Sbohem, synu: Ztráta nejbližšího na pozadí čínské kulturní revoluce

Přečtěte si

Autor

Jan Barvíř
Jan Barvíř
Web jsem zakládal v roce 2011, vášeň pro psaní o filmech mě neopustila ani o dvanáct let později.

Pečlivě vystavěná rodinná sága zachycuje několik desetiletí z nedávné čínské historie prostřednictvím příběhu manželského páru postiženého osudovou tragédií.

Některá setkání jsou jenom na chvíli, některá rozloučení mohou zabrat celý život. Snímek uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie je znamenitě vystavěnou rodinnou ságou zachycující transformace čínské společnosti prostřednictvím příběhu manželského páru stiženého osudovou tragédií. Film, který je stejně tak emotivním melodramatem jako pronikavou studií kulturních a politických proměn, sleduje své hrdiny v průběhu tří dekád – od otřesů čínské kulturní revoluce 80. let minulého století až po problematickou prosperitu současného čínského turbokapitalismu. Neokázalý, mimořádně dojemný a výtečně nasnímaný film je důkazem, že velké city nepotřebují velká gesta.

Wang Xiaoshuai (*1966) náleží k tzv. šesté generaci čínských režisérů a patří mezi průkopnické postavy tamního nezávislého filmu. Díky výraznému osobnímu stylu a hlubokému humanistickému přístupu se z něj postupně stala hvězda světových festivalů: soutěžil hned čtyřikrát na festivalu v Cannes (Cena poroty pro snímek Šanghajské sny, 2005), dvakrát na Berlinale (Velká cena poroty pro Pekingské bicykly, 2001) a také v Benátkách či San Sebastianu. Jeho nejnovější snímek Sbohem, synu vynesl Stříbrné medvědy z letošního Berlinale oběma představitelům hlavních rolí.

V kinech hrají od 14. listopadu 2019.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také