Pinocchio: Odkud přišel a kde byl nejzajímavější?

pinocchio 2020

Kdo by neznal naprosto klasickou pohádku o oživlé dřevěné loutce, toužící stát se chlapcem? Ikonický, původně italský příběh se dočkal celé řady zpracování od původní adaptace přes disneyovskou klasiku až k bizarnímu hororu.

Před pár dny vstoupila do kin nejnovější filmová verze režiséra Mattea Garroneho, odkazující k původní knize, na příští rok je pak kupříkladu na Netflix chystána temná fantasy od režiséra Guillerma del Tora. Příběh o loutce, jejíž nos se zvětší při každé lži, tak rozhodně neřekl své poslední sbohem…

Pinocchio je italskou knihou od Carla Lorenziho Collodiho. Poprvé vyšla v roce 1883. Jeho román byl od té doby přeložen do více než 220 jazyků a dialektů. Stal se klasikou a naprosto notoricky známým příběhem.

„Panáček, kterého vyřezal pan Geppetto z polínka a pojmenoval ho Pinocchio, ožil a podstoupil neuvěřitelná dobrodružství, z nichž mnohdy vyvázl jen taktak. Dostal se do loutkového divadla, mezi loupežníky, k víle Modrovlásce, do vězení, na ostrov včel, a dokonce i do žralokova žaludku…“ (Pinocchiova dobrodružství, Albatros)

Pojďme si připomenout něco málo nejznámějších, nejpopulárnějších, ale i nejpodivnějších filmů, ve kterých se populární postavička objevila…

Pinocchio (1940)

Film, který se asi vybaví většině z nás a také jsme ho snad všichni viděli. Animovaná pohádka od studia vizionáře Walta Disneyho je považována za jednu z vůbec nejlepších pohádek všech dob (Americký filmový institut jej dokonce roku 2012 ohodnotil jako 2. nejlepší animovaný film v historii).

Příběh o Pinocchiovi okouzlil celé generace dětí dokonalou klasickou animací i hudbou, za kterou byl dokonce oceněn Oscarem jako jeden z vůbec prvních celovečerních kreslených filmů.

Dětská hra 4: Syndrom Pinocchia (1996)

Absurdita (i díky příšerně zvolenému českému distribučnímu názvu, původně se v angličtině film jmenuje Pinocchio’s Revenge), kterou jsem si nemohl odpustit. Po všech stránkách špatný filmový slasher, který prolhaného dřevěného chlapce staví do docela jiného světla. Tedy jako prolhaného dřevěného zabijáka. Pravděpodobně. Milovníkům špatného filmu pro ty otrlejší z nás rozhodně nejde, než doporučit…

„Odsouzený vrah dítěte předá své obhájkyni loutku Pinocchia, která se dostane do rukou její dcerky a vzápětí se roztáčí kolotoč podivných nehod a vražd. Ale zabíjí opravdu loutka?“

Shrek (2001 – 2010)

Ačkoli nešlo o hlavní postavu, ale jednu z vedlejších, Pinocchio v této dnes naprosto kultovní a parádně ztřeštěné animované tetralogii hrál rozhodně výraznou roli a jeho výstupy v ní byly často zdrojem řady gagů. Zrovna ve Shrekovi, parodii na vše možné od pohádek po pokulturu, měla dřevěná loutka, toužící stát se skutečným chlapcem rozhodně své právoplatné místo…

Pinocchio (2002) 

Tento snímek zde nezmiňujeme ani tak kvůli jeho kvalitám, jako spíš pro jeho tvůrce a představitele titulní role; Roberta Benigniho. Ten totiž ztvárnil roli Pinocchiova stvořitele v nejnovějším zpracování, jež nyní můžete zhlédnout v kinech. Pinocchio z roku 2002 byl rozhodně ambiciózní (jednalo se o nejdražší snímek italské historie) a Beningni, který byl v té době držitelem dvou Oscarů (za režii a hlavní roli ve snímku Život je krásný) s ním rozhodně chtěl zaujmout. Snímku byly vyčítány kýčovité kulisy a zejména zmatenost příběhu (a také to, že ač se film prezentuje jako pohádka, rozhodně jí není). Vysloužil si i několik nominací na Zlaté maliny, z nichž proměnil Robert Benigni tu za nejhorší výkon v hlavní roli…

Snad si herec a režisér polepší v nejnovější verzi, kde hraje Pinocchiova otce, řezbáře Geppetta. Mezi dalšími se ve filmu objeví francouzští a italští herci Marine Vacth, Gigi Proietti, Rocco Papaleo nebo Marcello Fonte. Režie a scénáře se ujal italský režisér Matteo Garrone, mezi jehož známější filmy patří komediální drama Reality show, fantasy snímek Pohádka pohádek se Salmou Hayek v hlavní roli či drama Dogman.

Snímek do českých kin uvedla společnost Bohemia MP 1. října 2020.

Zdroj: Bohemia MP