V rámci Severského filmového čtvrtka, pořádaného Skandinávským domem ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt, bude uveden finský dramatický snímek Autor neznámý. Ten má být citlivým snímkem o lidských hodnotách.

Hlavními motivy snímku jsou nejen snahy obchodníka s uměním o získání jedinečného obrazu před odchodem do důchodu, ale i obnovení rodinných vazeb.

„Lehce melancholické drama Klause Häröa zavede diváky do helsinských aukčních síní, světa peněz, ale i do přesvědčivě ztvárněných soukromých chvil, v nichž peníze ve světle mezilidských vztahů ztrácejí svou hodnotu. Herec Heikki Nousiainen vyzařuje v roli Olaviho až dojemnou křehkost stáří a zároveň silnou touhu překonat své dosavadní úspěchy.“

V rámci projekce bude film uveden v originálním znění s českými titulky. Samotnému promítání předejde i krátký úvod o filmu.

Vstupenky lze zakoupit na webových stránkách kina nebo přímo na pokladně.

„Dvaasedmdesátiletý obchodník s uměním Olavi se chystá odejít do důchodu. Člověk, který vždy upřednostňoval své podnikání a umění před vším ostatním – dokonce i před rodinou – si nedokáže život bez práce vůbec představit. Na aukci upoutá jeho pozornost starý obraz. Olavi pojme podezření, že je skutečná cena uměleckého díla mnohem vyšší než ta vyvolávací, která byla kvůli nepotvrzené autenticitě stanovena velmi nízko. Olavi poslechne svůj instinkt a rozhodne se uzavřít poslední obchod, aby si vydělal peníze na důstojné stáří. Současně je svou dvaačtyřicetiletou dcerou Leou, kterou už léta neviděl, požádán o pomoc s jejím patnáctiletým synem, svým vnukem Ottem. Společně s ním začne Olavi zkoumat původ obrazu. Zjistí, že se nazývá Kristus a byl namalován Iljou Repinem. Olavimu se podaří obraz koupit, ale když si aukční dům uvědomí, že u něj byla chybně stanovena původní cena, obrátí se proti stárnoucímu obchodníkovi. Aby dosáhl svého snu, musí čelit nejen aukčnímu domu, ale také chybám napáchaným ve své minulosti.“

O režii se postaral Klaus Härö (který má na svém kontě kupříkladu kvalitní historické drama Šermíř – naši recenzi si můžete přečíst zde). V hlavních a vedlejších rolích se představí Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka, Amos Brotherus, Stefan Sauk, Pertti Sveholm, Eero Ritala, Jakob Öhrman, Juha Pihanen, Juuso Kuusisto, a další.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno