Zack Snyder v posledních letech opravdu nezahálel a vyjma fanoušky vymodleného projektu; tedy jeho vlastní, původní vize Ligy spravedlnosti (která byla i věnována jeho zesnulé dceři Autumn) se tak nějak vrátil na začátek své tvorby. Pro Netflix totiž natočil první část chystané zombie série, zasazené do Las Vegas. A jelikož jde o režiséra, který svou filmovou prvotinou Úsvit mrtvých (jež byla rebootem stejnojmenné klasiky od zakladatele žánru George A. Romera) takřka resuscitoval zombie tématiku, byla v Armádu mrtvých vkládána velká očekávání. Jak tedy film nakonec dopadl?

Hned úvodem je nutné poznamenat, že Snyder je velmi specifickým tvůrcem. Diváci jeho filmů se málokdy dělí na víc, než dva tábory. Tedy ty, kteří jeho tvorbu obdivují a považují jej za vizionáře, nu a pak ty, kteří kritizují jeho megalomanství na úkor příběhu a posedlost klipovitými, zpomalenými akčními záběry. A také někdy až přílišný důraz na obrazovou symboliku (kupříkladu paralely, vyobrazující v komiksových filmech Supermana jako Ježíše ve spasitelských pózách). Osobně musím říci, že má náklonnost k tvorbě tohoto tvůrce se tak nějak liší film od filmu. Právě zmíněný Úsvit mrtvých a kupříkladu adaptaci kultovního Mooreova komiksu Watchmen řadím mezi své nejoblíbenější filmy. Zombie horory pak vyloženě miluji. Čili bych vlastně měl být cílovkou. Zdá se mi ovšem, že Snyder je nejsilnější v okamžiku, kdy má k ruce kvalitní předlohu, kterou převádí na plátno. Pokud se ale na scénáři podílí a vytváří tak vlastní fikční svět a příběh, tak nějak příslovečně ztrácí míru.

Z filmu Armáda mrtvých. Zdroj: Netflix

Armáda mrtvých, jejíž scénář zčásti vytvářel, přitom začíná víc než slibně. Efektní úvodní titulky nás skvěle uvádějí do děje a ve stručnosti představí postavy, svět i události, které zombie epidemii způsobily. V lecčems tak začátek filmu připomíná právě snímek Watchmen, který má podobnou počáteční sekvenci – nutno říct že rovněž opravdu výbornou. Od začátku je tak divák navnaděný na výbornou akční podívanou. A v tomto duchu se nese první polovina filmu. Hlavní protagonista, kterého zde ztvárňuje Dave Bautista dostává za úkol sestavit tým, který se do armádou uzavřeného a zombiemi zamořeného Las Vegas má vydat, vybrat trezor plný peněz a odletět připraveným vrtulníkem dřív, než celé město vyhodí do vzduchu atomovka. Příběh zkrátka nepatří mezi extra komplikované. To od něj ale nikdo nečekal. Co už ale debatu mezi fanoušky vyvolalo a co mělo potenciál značný, bylo představení nového typu zombie. Ve snímku totiž figuruje více druhů oživlých mrtvol, které mají celkem systematickou hierarchii. Ta počíná u typických plouživých nemrtvých, pokračuje přes nebezpečné běžce až k alfa zombíkům, které zde zosobňuje „král a královna“ tlupy.

Z filmu Armáda mrtvých. Zdroj: Netflix

Jedná se o nápaditý prvek, který však ve filmu bohužel nějak šířeji využit není. Což je škoda. Kdyby tu byly typicky nemyslící hordy po mase toužících oživlých mrtvol, nic by to vlastně na celkovém vyznění příběhu nezměnilo. A to je vlastně deviza celého snímku. Ač působí na první pohled zajímavě a docela neotřele, celé prostředí Las Vegas i přes pár působivých (a vlastně kompletně CGI) záběrů na zdevastované dominanty zůstává poněkud nevyužito. V úvodu zajímavě načrtnuté postavy nedostávají většího prostoru, nemají mezi sebou chemii a jejich chování v několika momentech postrádá logiku (to vše je na prostoru úctyhodných 148 minut, jakými film disponuje docela na pováženou).

