé série Jasona Momoa (maximálně by mu mohl konkurovat v určitém směru Jason Statham), ale rozhodně je nejzábavnější.

Foto: Universal Pictures

V režii Louise Letteriera (Lupin, Podfukáři) Rychle a zběsile ožívá s určitou energií, která se mnoha divákům i fanouškům od osmičky zdála zcela pohřbena. Hlášky Vina Diesla s jeho zálibou o důležitosti rodiny během několika posledních dílů exponenciálně vzrostly a desátý díl se v tomto ohledu nijak neliší, ale v celkovém měřítku byla cítit přehnaná vážnost. Diesel je paradoxně nejslabším článkem tohoto filmu, přestože je příběhovým tmelem, který má vše držet pohromadě.

Vzhledem k tomu, že Rychle a zběsile 5 (2011) je často považováno za vrchol série, je logické, že Letterier bude tento snímek považovat za téměř přímého předchůdce desítky. Pátý díl vyvrcholil oslnivou loupeží, při níž byl bankovní trezor převezen přes Rio de Janeiro, kde ho pronásledoval Hernan Reyes (Joaquima de Almedia), bezohledný drogový boss. Navíc se do boje zapojil Dwayne Johnson, aby ještě více dodal ten správný ráz. Johnson přidal filmům jistou přitažlivost. Jenže zákulisní hádky mezi ním a Dieselem znamenaly blížící se konec. A tudíž se Dwayne objevil naposledy v osmičce. Odmítl devátý i desátý díl… i po tom, co ho přes sociální sítě Vin Diesel jakoby vydíral v rámci památky na zesnulého Paula Walkera. Ostatně zvěsti tradují, že po zrušených projektech u DC, se Johnson přeci jen vrátí v dalším díle. Měl své testosteronové kouzlo, ale jestli někdo zcela zachraňuje tuhle sérii, tak je to Jason Momoa.

Foto: Universal Pictures

Akce byla vždy zábavná, ale Momoa v podání pomstychtivého syna našeho velkého záporáka z pětky dodává filmu nepředvídatelnost a skutečnou anarchii, která je pro podobné filmy až příliš dobrá. Doslova si krade show pro sebe a je zcela patrné, že ho tahle role nesmírně baví a on si ji užívá s naprostou noblesou.

Máme zde spoustu postav, které bohužel moc prostoru nedostaly. Především Jordana Brewster, Jason Statham, Helen Mirren či Scott Eastwood se na plátně blýsknou fakt jen chviličku, vyloženě takové cameo. Ale větším překvapením je, že i Michelle Rodriguez se přesunula hodně do pozadí. Neuškodilo by více prostoru i pro jiné, než jen pro Vina Diesela, který si každým dílem ukrojuje větší a větší sousto. Zatímco, když vidíme na plátně Momoa, tak se nám vyloženě vykouzlí úsměv na tváři.

Protože Momoa je prostě zatraceně dobrý, chtěl bych lidem doporučit zhlédnutí desítky už jen kvůli němu, ale mimo jeho výkon jsou tu samozřejmě hromady nesmyslů, které mohou přetrpět jen skuteční fanoušci. Jelikož snímek jede do značné míry na notě „chystáme další pokračování“, bude závěr diváky pravděpodobně šokovat. Ale nelze snímku upírat určitou dávku vzrušení a napínavou notu, kterou začne. Pokud se vrátí v příštím díle Momoa, tak jsme v dobrých rukou a opravdu po dlouhé době se musí nechat, že série přichází se svěžím větrem v zádech. Už bylo načase.

Foto: Universal Pictures

Konečné hodnocení

Martin Pevný
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Série Rychle a zběsile žije v jakési absurditě nebo alespoň v posledních deseti letech. V tuto chvíli je to prakticky kompliment, když to tak nazveme. Pokud si myslíte, že se od svých skromných začátků (2001), kdy se kradla auta a závodilo na ulicích něco...Recenze: Rychle a zběsile 10 zachraňuje sérii. Lví podíl na tom má mstící se Jason Momoa