Recenze: Mrtvé nechte spát – Povedená hororová komedie, nebo teenage amatéřina?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Snímek Mrtvé nechte spát (v angličtině rovněž uvedený pod názvem The Revenge of the Necromancer) se profiluje jako hororová komedie, pohrávající si s nadpřirozenem. Tento počin je uveden v rámci Severské filmové zimy. Podařil se film, jehož trailer slibuje takřka metalovou jízdu s plnou náloží gore a béčkové brutality, nebo se dánský film tak trochu zarazil na půli cesty?

Gore tu k mému velkému zklamání mnoho není. Film bych sice nepustil na Festivalu otrlého diváka, neb se rozhodně nejedná o guilty pleasure, nicméně jako fanoušek zombie hororu (a komedií obzvlášť) jsem čekal něco poněkud odlišného. Mrtvé nechte spát je totiž mnohem víc dramatem ze středoškolského prostředí. Což rozhodně nemusí být nutně špatně. Jen to není totéž, co upoutávka slibovala. Jde tak o film, ve kterém sledujeme mladíka, jenž se na pozadí všech duchařským nadpřirozenem, školáckými párty a typickými problémy dospívajících prodchnutými událostmi především vyrovnává se smrtí své matky. A jelikož je satanista, rozhodne se vyvolat jejího ducha. Vyvolávání duchů se pak rozhodne využít i jeden z jeho spolužáků pro balení holek, no a zbytek už není asi tak těžké si domyslet – pořádně se to zvrhne.

Tolik asi k ději, který se přes celkem zajímavě pojatou tématiku a docela dobře vystavěnou backstory okolo vyvolaného nekromancera místy trošku vleče a nepřekvapí zásadnějšími zvraty. Pokud čekáte drsný survival horor plný oživlých mrtvol a nezřízeného násilí, budete se patrně muset poohlédnout jinde, neb zde se toho krom několika flashbacků a snových  – byť přece jen hororověji laděných scén prakticky nedočkáte. Za vyzdvihnutí ale stojí typově dobře obsazení mladí herci, kterým jejich postavy docela věříte a nemáte problém se s nimi ztotožnit. Nejméně uvěřitelný a sympatický je hlavní hrdina, ale jelikož se děj nesoustředí jen na něj, tak to až tolik nevadí.

Další pochvalu zaslouží zejména místy použité slušné praktické efekty a již zmíněná mytologie okolo celé nekromancie, která je celém filmu zdaleka nejlepší a je škoda, že se na ni tvůrci nezaměřili víc. Filmu totiž chybí výraznější vypravěčský tón, který by jej pošoupl směrem k preferovanému žánru, protože komedie a hororu tu je ždibec, a zdaleka ne dotažený k dokonalosti. Je to docela škoda, protože místy je použitá kamera blízko k takřka dokumentárnímu stylu, což v kombinaci s nadpřirozeným hororem může (čemuž by dal jistě za pravdu nejeden hororový fanoušek) fungovat velice dobře.

Verdikt

Ani horor, ani teenagerská komedie, ani drama. Největší devizou filmu Mrtvé nechte spát je, že vlastně ani pořádně neví čím chce být. Balancuje (a to poněkud neuměle) mezi všemi zmíněnými žánry, aniž by se ovšem v jakémkoli momentě výrazněji překlopil do jakéhokoli z nich. Příliš dlouho navíc buduje zápletku, která je bolestně okoukaná a dříve než se stačí k něčemu rozhoupat, je po všem. Chybí tu nějaký výraznější moment či slušné finále a celý počin místy připomíná spíše studentský film či amatérskou produkci. S čistým svědomím jej tak lze doporučit jen zarytým fanouškům zombie hororu pro několik slušných efektů (které ovšem místy přebíjejí momentky jak vystřižené z osmdesátkového béčka) a zajímavý okultní námět s celkem propracovaným dějovým pozadím, které je ovšem docela nevyužité, což je velká škoda. Asi největší pochvalu tvůrci zaslouží za fakt, že protagonisté nejsou úplně pitomí a celé se to nezvrhne v hloupý slasher, čehož jsem se při sledování bál asi nejvíc.

Mrtvé nechte spát / Lad de døde hvile
Trailer
Dánsko, 2018, 104 min
Komedie / Horor
Režie: Sohail A. Hassan
Hrají: Jakob Hasselstrøm, Razi Irawani, Sidse Kinnerup, Maria Fritsche, Baard Owe, Danny Thykær, Stine Ruge, Klaus Hjuler a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
55 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Mrtvé nechte spát je komedie pohrávající si s nadpřirozenem. Hlavním hrdinou je náctiletý satanista Jimmy, který poslouchá heavy metal a chce pomocí kouzel přivést zpět k životu svou zemřelou matku. Jeho okultní rituál se ale strašlivě zvrhne, když vypustí na svobodu už dlouho mrtvého Nekromancera, který drží duši Jimmyho matky v zajetí. Jimmy tak musí při záchraně duše své matky spolupracovat se svými přáteli ze střední školy, aby zabránil démonovi v tom, aby přičaroval armádu zombie a zároveň přitom všem prožívá stejně tak problematický začátek milostného středoškolského románku.Recenze: Mrtvé nechte spát - Povedená hororová komedie, nebo teenage amatéřina?