7 filmů, ve kterých vystupují děti s nadpřirozenými silami

Přečtěte si

Autor

Zanedlouho půjde do kin Žhářka – remake amerického hororu z 80. let, kde si hlavní postavu zahrála Drew Barrymore. Jedná se o příběh desetileté Charlie, která má nadpřirozenou schopnost zažehnout oheň bez použití sirek, zapalovače nebo křesadla. Vzhledem k tomu, že do distribuce půjde film o děvčeti s nadpřirozenými schopnostmi, pojďme si trochu zavzpomínat na slavné filmy, které byly založené na stejné tématice. 

Matilda (1996)

Foto: TriStar Pictures

Tenhle snímek je jednou ze známých adaptací knih spisovatele Roalda Dahla, který psal pro děti i o dětech (a o rodičích samozřejmě také). Matilda je možná na první pohled nenápadným malým dítětem, ale má zvláštní telekinetické schopnosti, s nimiž umí rozpoutat pěkný tanec. Využívá je k tomu, aby poškádlila paní Trunchbullovou, až příliš přísnou ředitelku. Takže je tedy využívá k uplatnění etického pravidla „Oko za oko“. Matilda navíc pochází trochu z problematické rodiny. Její rodiče ji tak trochu přehlíží a nevychovávají dobře.  Příběh Matildy je tedy zaměřený na nefunkční vztahy mezi rodiči a dětmi, což je pro Roalda Dahla docela typické.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Seznam zaměřený na dětskou postavu s nadpřirozenými schopnostmi by se bez Harryho Pottera neobešel. Kámen mudrců je i dnes docela příjemnou rodinnou zábavou, u níž se děti mohou bavit kouzly a rodiče dnes mohou vzpomínat na to, jak kdysi taky žasly nad tím, co se jim odehrávalo před očima. Zkrátka a dobře – s Harrym Potterem odrostly celé generace a na ty další bude mít ještě silný vliv.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Ačkoli se nejedná ani o nejlepší adaptaci, ani o nejpozoruhodnější film režírovaný Timem Burtonem, stojí Sirotčinec slečny Peregrinové trochu za pozornost. Už jen z toho důvodu, že jej prostupuje docela pěkná myšlenka. Slečna Peregrinová si bere pod svá ochranná křídla děti, které mají zvláštní schopnosti, nebo jsou něčím prostě odlišné od ostatních. Děti se tak mohou naučit, že být jiný ještě neznamená být sám, nebo že je na tom něco špatného.

Logan: Wolverine (2017)

Přejděme od Sirotčince slečny Peregrinové k jiné sérii, která se zajímá o trochu jiný sirotčinec. Původní série X-menů nám představila několik postav, které si mnozí v průběhu let zamilovali. Mezi nimi je i Professor X, neboli Charles Xavier, a Wolverine. Tenhle film nám dodal docela emocí plnou rozlučku. Příběh se zde totiž zajímá o Wolverina, který se stará o velmi zestárlého Xaviera a malou Lauru – dívku, která má stejné schopnosti, jako Wolverine. Logan: Wolverine předkládá rozlučku, která říká: něco končí, něco nového začíná. A to co začíná nese silný odkaz toho, co končí.

Kruh (2002)

Foto: DreamWorks

V tomto remakeu, který je  dnes snad ještě slavnější než původní film, jsou vlastně nadpřirozené hned dvě děti. Jednou z nich je samozřejmě Samara, tedy respektive její duch. Dalším dítětem, které má tak trochu nadpřirozené schopnosti, je Aidan. Ten je synem novinářky Rachel Kellerové, která se snaží vyřešit záhadné úmrtí několika teenagerů. Ačkoli Aidanovi schopnosti nejsou úplně specifikované, je jasné, že má jakousi zvláštní intuici. Kreslí totiž prapodivné obrázky, které souvisí s celou záhadou týkající se smrtí teenagerů, jež pojí dohromady prazvláštní kazeta.

Osvícení (1980)

Který filmový nadšenec nikdy neslyšel o Osvícení. Vedle skvělého Jacka Nicholsona a Shelly Duvall, se zde představil také dětský herec Danny Lloyd. Ten hraje syna Jacka Torrence, spisovatele, který naprosto zešílí. Danny (což je jméno herce i jeho postavy) má vlastnost podobnou té výše popsané u Aidana. Má jakousi zvláštní intuici, pomocí níž vycítí přicházející udžarv. Danny také vídá snad ty nejvíce ikonické duchy, jaké jsou ve světové kinematografii ke spatření.

Vymítač ďábla (1973)

V posledním filmu tohoto seznamu sice nejde ani tolik o nadpřirozené dítě, nicméně jde o dítě, které bylo nadpřirozenem zasaženo. Vymítač ďábla je dnes již kultovní záležitostí. Snad ani není potřeba popisovat, co se v něm děje. Příběh dívky posedlé ďáblem zná snad každý. Musí se uznat, že William Friedkin, William Peter Blatty a další tvůrci, mezi nimiž je i herecká legenda Max von Sydow, tehdy stvořili dílo, které ve světové kinematografii nemá obdoby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také