12 českých filmů, které opustí Netflix už zítra

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Na Netflix se po krátké odmlce vrátily kultovní české snímky Adéla ještě nevečeřela, S tebou mě baví svět nebo Vrchní, prchni, ve světě ještě slavnější kousky mistra Karla Zemana se naopak s Netflixem rozloučí osmého září. Cestu do pravěku, Vynález zkázy a Barona Prášila doprovodí také sci-fi Ikarie XB 1, dokumenty Červená a Planeta Česko, výborné Hřebejkovo drama ze Slovenska Učitelka nebo Renčův Requiem pro panenku. Není ale vyloučeno, že zmíněné tituly se za nějaký čas na Netflix vrátí, jako se tomu aktuálně děje u řady licenčních filmů, nejen těch českých.

Baron Prášil

Astronaut přistane na Měsíci, kde potká vychloubačného barona Prášila a vydá se s ním na ztřeštěnou pouť zpátky na Zem. Baron Prášil režiséra Karla Zemana získal roku 1964 ocenění Grand Prix na filmovém festivalu v Cannes.

Cesta do pravěku

V tomhle klasickém českém filmu kombinujícím živé záběry a animaci se čtyři kluci vydávají do vzdálené minulosti Země, aby prozkoumali její prapodivné obyvatele. Filmový klenot Karla Zemana, kterým se inspiroval i Steven Spielberg.

Červená

Tenhle dokument sleduje legendární operní zpěvačku Soňu Červenou a jejími vlastními slovy popisuje, jaký dopad měly na její život bouřlivé události 20. století. Historický životopisný film získal roku 2017 Českého lva za nejlepší dokument.


Ikarie XB 1

Posádka ruské kosmické lodi se ve 22. století vydává na cestu k záhadné planetě obíhající kolem hvězdy Alfa Centauri, aby tam pátrala po stopách mimozemského života. Film Jindřicha Poláka z roku 1963.

Kdopak by se vlka bál

Šestiletá holčička se snaží vyrovnat s napjatou situací v rodině, a tak si propojí matoucí realitu, ve které žije, se svojí oblíbenou pohádkou. Rodinnou krizi z dětského pohledu natočila Maria Procházková.

Malý Pán

V tomhle loutkovém dobrodružství se jeden dobrák vydá na dobrodružnou výpravu poté, co mu sen ukáže, že v jeho životě něco důležitého chybí. Film pro celou rodinu natočil Radek Beran.


Můj příběh

Baletka, které kdysi ležel u nohou celý svět, se konečně zbavila tyranského manžela a teď se snaží začít nový život za pomoci kamarádek a rodiny. Tohle drama podle skutečných událostí je filmovým zpracováním románu Calaway od Zory Castillo.

Planeta Česko

Dokument o nezdolnosti české přírody sleduje, jak se živočichové přizpůsobují měnící se krajině na různých místech od venkovských luk až po vlakové nádraží. Dokument od tvůrců novinky Planeta Praha.

Requiem pro panenku

Foto: Bontonfilm

Mladá dívka, kterou zneužil vlastní otec, se nedopatřením dostane do ústavu pro duševně choré a snaží se uniknout tamnímu krutému zacházení. Nejlepší film českého režiséra Filipa Renče.

Učitelka

Prohnaná učitelka s dobrými styky využívá žáky k vlastnímu prospěchu a jejich rodiče se musí rozhodnout: buď jí půjdou na ruku, nebo se jí pokusí zbavit. Drama, které získalo tři nominace na Českého lva za nejlepší film, nejlepší herečku (Zuzana Mauréry) a nejlepší hudbu.


Vynález zkázy

V tomhle poutavém a technicky vysoce originálním filmu inspirovaném dílem Julese Vernea je význačný profesor nečekaně unesen záhadným mužem v ponorce. Karel Zeman natočil tento film v roce 1958.

Zakázané uvolnění

Svědkyně ženicha unese nevěstu do jednoho baru, kde popíjejí s barmankou a společně odhalí překvapivé věci. Komedie podle stejnojmenného divadelního představení od Petra Kolečka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také