Recenze: Až nesmyslně dokonalá Dokonalá lež

Přečtěte si

Autor

Jakub Kos
Jakub Kos
Student Katedry filmových studií FF UK. Pracuji pro filmové festivaly LFŠ Uherské Hradiště, MFF Juniorfest, MFDF Ji.hlava či QFF Mezipatra, dříve MFF Praha – Febiofest, Finále Plzeň, MKFF Ostrava Kamera Oko nebo Marienbad Film Festival. Pro ČSFD.cz jsem roky spravoval sekci tuzemské tvorby. Píšu pro NaFilmu a Kulturní magazín UNI, dříve Artikl. Spolupracuji s Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu a programem Ponrepo dětem. Zajímá mě současné (východo)evropské kino, česká kinematografie a studentská tvorba. Píšu prózu a poezii, fotím dokument, dál se zajímám o výtvarné umění, politiku, historii a ekologii.

Držitel Oscara Bill Condon představil svůj nejnovější film Dokonalá lež, kde se poprvé v historii setkají na plátně žijící legendy Ian McKellen a Helen Mirren. Na tom film také staví, víc totiž bohužel není schopen nabídnout – „jen“ herecký koncert. Do českých kin vstoupí 26. prosince 2019.

Máte rádi tak dokonalé filmy, že se už ani jejich příběhy nezdají být reálnými? Sledujete rádi postavy, které jsou mimořádně chytré? Které vždycky přesně ví, kam mají jít? Které si pamatují, co přesně dělaly před padesáti lety jednoho odpoledne a kde? Dokonalá lež je film přesně pro vás. Pokud ale nemáte rádi až nemožnou dokonalost, ba vám možná i přijde zvláštní, jak se ta a ona postava dostala přesně tam, když vůbec nevěděla jak, budete si u toho snímku možná chtít vyrvat vlasy. Je těchto zvláštních dokonalostí a přesností totiž plný. V kontrastu s tím se ale pere s žánrem. Je to drama, kriminálka nebo snad revenge thriller?

Přehršel témat

Sledujeme dvě postarší postavy u počítačů, každá u svého ve své domácnosti. Obě na internetové seznamce. Ona a on. Smluví si rande, které se následně odehraje. On u ní ještě ten týden začne bydlet, ale láska mezi nimi není. Tak Dokonalá lež začíná a je to zároveň všechno, co je potřeba vědět. Poté sledujete hodinu a půl film, který chvílemi chápete a nechápete. Tak různě se to střídá. Potom se najednou po hodině stopáže objeví jakási zcestná retrospektiva a zjistíte, že se téma filmu mění. O tom, o čem jste si mysleli, že to je, už to není. A to, o čem to najednou je, vás nezajímá.

Jinak řečeno, snímek nabízí dvě hlavní témata, která spolu vlastně vůbec nesouvisí, ale dělá, že ano, protože jinak by to nebylo dost velkolepé. Jedno téma přeci nestačí! Snaží se možná spojit nemožné. Zvláštně pracuje s dějem, míchá kartami, mění témata, mění prostředí, mění uvažování postav a mnoho dalšího, což pramení v to, že si divák není schopný vybrat, na co se soustředit. Máme tu rodící se vztah (přátelský nebo možná snad romantický) mezi Mirren a McKellenem. Máme tu McKellenovo nelegální podvodnické kšeftování a s tím související problémy. Máme tu také McKellenovu historii, o které se dozvídáme nepěkné věci, která se tím, že pracuje s retrospektivou, snaží stát hlavním tématem filmu. Divák je najednou zmaten a ztracen.

Condonův kontrast

Bill Condon je zřejmě muž mnoha tváří, nebo minimálně velkého tvůrčího kontrastu. Je totiž zvláštní, když jeden člověk natočí na konci minulého století Bohy a monstra, se kterými vyhraje Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, a před pár lety se ujme režie teen ságy Twilight. O tom, že by měl Condon nějaký styl, dokonce třeba výrazný nebo jedinečný, se tedy rozhodně nedá mluvit. Spíše lze říct, že je Bill Condon takovým dělníkem dnešního Hollywoodu, ostatně jako velká řada dalších, a jeho filmy se dají zařadit mezi průměrnější produkci, která stojí spíše než na kvalitním obsahu a sdělení na hereckých výkonech.

