Tom Hooper: Oblíbený britský režisér s citem pro příběh

Přečtěte si

Autor

Tereza Filounková
Tereza Filounková
Pracovnice v kanceláři, která se před prací ráda ukrývá do filmových a knižních příběhů. Fanynka herečky Meryl Streep a veškerých filmů od Disney. Věrný posluchač muzikálových soundtracků a zpěvačky Cher. Psaní článků, povídek a knih je mojí vášní, stejně jako sledování Oscarů a černobílých Hollywoodské filmů.

Režisér Tom Hooper nemá na svém kontě příliš mnoho filmů. Může se ale pyšnit tím, že jeho filmy se těší nejen velké oblibě u diváků, ale zároveň jsou vysoce ceněné u filmových kritiků, rovněž zaznamenávají úspěchy v rámci filmových ocenění. Příští rok svým fanouškům představí nový muzikál. Na filmová plátna se rozhodl zvěčnit jeden z nejúspěšnějších broadwayských muzikálu, slavné Kočky.

Tom Hooper se narodil v roce 1972 v Londýně. Již ve svých 12letech se rozhodl, že se stane režisérem a utvrdil ho v tom úspěch, který sklidil jeho podomácku natočený film, jenž se dostal do vysílání BBC v rámci soutěže mladých filmařů. Na Oxfordské univerzitě získal první placenou práci.

Film Daniel Deronda

Jeho práci ovlivnilo působení v BBC, kde režíroval několik komerčních reklam, ale bylo to až setkání s producentem Matthew Robinsonem, který mu nabídl práci televizního režiséra. V rámci působení v BBC natočil i pár televizních filmů. Jeho prvotinou byl snímek Daniel Deronda.

Jeho filmový debut přišel v roce 2004 s dramatem Rudý prach, do hlavních rolí tehdy obsadil Chiwetela Ejiofora a Hilary Swank. Tento působivý politický thriller se věnuje nezákonnému mučení černochů, během období apartheidu. Dalším filmem byla britská komedie Prokletý klub, vyprávějící příběh trenéra fotbalového klubu, tehdejší fotbalové mistry.

Králova řeč

Za jeho nejúspěšnější film je zatím považován životopisný film Králova řeč o životě Jiřího VI., který usedl na trůn po abdikaci svého staršího bratra, a který bojuje s vadou řeči. A právě s koktáním mu pomáhá logoped Lionel Logue. V hlavních rolích excelovali Colin Firth a Geoffrey Rush. Snímek si odnesl hned čtyři Oscary, jednoho za režii a dalšího za nejlepší film.

Následovaly další dva úspěchy. Muzikál Bídnici, ve kterém se objevila známá herecká esa, jako Hugh Jackman, Russell Crowe nebo Anne Hathaway. Muzikál na motivy knihy od francouzského autora Victora Huga si odnesl tři Oscary, jeden z nich připadl i Anne Hathaway, která získala ocenění za nejlepší herečku ve vedlejší roli. V roce 2015 přišel se svým zatím posledním filmovým počinem, kterým byl snímek Dánská dívka, jenž představil příběh známého dánského malíře Einara Wegenera. Ten se vždy cítil být víc ženou nežli mužem, a proto nakonec podstoupil operaci ke změně pohlaví. Film získal Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Dánská dívka

Hooper ale nezůstával pouze u filmů, natočil i několik velice úspěšných televizních seriálu. Spolupracoval například s Helen Mirren na seriálu o královně Alžbětě I. Natočil také mini sérii z produkce HBO o prezidentu Johnu Adamsovi s Paulem Giamattim v hlavní roli.

Nyní se můžeme těšit na filmovou adaptaci broadwayského muzikálu Kočky, která má u nás premiéru 9. ledna 2020.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také