Letní filmová škola: Kdyby Ukrajina porazila Rusko

Přečtěte si

10 nelegálně nejstahovanějších filmů týdne

Nacházíme se v době, kdy filmová studia vkládají naděje do streamu, a tím roste pochopitelně zájem o pirátství. Tomu...

12 nedávno uvedených českých filmů na Netflixu

Netflix přidává do nabídky další české filmy. Populární 3Bobule, které vládnou žebříčkům sledovanosti českého Netflixu již několik týdnů v...

10 horkých novinek na bezva víkend u bedny

Na víkend si rezervujte dostatek času, protože na streamu bylo přes týden opět živo. Kromě tradiční nadílky novinek na...

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Poslední den na LFŠ nabídl ztřeštěného a joudovitého snílka, animovaný pohled na rozdělenou zemi a blízký pohled do budoucnosti.

Adaptace povídky Jamese Thurbera, Tajný život Waltera Mittyho, představila hrdinu, s kterým se mnoho z nás ztotožní. Walter Mitty je totiž snílek, který od každodenních starostí utíká do svého imaginárního světa plného dobrodružství. Nicméně osud to tak zařídí, že se realita a fikce promíchají tak, že jsou k nerozeznání. Komedie z roku 1947, která byla v roce 2013 předělána Benem Stillerem v nedoceněný klenot, byla ideálním ranním rozjezdem. Nechyběly humorné scénky, nápaditost a sympatický Danny Kaye přesvědčivě ztvárnil roztržitého, leč umělecky a kreativně nadaného mladíka.

Z filmu Tajný život Waltera Mittyho

Patálie Waltera Mittyho vystřídala úskalí holčičky. Fany a pes je animovaný snímek o marné snaze dvou kamarádek opět se shledat poté, co jedna zůstala ve východoněmeckém Lipsku a druhá na západní straně Německa. Z jednoduchosti dialogů a celkové premisy je vidět, že je film mířený především na děti a jeho význam je spíše edukativního rázu, aby malým ratolestem přiblížil těžkou dobu rozděleného Německa a následovné revoluce. Animace je ale vcelku povedená a vizuálně nijak nezaostává.

Z filmu Fany a pes

Dětský svět plný naivity a nevinnosti byl následovně vystřídán tím dospělým, a to drsně a bez příkras. Režisér Valentyn Vasjanovič prorazil na mezinárodní scénu především jako kameraman kritiky zbožňovaného a cenami ověnčeného Kmenu. V Atlantidě však svou profesi vyměnil a celého projektu se zhostil jako jeho vedoucí. Syrový počin se odehrává v roce 2025 a zabývá se alternativní historií. Řeší totiž otázku, jak by vypadala Ukrajina, kdyby s Ruskem vyhrála válku o Krym a Donbass. Stejně jako v Kmenu nebo na Oscara nominovaném ruském Leviathanu je film především plný statické kamery a dlouhých nemluvných momentů. Vasjanovič divákovi předkládá hrůzy války jakoby jen tak mimochodem. Protagonisté řeší důsledky konfliktu bez emocí a s naprostou samozřejmostí, jako kdyby si šli koupit nákup na večeři. Nechybí působivé záběry a centrování děje na střed plátna a symetrie místy připomínají počínání Wese Andersona.

A to bylo z mého letošního navštívení filmového maratonu vše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také