Pokud můžeme něco označit za Condonovu značku, jsou to dobře režijně uchopené situace a skvělá práce s herci světového formátu (otázkou samozřejmě zůstává, nakolik je to zásluhou režiséra a nakolik zkušených herců), protože pokud rychle a stručně shrneme jeho režijní kariéru, přesně tato teze se rychle potvrdí. Condon debutoval už na konci devadesátých let mysteriózním thrillerem Sestry s Jennifer Jason Leigh, další výrazný počin představil až v roce 1998, a byli to právě zmínění Bohové a monstra, v hlavní roli s Ianem McKellenem. Následoval Kinsey s Liamem Neesonem, následně Dreamgirls s Jamiem Foxxem, následně přišlo období Twilight, poté se na scéně objevil Benedict Cumberbatch ve WikiLeaks, následně znovu Ian McKellen v Panu Holmesovi, předloni pak Condon představil novou adaptaci – nutno říct, že vcelku povedenou – Krásky a zvířete s Emmou Watson.

Unikátní spojení

A letos znovu Ian McKellen, Condonův oblíbenec. Anglický elegán se na plátně vůbec poprvé objevil s Helen Mirren, jednou z nejvýznamnějších a nejobsazovanějších hereček současnosti. Pokud byste se opravdu hodně snažili najít na Dokonalé lži něco výjimečného, tak by to bylo asi právě tohle, protože aby se dvě hvězdy světového filmu, obě hrající od počátku sedmdesátých let, nikdy nesetkaly, to je vskutku pozoruhodné. A až teprve tady, v jinak průměrném filmu o zradě, lásce, spravedlnosti a dalších oblíbených tématech dnešního Hollywoodu, se dozvíte, jakou energii dokáží tito herci společně přenést na plátno. Je to zároveň jediný důvod, proč chcete vidět tenhle film až do konce. Když totiž vypustíte to všechno, co je ve filmu špatné a nelogické (nebo naopak moc logické) a dokonce mu odpustíte to, jak na konci ještě nezapomene zmínit také dvě témata 21. století, která se jako zázrakem objeví v až posledních pěti minutách, protože se tam vlastně absolutně nehodí, ale kdyby tam nebyla, mohl by být Condon nařčen z rasismu a homofobie… Tak pokud Dokonalé lži tohle všechno odpustíte, můžete tenhle film považovat alespoň za povedený herecký koncert.

Paradox na konec

V hercích tedy chyba rozhodně není, casting je famózní. Zásadní problém pramení, jak to tak bývá, ve scénáři. Příběh, který se odehrává v Londýně roku 2009, by mohl být i vcelku zajímavý, kdyby se ale nesnažil být tak dokonalým a přesným. Všechno absolutně sedí. Až moc podezřele. Všechno je naprosto dokonalé a dokonané. Skončilo to tak, jak jste si mysleli, že to skončí, protože tak to dneska v revenge thrillerech funguje. Vždy vyhraje dobro. Po odchodu z kina nemáte vůbec nad čím přemýšlet, protože Condonova přílišná popisnost vám všechno vysvětlila. Snímek neklade žádné otázky a všechno vyřkne. Trpí paradoxně dokonalostí.

Dokonalá lež / The Good Liar
Trailer
USA, 2019, 109 min
Drama / Krimi
Režie: Bill Condon
Scénář: Jeffrey Hatcher
Hrají: Helen Mirren, Ian McKellen, Russell Tovey, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Jim Carter a další

NA FILM SI MŮŽETE ZAJÍT DO VAŠEHO OBLÍBENÉHO KINA CINEMA CITY

Konečné hodnocení

Jakub Kos
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Šarmantní podvodník Roy Courtnay si v životě nadělal spoustu problémů a stále jej pronásleduje jeho temná minulost. Když na internetové seznamce potká bohatou vdovu Betty McLeish, nemůže uvěřit svému štěstí. Námluvy ale neprobíhají zcela podle jeho představ. Postupem času Roy zjišťuje, že city které chová k Betty, a které měly být falešné, se stávají skutečnými a to začíná být pro Royův tajný plán opravdovým problémem. Poprvé ve své kariéře se Oscarová Helen Mirren a Ian McKellen setkávají na filmovém plátně.Recenze: Až nesmyslně dokonalá Dokonalá lež