Asi většina filmových diváků viděla komediální snímek Dr. Dolittle z roku 1998, kde si hlavní roli zahrál Eddie Murphy. Pro mě osobně to byl v dětství jeden z nejoblíbenějších filmů. Málokdo však ví, že podle knižní předlohy od Hugha Loftinga vznikl film již v roce 1967 s Rexem Harrisonem v hlavní roli, a dokonce si odnesl i devět nominací na Oscara. Nyní si můžete zajít na novou verzi s Robertem Downeym Jr.

Doktor Dolittle měl všechno, co si mohl přát. Krásné velké sídlo, které získal od královny a kam se vešla všechna zvířata, která po svých cestách zachránil. Měl také nádhernou a milující ženu, která byla velkou dobrodružkou, avšak ztratil ji při divoké bouři na moři. Jeho svět se po této zdrcující tragédii zhroutil a jinak lidem otevřený doktor, se uzavřel před světem a rozhodl se žít v ústraní. Do života mu ale z ničeho nic vstoupí chlapec se zraněnou veverkou a špatná zpráva z Buckinghamského paláce, že královna umírá. Dolittla tak musí zvířecí přátelé přemluvit, aby se opět postavil na vlastní nohy a vydal se s nimi na cestu pro záchranu královny, jinak jim hrozí ztráta domova.

V hlavní roli ztvárnil Robert Downey Jr. věhlasného doktora, který se ale občas dostane do pěkných nesnází, ze kterých si pomáhá výmluvami, chytrostí a ironií. Očekávala jsem bláznivou postavu, která bude poskakovat sem a tam, naštěstí se toho Robert chopil s úctou a roli doktora zvládl skvěle. Na začátku, když mluví zvířecí řečí, jsem si sice chvilku připadala zvláštně, ale nakonec si uvědomíte, jak vtipně to zní. Ve filmu se fyzicky můžeme těšit nejen na Roberta, ale také na Antonia Banderase. Na první pohled si není slavný herec vůbec podobný, bohužel je jeho přítomnost ve filmu hodně zbytečná. Postava krále Rassouliho má sice sloužit k pochopení doktorovy minulosti, ale věřím, že to šlo vymyslet jiným a zajímavějším způsobem. Scény s Banderasem mě bavily na celém filmu nejméně.

Ve filmu zazní hlasy dalších známých herců. Bohužel jsem viděla pouze verzi s českým dabingem, který je ale hodně obstojný (bavil mě hlavně dabing kachny a gorily). Pokud si na film zajdete v originále, můžete se těšit na Emmu Thompson v roli papouška, Ramiho Maleka v roli gorily, Johna Cenu v roli ledního medvěda nebo Octavii Spencer v roli kachny. Samozřejmě by to nebyl dobrodružný rodinný film bez záporných postav. Jednu z nich si střihl třeba Michael Sheen.

Animace zvířat je krásně zpracovaná. Máte pocit, že jsou to reálná zvířata, ať už mluví, skákají nebo létají. Našly se však dva momenty, kdy mi animace neseděla. První přišel při setkání s tygrem, který vypadal více kreslený než jako opravdové zvíře a druhým bylo ztvárnění jedné bájné postavy, kdy mne tvůrci nepřesvědčili. Efekty jsou obstojné, ne však úplně dokonalé. Scény odehrávající se na moři mohly být udělány lépe a autentičtěji, bohužel zelené plátno je v té chvíli až hmatatelné.

Velkou nevýhodou tohoto filmu je, že se nemůže rozhodnout, čím chce být. Vypadá to, jako by se tvůrci až příliš inspirovali postavami a scénami z různých filmů a spojili je dohromady (setkání s tygrem – Kniha džunglí, plavba na moři – Piráti z Karibiku, boj s drakem – Hobit) a buďme upřímní, je tam trochu i ze Sherlocka Holmese. Pro dospělého diváka to může být částečně nuda, když už od začátku ví, jak to celé dopadne. Několik povedených vtipů tento pocit nudy nevyrovná. Pro děti to naopak bude zábavná podívaná, která je opravdu na tu hodinku a půl zabaví. A důvod, proč na to zajít? Rozhodně Robert Downey Jr., geniální herec, který i takový jednoduchý film dokáže povznést tak, že se na něj dá dívat.

Dolittle
Trailer
Komedie / Rodinný / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2020, 102 min
Režie: Stephen Gaghan
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Robert Downey Jr., Harry Collett, Antonio Banderas, Michael Sheen, Jessie Buckley a další

PŘEHLED RECENZE
Tereza Filounková
60 %
Předchozí článekDrahokam: Když se hra se štěstím zvrtne. Adam Sandler září v roli podvodníka
Další článekGuns Akimbo: Daniel Radcliffe se zbraněmi přibitými k rukou
Pracovnice v kanceláři, která se před prací ráda ukrývá do filmových a knižních příběhů. Fanynka herečky Meryl Streep a veškerých filmů od Disney. Věrný posluchač muzikálových soundtracků a zpěvačky Cher. Psaní článků, povídek a knih je mojí vášní, stejně jako sledování Oscarů a černobílých Hollywoodské filmů.
recenze-dolittle-je-prijemny-rodinny-film-ktery-vsak-nicim-neprekvapiAsi většina filmových diváků viděla komediální snímek Dr. Dolittle z roku 1998, kde si hlavní roli zahrál Eddie Murphy. Pro mě osobně to byl v dětství jeden z nejoblíbenějších filmů. Málokdo však ví, že podle knižní předlohy od Hugha Loftinga vznikl film již v...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno