13 nejlepších Netflix filmů z roku 2022

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Na Netflixu nadále platí, že na poli seriálové produkce vznikají nejlepší tituly roku, a filmová produkce mírně zaostává. To se potvrdilo i loni, nicméně několik dobrých filmů se přeci jen našlo. Netflix například uvedl životopisné drama Blondýnka, hned čtveřici povedených animáků nebo filmy jako Na západní frontě klid, Na nože: Glass Onion a Životní trefa, které není třeba blíže představovat.

Blondýnka

Odvážný fiktivní portrét hollywoodské legendy Marilyn Monroe ukazuje její bouřlivý život i cenu, jakou zaplatila za slávu. Ana de Armas se v adaptaci románu od Joyce Carol Oates promění ve slavnou blondýnu. Natočil scenárista Andrew Dominik.

Irský zázrak

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. Drama uznávaného režiséra Sebastiána Lelia podle románu Emmy Donoghue, kde hraje Florence Pugh nominovaná na Oscara.

Plavkyně

Dvě sestry to z válkou zničené Sýrie dotáhnou až na olympijské hry v Riu v roce 2016 a na téhle riskantní cestě prokážou pevné odhodlání i skvělou plaveckou techniku. Skutečný příběh o triumfu zrozeném z válečných sutin v režii držitelky ceny BAFTA Sally El Hosaini. Hrají sestry Issovy.


Mořská příšera

Malá holka se potají vkrade na loď slavného lovce mořských příšer a oba pak vyrazí na velkolepou plavbu do neprobádaných vod, o které se budou vyprávět legendy. Napínavé animované dobrodružství pro celou rodinu od oceněného tvůrce filmů Odvážná Vaiana a Velká šestka.

Apollo 10 1/2: Dítě kosmického věku

Houston v Texasu, rok 1969. Triumfální přistání prvních lidí na Měsíci znovu ožívá v příběhu kluka, co si vysnil vlastní vesmírné dobrodružství. Vesmírné dobrodružství, které Richard Linklater (Chlapectví) nominovaný na Oscara natočil podle zážitků z dětství.

Dobrá sestra

Přetížená sestra z jednotky intenzivní péče bere obětavého nového kolegu jako oporu v práci i v soukromí. Nečekaná smrt pacientky na něho ale vrhne stín podezření. Děsivý kriminální thriller, ve kterém si zahráli držitelé Oscara Jessica Chastain a Eddie Redmayne. Podle skutečnosti.


Jak jsem se zamilovala do gangstera

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema Nikośe Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. Inspirováno skutečným příběhem. Polská kriminálka od tvůrců Jak jsem se stal gangsterem.

Šťastně až do smrti

Tenká hranice mezi láskou a nenávistí se prolomí, když žena odhalí manželovu nevěru. Oba pak podniknou extrémní kroky, aby získali, co chtějí. Film podle románu Šťastně až do smrti od Anny Ekberg. V hlavních rolích Dar Salim a Sonja Richter.

Entergalactic

Ctižádostivý umělec Jabari lavíruje mezi úspěchem a láskou. Přestěhoval se totiž do vysněného bytu na Manhattanu, kde mu do oka padla holka odvedle. Film Kida Cudiho a Kenyi Barrise. Hlasy postavám propůjčili Kid Cudi, Jessica Williams a Timothée Chalamet.

Na západní frontě klid

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. Napínavé drama držitele Grimmeovy ceny Edwarda Bergera, ve kterém hraje oceněný Daniel Brühl (Hanebný pancharti).


Životní trefa

Basketbalový skaut je na dně. Pak ale ve Španělsku narazí na výjimečného hráče a rozhodne se všem ukázat, že na NBA má nejen jeho objev, ale pořád ještě i on sám. Strhující pohodový film, ve kterém hraje Adam Sandler.

Na nože: Glass Onion

Proslulý detektiv Benoit Blanc vyrazí do Řecka rozmotat spletitou záhadu, ve které figuruje jeden miliardář a nesourodá parta jeho přátel. Daniel Craig v čele hvězdného obsazení v další detektivce Riana Johnsona.

Pinocchio Guillerma del Tora

Nádherný hudební film, ve kterém oscarový filmař Guillermo del Toro pomocí fázové animace znovu vypráví příběh slavné dřevěné postavičky. Zřejmě nejlepší animovaný film roku namluvili Ewan McGregor, David Bradley, Gregory Mann, Tilda Swinton, Finn Wolfhard, Christoph Waltz a další.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také