Václav Marhoul má v Hollywoodu nelehký úkol

Foto: Bioscop

Není tomu nijak dlouho od doby, kdy snad celé Česko slýchávalo ze všech stran jméno Václava Marhoula. Tehdy se psal rok 2019 a do kin šlo Nabarvené ptáče. Tenhle film je pravděpodobně jedním z největších počinů režírovaných Čechem, které za poslední roky vznikly. O tom může svědčit i fakt, že šel do užšího výběru, tzv. short listu, na Oscara. Vliv ptáčete je tak silný, že nyní se díky němu Marhoulovi naskytuje životní šance natočit něco, co ještě nenatočil. V Hollywoodu mu byl totiž svěřen projekt o Josephovi McCarthym a podle všeho půjde o velký film.

McCarthy se po světě nechvalně proslavil tím, že v USA tak trochu spustil vlnu antikomunistického režimu. Jak známo, USA a SSSR spolu vedly Studenou válku. Součástí tohoto konfliktu bylo, že jedna strana zbrojila ideově proti druhé. McCarthy v boji proti komunismu ale zbrojil něčím, co v jistých ohledech paradoxně (a ironicky) komunismus připomínalo. Spolu s FBI, která ovšem nebyla s McCarthym blíže ve spojení, začali prošetřovat různé lidi ohledně jejich spolupráce s druhou stranou.

Mezi těmito lidmi nebyli jenom emigranti nebo obyčejní lidé, ale také celebrity, a tedy i velké hollywoodské hvězdy. Konkrétní tvůrci se dostávali na blacklist, což byl seznam jmen podezřívaných z protistátní komunistické činnosti. Tyto osobnosti prošetřoval Výbor pro neamerickou činnost. Jednalo se o takzvanou hollywoodskou desítku skládající se z Alvaha Bessie, Lestera Colea, Johna Howarda Lawsona, Samuela Ornitze, Edwarda Dmytryka, Ringa Lardnera Jr., Herberta Bibermana, Alberta Maltze, Adrana Scotta a také Daltona Trumba. Kvůli silné vlně antikomunismu plné falešného usvědčování z neamerické činnosti několik dalších osobností víceméně dobrovolně emigrovalo – to byl příklad třeba Charlieho Chaplina. Film by se měl ale zaměřit spíše na samotného McCarthyho.

Z toho všeho je jasné, že před Marhoulem teď stojí nelehký úkol. Jedná se o dost náročné a významné téma. On sám v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava tvrdí, že je to pro něj obrovská výzva, protože mu dovoluje natočit žánrově to, co ještě nikdy nenatočil. K tomu na druhou stranu dodává, že se nehroutí z toho, že by „měl točit tzv. v Hollywoodu“.

Ačkoli veškeré zprávy o tomto projektu mohou znít jakkoli neuvěřitelně nebo snad až nadějeplně, není zatím úplně jasné, jak to s ním vlastně dopadne. Je totiž ještě pouze v přípravné fázi. Dosavadní plány totiž narušovala pandemie, kvůli které například film ztratil herce. Marhoul ve stejném rozhovoru uvádí, jak se jednomu z herců sešly projekty kvůli jejich odkládání. Dá se tedy říct, že tento projekt je do jisté míry ještě v plenkách a nikdo neví, jak to s ním nakonec dopadne. Můžeme tak prozatím doufat, že snímek bude dokončený. Můžeme také do Marhoula vkládat naději, že se mu povede takto těžké téma zpracovat.