Recenze: Dokonalý pacient – Příběh nevinného vraha?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

V krátké době přinášíme další recenzi na severský snímek, inspirovaný skutečnými událostmi. Po snímku Vidíš měsíc, Danieli o osudech teroristy zajatého fotografa, kde bylo celkem těžké pochybovat o vyobrazovaných událostech, tu máme film profilující se jako krimi thriller, zaměřený na případ masového vraha, který se dostal na svobodu. Jaký je švédský snímek Dokonalý pacient?

Schopný investigativní novinář nachází nesrovnalosti v příběhu usvědčeného vraha, který se přiznal k osmi vraždám, za něž byl odsouzen. Jeho výpověď a důkazy proti němu svědčící se zdají být neprůstřelné. Tedy na první pohled. Posléze se ukáže, že ony důkazy spíše nejsou a celý proces stojí jen na výpovědích – a přiznáních dotyčného. Začátek filmu přitom připomíná to, co nám je v žánrovém vymezení slibováno. Novinář přijíždí do odlehlého zařízení uprostřed lesů, aby se kvůli práci na reportáži setkal s kanibalem a osminásobným vrahem, kterého celá země velmi dobře zná. Ten zapomenutý stárne a nekomunikuje skoro s nikým, novináře nevyjímaje. Začátek hovoru se nese v na tělo jdoucích otázkách na novinářovu rodinu a život, až si jeden chtě nechtě vzpomene na slavnou scénu „quid pro quo“ z Mlčení jehňátek. Zdánlivě zaběhlé kulisy se však pomalu začínají rozpadat, aby odhalily šokující příběh omylu justice, který svého času otřásl Švédskem.

Tolik asi k příběhu, ověnčenému kolem Thomase Quicka, který je dnes mimochodem díky přehodnocení případu a následnému omilostnění na svobodě. Dalo by se debatovat o tom, že jsou zde přítomna mnohá klišé (vážná nemoc novináře Hannese Råstama za něj nicméně těžko může být považována, když byla reálná), nicméně ta se právě zakládají na realitě, takže to pochopitelně není chyba filmařů. Naopak samotný děj, eskalující v poukázání na to, že v osobě Quicka našel systém obětního beránka pro sérii vražd, jež nejsou dodnes objasněné, by mohl být podán nejen poutavěji, ale i citlivěji. V některých scénách to celé působilo jako tragikomedie vzhledem k absurditě policií natočené rekonstrukce vražd, které Råstam dává dohromady. Ty prostě a jednoduše mohly být do celku zakomponovány poněkud lépe.

Film samotný je pak co do řemeslné stránky natočen opravdu profesionálně a krom dle mého názoru přepálené stopáže mu v tomto smyslu není moc co vytknout. Snímek stojí tedy na slušné, byť rozhodně ne dokonalé naraci a pečlivě vystavěné mozaice, jakož i na hlavních postavách, jejichž protagonisté jsou svým reálným předlohám opravdu velice podobní. Největším problémem filmu je délka, při které v druhé půli, kdy už je naprosto jasné jak to bylo, ztrácí dech. A pak také fakt, že pro Švédy jde možná o silné téma, nicméně pro zbytek světa ve výsledku dostáváme vlastně příběh, který zas tak napínavý vlastně není a spíš se veze na vlně dialogů. Rozhodně nečekejte napínavý a nervy drásající thriller, ale spíš psychologické drama o významu pravdy, vytažené na povrch investigativci.

Verdikt

Jak se jeden duševně nemocný chorobný lhář prolhal k osmi vraždám, které s nejvyšší pravděpodobností nikdy nespáchal… Tak by se to celé dalo shrnout. Dokonalý pacient je zajímavě natočené a odvyprávěné krimi, které asi nejvíce ocení fanoušci severských detektivek, nebo seriálu Most (toho švédského). Přesto se jedná o trochu atypického zástupce žánru zejména proto, že nějaké násilí či zločiny tu víc než v roztržitých a kusých flashbacích nefigurují. Film se mnohem víc vznáší v osobní rovině nejen ve vztahu mezi samotným novinářem a domnělým vrahem, ale nebojí se také častých odboček a postupného odhalování, kdy zhruba do poloviny filmu nebudete (společně s postavami) vědět o co že to jde, zatímco v té druhé budete nechápavě vrtět hlavou nad tím, jak se vůbec něco takového mohlo stát. Jak to mohl někdo připustit. Pro diváka, kterého to celé zaujme je rozhodně asi nejlepší si o zobrazovaných událostech něco načíst (třeba rovnou knihu Jak se rodí sériový vrah od Hannese Råstama), neb film dost možná vše značně zjednodušuje…

Dokonalý pacient / Quick
Trailer
Švédsko, 2019, 122 min
Drama / Thriller / krimi
Režie: Mikael Håfström
Hrají: Jonas Karlsson, David Dencik, Alba August, Magnus Roosmann, Suzanne Reuter, Linda Ulvaeus, Christopher Wagelin, Björn Bengtsson, Johan Hedenberg, Peter Andersson, Anders Mossling, Dag Malmberg, Jimmy Lindström, Niklas Jarneheim, Maria Grazia Di Meo, Eva Ferm, a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Strhující příběh o největším právním skandálu ve švédské historii vypráví o reportérovi, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se léta snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotnímu vězení na psychiatrii. Odhalil právní chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však neměl zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah ve Švédsku, kanibalistický násilník, který byl odsouzen za osm vražd a přiznal se dalším dvaceti pěti. Příběh, předkládaný divákovi jako rafinovaná skládačka, postupně odhaluje neuvěřitelný případ, napínavý až do ohromujícího konce…Recenze: Dokonalý pacient - Příběh nevinného vraha?