Z filmu Armáda mrtvých. Zdroj: Netflix

Vlastně té nejzajímavěji a nejepičtěji vypadající akční sekvence se nám dostává ve scénách na začátku, kde zaměstnavatel týmu hrdinů představuje plán, jak se dostat k penězům v zombiemi zaplněném Vegas. Ty skvěle nastiňují jak dynamický by film mohl být. Škoda že ony hypotetické scény pak nenastanou (tedy nastanou, ale docela jinak), a že vlastně i byly použité v trailerech. Ten tam je typicky akční Snyder, který má tah na branku a dokáže nadupanou akcí vyrazit dech. Co pro tvůrce tolik typického zůstává, je povedený vizuál a líbivý soundtrack, jenž příjemně dolaďuje kulisy rozbořeného Vegas. Ono zamrzí i obsazení, které je vyjma Bautisty docela prosté nějakých větších, hvězdných jmen. A vlastně i vůdce celého týmu je poněkud plochý, přičemž třeba ve Strážcích galaxie v roli Draxe zrovna Dave Bautista dokázal, že i komediální tón mu sedí. Což by jeho zachmuřenému charakteru v Armádě mrtvých možná dodalo nějaký ten říz…

Z filmu Armáda mrtvých. Zdroj: Netflix

Verdikt

Armáda mrtvých je ve výsledku silně béčkovým filmem se slušnými efekty, gore a neotřelým prostředím, který však nejde na dřeň a slibný potenciál tak zůstává nevyužit. Snímek (jako ostatně spousta dalších počinů ze stáje Netflixu) jako by přílišnou volností, poskytnutou tvůrcům postrádal dramaturga, tak nějak tápal a nevěděl, čím vlastně chce být. Vysněný zombie projekt Zacka Snydera a jeho fanoušků, čekajících návrat ke kvalitám Úsvitu mrtvých tak zůstává rozkročen mezi krvavým akčním zombie filmem (kde té akce je vlastně docela málo, a zdaleka není tak cool, jako jsme u Snydera zvyklí), heist movie (tady zase trochu haprují nedotažené postavy, kde snad jediný zajímavý je (vyjma hory svalů Davea Bautisty) praštěný „kasař“ Matthias Schweighöfer), černou komedií a pokusem o další resuscitaci, či alespoň inovaci zombie subžánru (kde té originality zase není tolik, aby byla naplněna). Zůstává tak bezesporu ambiciózní film, kterému jako by někde v polovině došel dech a velká očekávání v něj vložená tak zůstala nenaplněna…

Armáda mrtvých / Army of the Dead
Trailer
USA 2021, 148 min
Akční / Horor / Sci-Fi
Režie: Zack Snyder
Hrají: Dave Bautista, Ella Purnell, Ana de la Reguera, Garret Dillahunt, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hirojuki Sanada, Nora Arnezeder, Theo Rossi, Raúl Castillo, Matthias Schweighöfer, Huma Qureshi, Chelsea Edmundson, Michael Reid MacKay, Danielle Burgio, Shayna Ryan, Genoveva Rossi, Jordyn Aurora Aquino, a další.

PŘEHLED RECENZE
Tomáš Lesk
55 %
Předchozí článekNadějná mladá žena: Pomsta za trauma ožívá v cynickém thrilleru
Další článek8 aktualit týdne: Přátelé jsou zase spolu a otevírání kin
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.
recenze-armada-mrtvychZack Snyder v posledních letech opravdu nezahálel a vyjma fanoušky vymodleného projektu; tedy jeho vlastní, původní vize Ligy spravedlnosti (která byla i věnována jeho zesnulé dceři Autumn) se tak nějak vrátil na začátek své tvorby. Pro Netflix totiž natočil první část chystané zombie série,...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno