Václav Marhoul má v Hollywoodu nelehký úkol

Přečtěte si

Autor

Není tomu nijak dlouho od doby, kdy snad celé Česko slýchávalo ze všech stran jméno Václava Marhoula. Tehdy se psal rok 2019 a do kin šlo Nabarvené ptáče. Tenhle film je pravděpodobně jedním z největších počinů režírovaných Čechem, které za poslední roky vznikly. O tom může svědčit i fakt, že šel do užšího výběru, tzv. short listu, na Oscara. Vliv ptáčete je tak silný, že nyní se díky němu Marhoulovi naskytuje životní šance natočit něco, co ještě nenatočil. V Hollywoodu mu byl totiž svěřen projekt o Josephovi McCarthym a podle všeho půjde o velký film.

McCarthy se po světě nechvalně proslavil tím, že v USA tak trochu spustil vlnu antikomunistického režimu. Jak známo, USA a SSSR spolu vedly Studenou válku. Součástí tohoto konfliktu bylo, že jedna strana zbrojila ideově proti druhé. McCarthy v boji proti komunismu ale zbrojil něčím, co v jistých ohledech paradoxně (a ironicky) komunismus připomínalo. Spolu s FBI, která ovšem nebyla s McCarthym blíže ve spojení, začali prošetřovat různé lidi ohledně jejich spolupráce s druhou stranou.

Mezi těmito lidmi nebyli jenom emigranti nebo obyčejní lidé, ale také celebrity, a tedy i velké hollywoodské hvězdy. Konkrétní tvůrci se dostávali na blacklist, což byl seznam jmen podezřívaných z protistátní komunistické činnosti. Tyto osobnosti prošetřoval Výbor pro neamerickou činnost. Jednalo se o takzvanou hollywoodskou desítku skládající se z Alvaha Bessie, Lestera Colea, Johna Howarda Lawsona, Samuela Ornitze, Edwarda Dmytryka, Ringa Lardnera Jr., Herberta Bibermana, Alberta Maltze, Adrana Scotta a také Daltona Trumba. Kvůli silné vlně antikomunismu plné falešného usvědčování z neamerické činnosti několik dalších osobností víceméně dobrovolně emigrovalo – to byl příklad třeba Charlieho Chaplina. Film by se měl ale zaměřit spíše na samotného McCarthyho.

Z toho všeho je jasné, že před Marhoulem teď stojí nelehký úkol. Jedná se o dost náročné a významné téma. On sám v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava tvrdí, že je to pro něj obrovská výzva, protože mu dovoluje natočit žánrově to, co ještě nikdy nenatočil. K tomu na druhou stranu dodává, že se nehroutí z toho, že by „měl točit tzv. v Hollywoodu“.

Ačkoli veškeré zprávy o tomto projektu mohou znít jakkoli neuvěřitelně nebo snad až nadějeplně, není zatím úplně jasné, jak to s ním vlastně dopadne. Je totiž ještě pouze v přípravné fázi. Dosavadní plány totiž narušovala pandemie, kvůli které například film ztratil herce. Marhoul ve stejném rozhovoru uvádí, jak se jednomu z herců sešly projekty kvůli jejich odkládání. Dá se tedy říct, že tento projekt je do jisté míry ještě v plenkách a nikdo neví, jak to s ním nakonec dopadne. Můžeme tak prozatím doufat, že snímek bude dokončený. Můžeme také do Marhoula vkládat naději, že se mu povede takto těžké téma zpracovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také