6 „nejlepších“ filmových alkoholiků

Foto: Paramount Pictures, Universal Pictures, Nordisk Film Den.

Občas se říká, že žádná dobrá příhoda nezačíná slovy: „Když jsem jedl salát..“, a své o tom bez pochyby ví barman Milo z nového snímku Nightlife: Na tahu. Bohémský milovník žen a nočního života dostal pouze jednu šanci na to, aby okouzlil Sunny, avšak to by jeho rande nesměl přerušit jeho kamarád Renzo se skupinou gangsterů jdoucích po jeho krku. Ačkoliv je alkohol katalyzátorem, který má zajisté potenciál vylepšit náladu a odlehčit atmosféru, dokáže stejně mnoho situací výrazně zhoršit. Pojďme si připomenout několik postav, které alkohol ničil, anebo je uváděl do komických situací.

Jeffrey Lebowski (Big Lebowski)

Ukázkový povaleč Lebowski s náchylností k alkoholismu doplatí na shodu jmen, když je zaměněn za paralyzovaného starého boháče. To by neznělo jako nic špatného, avšak Dude, jak si nezaměstnaný Lebowski říká, tak dostane nakládačku, a ještě mu muži z podsvětí zničí oblíbený koberec. Konfrontace s milionářem na vozíčku situaci nevyjasní, protože odmítne škodu zaplatit. Dude je jím později najat, aby předal výkupné za jeho unesenou mladičkou partnerku, ale tomu se zdá únos zfingovaný. Lebowski se společně s kamarády vydá místo výkupného předat gangsterům kupu špinavého prádla, což jim očividně beztrestně neprojde. Lebowski je ultimátním fanouškem koktejlu White Russian (vodka, Kahlúa, smetana), jehož orosená sklenice hlavního hrdinu doprovází po velkou část stopáže. V jednom okamžiku je Dude dokonce přepaden, ale ani zkroucená ruka za zády nebo šance ohrožení života jej nepřinutí odhodit sklenici s oblíbeným alkoholem.

Annie (Ženy sobě)

Družička, jakou nechceš. Tak by se dala popsat třicátnice Annie, která nemá pořádného partnera, litá z maléru do maléru, nesnáší svou práci a je na nejlepší cestě ke zničení svatby své nejlepší kamarádky. Alkohol miluje a nebojí se to přiznat. Avšak konzumuje jej místy přes příliš, čímž si narušuje sociální vazby, ale také ohrožuje svou budoucnost (ať je jakkoliv nejistá a nepříliš optimistická). Víno zdarma na palubě letadla v kombinaci s prášky proti úzkostem dokonce málem vedou k nucenému přistání stroje mimo trasu, protože Annie byla „připravená pařit“ ještě daleko před doletem do cílové destinace.

Ben Sanderson (Opustit Las Vegas)

Romantické drama s Nicolasem Cagem v hlavní roli lze označit jako Cageův herecký koncert. Za svůj výkon byl v roce 1996 dokonce oceněn Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Postavě scenáristy Bena, alkohol naprosto ovládl život. Vedl k rozpadu jeho manželství, ztrátě práce či dluhové spirále. Ben se dokonce rozhodl vycestovat do Vegas, aby se tam vzhledem k volnějším zákonům ohledně konzumace alkoholu bez komplikací upil k smrti. Plán se mu nakonec nevyvede, když najde porozumění v náruči prostitutky Sery. Jejich zpočátku fyzický vztah se prohloubí na emoční úroveň a oba krátce pociťují záblesky naděje na lepší život, než je zase začnou stahovat nazpět jejich zlozvyky. Film má biografické prvky, jelikož byl inspirován životem spisovatele Johna O’Briena.

Martin (Chlast)

Nejnovějším přírůstkem s tématikou alkoholu je dánské drama Chlast. Experiment s udržováním konstantní hladiny alkoholu v organismu se čtveřici středoškolských učitelů začne malinko vymykat. Vše ze začátku vypadá příznivě, ale tělo si na konzumaci malého množství alkoholu začne zvykat, a tak před skupinou dychtivých mužů stojí dilema, jestli v umírněném pití pokračovat, anebo zvýšit dávku. A oni ji zvýší. A ne jednou. Dramatický přerod příležitostných fanoušků vína a šampaňského ve (většinou) funkční alkoholiky byl letos dokonce oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční film.

Whip Whitaker (Let)

Snímek Let vznikl na motivy mrazivých skutečných událostí letu 261 společnosti Alaska Airlines. William Whitaker aka Whip se coby linkový pilot při řízení rutinního spoje dostane do potíží způsobených několika mechanickými závadami. Jako zázrakem se Whipovi ale povede stroj ukočírovat, a tak nedošlo k tragédii. Rekonstrukce nehody při vyšetřování však ukáže Whipovo tajemství, kterým je skrývaný alkoholismus. Ačkoliv byl zpočátku oslavován jako hrdina, rázem je za padoucha. Řízení stroje pod vlivem bez debat ovlivnilo jeho reakce, alkohol jej v malé dávce pravděpodobně uvolnil, aniž by výrazně zpomalil jeho reflexy. V tomto případě tak Whipova závislost mohla být s nadsázkou prospěšná. Ale omlouvá náhodná záchrana jednoho linkového letu pilotovu lehkovážnost a nebezpečí do něhož mohl přivést stovky jiných nevinných cestujících, když řídil pod vlivem?

James Bond (Casino Royale)

Dříve, než se někdo začne pohoršovat, proč je Bond na tomto seznamu, uvedu na pravou míru, jak lze vnímat jeho vztah k alkoholu. Pod jménem James Bond si většina z nás představí uhlazeného anglického gentlemana v obleku, který u baru pronáší známou frázi: „Protřepat, nemíchat.“ Avšak do doby, než začal Bonda ztvárňovat Daniel Craig, byl alkohol pro tuto postavu pouhým gastro prožitkem. Kdežto Craigův Bond je méně gentleman a více člověk. Alkohol se mu film za filmem stává prostředkem útěku od neutěšené reality, léčí tak frustraci, nenaplněný vztah, anebo po něm sahá, když již fyzicky nesplňuje podmínky špičkového agenta. Tato návyková látka dostala ve snímcích o agentech MI6 více prostoru a umožnila divákům vidět tuto ikonickou postavu i z méně lichotivého úhlu.