Recenze: Ambulance – Napínavá podívaná od Michaela Baye

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
Martin Pevný
šédredaktor

Michael Bay se vrací po dvouleté pauze, tentokrát si vzal na bedra akční thriller Ambulanci.

Film je remakem stejnojmenného dánského akčního snímku z roku 2005. V hlavních rolích se představili Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II a Eiza Gonzales. Zdá se, že Bayova zářná chvíle na výsluní je již dávno pryč, ale svým počinem stále dokazuje, že má stále stejně osobitý rukopis.

William (Yahya Abdul-Mateen II) hraje roli válečného veterána z Iráku, který se snaží veškerými možnostmi získat peníze na léčbu rakoviny své ženy. Willův adoptivní bratr Danny (Jake Gyllenhaal) se celý život živí nelegální činností. Proto požádá Dannyho o finanční pomoc, ale ten ho místo toho přesvědčí, aby společně vyloupili banku v centru Los Angeles, ve které se nachází 32 milionů dolarů. William nemá na vybranou, a tak je nucen jet s ním. Mezitím policejní novic Zach (Jackson White) sbírá veškerou svoji odvahu, aby pozval bankovní úřednici na rande. Když se konečně odhodlá, tak zjistí, že banka je zavřená z důvodu inventury. A v ten moment mu otevře Danny a hraje si na manažera banky, ale Zach ho stejně přemluví a jde dovnitř.

Pak na scénu přichází nekompromisní záchranářka Cam (Eiza Gonzálezová), která zachrání dvanáctileté dítě z vraku auta. Stará se jen o to, co se děje během její služby v sanitce, ale už ne, jak dopadnou zachránění lidé. A shodou okolností je zrovna blízko přepadené banky, když někdo zavolá, že je uvnitř zraněný policista a potřebuje okamžitou pomoc. Během probíhající loupeže jsou oba bratři nuceni zmocnit se sanitky se záchranářkou Cam a zraněným policistou.

Zdroj: Universal Pictures

Příběh nedává úplně najevo, že by tito bratři byli naprostí záporáci, ale snaží se poukázat na to, proč bychom tyto ozbrojené lupiče měli částečně přijmout za jakési (anti)hrdiny. Sice tohle duo v průběhu způsobí různé krveprolití, které má za následek nesčetně úmrtí, ale Ambulance nám chce zároveň vnutit myšlenku, že v jádru jsou to dobří hoši nebo alespoň jeden z nich. A poukázat spíše na jejich motivaci a důvody.

Vzpomínáte si na akční honičky v Mizerech a ve Skále? Možná právě ty inspirovaly Baye k natočení tohoto filmu. Téměř většina času celkové stopáže se totiž odehrává v jedoucí sanitce. Vyčerpávající? Ano. Zábavné? V některých momentech, ano. To, co od Michaela Baye u očekáváme, je zde přítomno – nepřetržitá akce, záběry z dronů, ze kterých se točí hlava, rychlý střih, až po záběry z všemožných úhlů. Hudební doprovod od skladatele Lorne Balfe je vynikajícím počinem, který intenzivně napomáhá při každé scéně.

Zdroj: Universal Pictures

Nechybí ani režisérův suchý humor. Ale od samotného příběhu, kde jsou k vidění nesmyslné scény či akce (například lékařská operace), ty snad mohou existovat jen v jeho filmech. Takže není třeba mnoho očekávat. Pokud znáte Bayeův styl, není těžké předvídat, kam bude samotný děj směřovat. Moc překvapení se nekoná, protože všechny svá esa použil již v minulosti.

Co tedy čekat od Michaela Baye? Nekonečné automobilové honičky, přestřelky, výbuchy bomb a bouračky. Fanoušci režiséra budou alespoň nadšení z dynamicky podané akční jízdy. Bay neztratil drive a stále je skvělým akčním filmařem. Pro mě je Skála (1996) stále režisérovým nejlepším filmem.

Ambulance
Trailer
USA, 2022, 136 min
Akční / Drama / Thriller
Režie: Michael Bay
Hrají: Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II, Eiza González, Moses Ingram, Garret Dillahunt

Konečné hodnocení

Martin Pevný
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Michael Bay se vrací po dvouleté pauze, tentokrát si vzal na bedra akční thriller Ambulanci. Film je remakem stejnojmenného dánského akčního snímku z roku 2005. V hlavních rolích se představili Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II a Eiza Gonzales. Zdá se, že Bayova zářná chvíle na...Recenze: Ambulance - Napínavá podívaná od Michaela Baye