Parazit: Oscarový film v novém kabátku. Černobílá verze míří do kin

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Do britských kin se vrací oscarový Parazit. Nejnovější film režiséra Džun-ho Pona zde bude uveden ve slibované černobílé verzi, kterou si jihokorejský tvůrce velmi pochvaluje. Podívejte se na krátký teaser.

Čtyřčlenná chudá rodina Kimových žije v malém, omšelém bytě a potýká se s nedostatkem financí. Když syn Ki-Woo díky doporučení kamaráda začne docházet do luxusní vily bohaté rodiny Parkových doučovat jejich dceru, postupně se v jeho hlavě zrodí smělý plán… Korejský režisér Bong Joon-ho se po dvou letech vrátil do canneské soutěže se snímkem, který sám označuje za „komedii bez klaunů, tragédii bez padouchů“. Bongova mistrná hra se žánry, podbarvená výrazným sociálním apelem a vyznačující se dějovou nepředvídatelností a precizně vypointovanými černohumornými scénami, si z Cannes po právu odvezla Zlatou palmu.

Vítěz festivalu v Cannes je jiný. Ani ne tak originální, jako svěží. Pohlcující. A velmi zábavný. Jde o výtečný pokrm, uvařený z velmi různorodých ingrediencí, které ovšem jedna druhou ničím neruší a skvěle fungují jako celek. Sice to pro mne osobně není film roku, přesto jde o zajímavý úkaz. Srovnání s mým nejoblíbenějším režisérem je docela namístě. Jednak díky obtížné žánrové definovatelnosti a zaškatulkovatelnosti, ale i odvážné nepředvídatelnosti. Trochu zamrzí místy poněkud absentující napětí a byť je finále skvěle vygradované, příliš ostře kontrastuje s první polovinou filmu, kde se toho tolik nedělo… Celou recenzi si přečtěte zde.

O uvedení černobílé verze do českých kin zatím nemáme žádné informace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také