Terminátor: Jak šel čas s filmovou legendou

Do kin za chvíli vtrhne Sarah Connor v Terminátor: Temný osud a pokusí se nás přesvědčit, že její plechový kamarád  ještě nepatří do starého železa. Nicméně už je tomu několik desítek let, co první Terminátor spatřil světlo světa. Kdy a za jakých podmínek boje o záchranu lidstva probíhaly?

Terminátor (1984)

Pod taktovkou Jamese Camerona vznikla ponurá vize budoucnosti, kde jsou lidé na pokraji vymření po tuhém boji s mocným Skynetem. Poslední zbytky rezistence vedené hrdinným Johnem Connorem však stále robotickým nepřátelům pořádně zatápí. Do minulosti je tak vyslaný plechový zabiják v lidské kůži, který má jediný úkol – zabít Johnovu matku Sarah a zabránit tak existenci Johna. Arnold Schwarzenegger v roli drsného robota, který si jde tvrdě za svým a cestou nechává desítky mrtvol. Na svou dobu revoluční triky, vtahující atmosféra a barvité universum s přitažlivou, leč znepokojivou apokalyptickou vizí.

Terminátor 2:  Den zúčtování (1991)

Dnes většinou sequely nepřekonávají své předchůdce, ale Den zúčtování je výjimkou. T-800 usilující o život Sarah Connor se nyní vrací jako dobrák a naopak usiluje o její záchranu, stejně tak dělá vše pro to, aby nebyl zkřiven ani vlásek rovněž jejímu synovi. Ovšem soupeřem je mu vylepšený model T-1000 v podání Roberta Patricka. Speciální triky patřily k naprosté špičce a i po bezmála více jak dvaceti letech stále nepůsobí vůbec vyčpěle. Jednoznačně nejlepší díl série, kterému se další v pořadí snažily kvalitativně marně vyrovnat. Den zúčtování nesmí chybět v žádném výčtu nejlepších filmů devadesátých let.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Arnie v roli hlavního robota potřetí. Po událostech druhého dílu uběhlo deset let a John Connor si ani nyní neodpočine. Svému konci se sice jako teenager vyhnul, ale dozví se, že se zkáza lidstva pouze oddálila a nyní se pomyslná ručička nebezpečně blízko pohybuje ke dvanácté hodině. Stárnoucí T-850 (novější, nicméně stále chátrající řada) je opět poslán do minulosti, aby Johnovi opět několikrát zachránil kejhák. Stejně jako v předchozím dílu mu je soupeřem mnohem vyspělejší robot a tak rakouský svalovec většinu filmu tahá za kratší konec. Kvalitativní propad, ale stále koukatelná podívaná. Fanoušky Homelandu potěší angažování Claire Daniels, která si zde zahrála, ještě než se stala nevyrovnanou agentkou CIA.

Terminator Salvation (2009)

První díl v sérii, který se naplno zaměřil na část „Jak by to skutečně vypadalo, kdyby Skynet vyhrál“.  Nakonec došlo ke všemu, čeho jsme se obávali v minulých počinech a lidé jsou lovnou zvěří. Poslední zbytky lidstva jsou vedeny statečnými oddíly všeobětujících hrdinů, jimž velí John Connor v podání Christiana Balea. Ten se setkává s tajemným cizincem Marcusem (Sam Worthngton), který je kyborg. Nezbývá tak určit, za jaký tým Marcus kope a zda je vyvoleným zachráncem či poslední pomyslnou tečkou za lidskou existencí. Film byl propadákem, a to nejen finančním, ale dostal pěkně naloženo i od kritiků. Nicméně neprávem. Má dobré akční scény, sympatické herecké obsazení, rychlý spád, lákavý kabát originálního post-apa a byl vůbec prvním pořádným hereckým zářezem Sama Worthingtona. Ten se o pár měsíců později katapultoval mezi hvězdy díky Cameronovu Avatarovi. Avšak diváky počin nezaujal a jeho finanční nezdar málem pohřbil celou značku, než byla na plátnech vzkříšena až o šest let později.

Terminator Genisys (2015)

Poslední díl si drží nelíbivé prvenství – jednoznačně (a po právu) nejhorší díl Terminátora. Nepomohla mu ani síla matky draků Emilie Clarke, které bylo vyčítáno nedostatečné (ne)herectví. Jai Courtney si mohl pogratulovat. Poté, co všem fanouškům Smrtonosné pasti pořádně otrávil celkový dojem ze série (Opět v akci), podařil se mu stejný kousek i zde. Navíc opět pátý díl. Kromě necharismatického a výkonnostně (v takovém žánru nečekáme výkon hodný Oscara, ale na Malinu by taky dojít nemuselo) slabšího hlavního dua Genysis perlil i dalšími věcmi. Kromě matoucího názvu (Proč ne Genesis, když tomu stejně tak všichni tak říkali?) je to v podstatě okopírovaná dvojka, navíc špatně. Opět je tu rakouský ex guvernér a opět došlo na policajta, který je padouchem. Tenhle Terminátor ničím nevyniká a byl naprosto zbytečný. Potěšit mohl snad jen Whoviany, jelikož zde uvidíme Matta Smithe.

Nezbývá tak doufat, že návrat pravé Sarah Connor upadající sérii postaví na nohy a vrátí jí zašlou a kdysi velkou slávu.