8 výborných severských filmů na Netflixu

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Severská kinematografie patří k té nejkvalitnější z celé Evropy, na českém Netflixu ale moc prostoru nedostává. Přesto se nám podařilo najít těchto osm filmů, které jsou pro milovníky Skandinávie naprostou povinností. Ve výběru nechybí herecký koncert Madse Mikkelsena, brutální a zároveň zábavná podívaná s Noomi Rapace nebo výborná kriminálka z úspěšné dánské série.

22. července

Po zničujících teroristických útocích v Norsku se jeden z přeživších, truchlící rodiny a národ semknou za spravedlnost a uzdravení. Film podle skutečného příběhu natočil uznávaný režisér Paul Greengrass. Ve stejný rok (2018) měl premiéru i snímek Utøya, 22. července, který však na Netflixu není. (Norsko, Island)

Arctic: Ledové peklo

V ledové pustině u severního pólu havaruje letadlo a pilot musí zariskovat a pomoct dalšímu vážně zraněnému muži, aby se oba dostali včas do bezpečí. One-man show Madse Mikkelsena, zároveň jeho nejlepší film na Netflixu. Skvosty jako Hon nebo Chlast bohužel chybí. (Island)

Bombardování

Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. Podle skutečnosti. Dobové drama režiséra Oleho Bornedala (1864), ve kterém hraje jeho dcera Fanny Bornedal ze seriálu Most. (Dánsko)

Cesta za smířením

Manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s jediným cílem: zabít toho druhého, a skoncovat tak s manželstvím. Brzy jim ale začne hrozit ještě větší nebezpečí. Noomi Rapace a Aksel Hennie hrají pár, který směřuje k fatálnímu konfliktu. Krvavá podívaná s několika zvraty. (Norsko)

Miruš

Foto: Netflix

Problémový mladík pátrá po otci, který jejich rodinu před lety opustil, a přitom zjistí, že se zapletl s albánskou mafií. Drsné skandinávské drama, které se vůbec nemazlí s hlavními hrdiny, emigranty z Kosova. Natočil režisér dalšího skvělého filmu Král z ostrova Bastøy. (Norsko)

Morke

Foto: Netflix

Mladý novinář Jacob se rozhodne přijít na kloub tomu, proč jeho postižená sestra spáchala o svatební noci za podivných okolností sebevraždu. Mysteriózní záležitost, která si drží napětí až do samotného konce. (Dánsko)

Složka 64

Znepokojivý objev přiměje dvojici detektivů k vyšetřování, které je dovede až do nemocnice s odpornými praktikami. Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. Recenzi jsme napsali zde. (Dánsko)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Allan Karlsson na svoje 100. narozeniny uprchne z domova důchodců a vydá se za bláznivým dobrodružstvím, které je okořeněné záblesky z jeho pestré minulosti. Ulítlou road movie prolíná příběh jeho dlouhého života. Adaptace populárního stejnojmenného bestselleru. (Švédsko)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také