Recenze: El Camino – Epilog Jesseho Pinkmana stojí na hraně

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Dlouho očekávaná premiéra filmu El Camino je za námi. Epilog, jež po AMC převzala televize Netflix, odpovídá na některé nezodpovězené otázky z epického finiše kultovního seriálu Breaking Bad – Co se stalo s Jessem Pinkmanem? Kde skončil? Podařilo se mu vymanit z kriminálního kolotoče a začít žít normální život? Odpověď je překvapivě snadná, ale cesta k ní trnitější, než jsme doufali.

Tvůrci evidentně snímek koncipovali jako dávku nostalgie zaměřenou ryze na tvrdé jádro fanoušků. El Camino jako samostatný film nefunguje, a prakticky ani fungovat nemůže, právě proto, že reaguje na události z posledních epizod seriálu. Breaking Bad se tu připomíná relativně často, a to nejen četnými flashbacky, o kterých bude ještě řeč, ale také typickými režijními hrátkami, odkazy na dějství seriálu či pomalým, skoro až utahaným tempem vyprávění.

Postrádající narativní dynamika v seriálu nebyla na škodu, protože pestrá výplň fungovala jako jakási psychoanalýza charakterů a podpora postupně budované atmosféry, a tak ničemu nevadilo, že se děj v řadě epizod v podstatě neposouval. U seriálu se tato výplň přirozeně očekává, vzhledem k tomu, že tvůrci mají podstatně více času na rozvíjení postav i příběhu. El Camino trpí stejným nedostatkem. Problém je v tom, že na prostoru celovečerního filmu zmíněná vata působí přinejmenším zbytečným dojmem a okrádá tvůrce o čas a prostor, na němž by mohli budovat a ohraničit nový příběh.

El Camino tak naráží na vlastní ambice, aniž by věděl, čím vlastně chce být. Na jedné straně je decentním a vskutku psychologickým pokračováním příběhu Jesseho Pinkmana, na straně druhé, velmi časté retrospektivní scény dělají z El Camino spíše konzervativní fan film od tvůrců pro fanoušky. Sledovat, jak se Jesse (ne)vypořádal s následky svého počínání, bylo zajímavé, ale i navzdory tomu, jak skvělým hercem Aaron Paul je, sám film utáhnout nedokázal. Kromě toho, dojem z filmu kazí i relativně velký prostor pro postavu Todda, která je pravděpodobně nejnudnějším charakterem (i nejméně charismatickým představitelem) celého seriálu.


Pravdou je, že vidět staré tváře a nostalgicky si připomenout genius loci známého univerza bylo příjemné, a za předpokladu, že bychom El Camino vnímali jako dvojepizodu navazující na seriál, na kladné hodnocení by to stačilo a v zásadě by se od Breaking Bad – až na zjevnou nepřítomnost Waltera Whitea – nelišila. Jenže El Camino je film, a je nutno k němu tak i přistupovat. A jako film postrádá dva zásadní prvky: Za prvé narativní dynamiku, jejíž absence v seriálu na škodu nebyla, ale u filmu fungují jiná pravidla. Za druhé jakýsi „WTF efekt“, ať už v příběhu samotném, nebo v jeho závěru; ten by si Jesse Pinkman dle mého zasloužil epičtější (pomineme-li geniální westernovou scénu).

Pro mě osobně jako věrného a zarytého fanouška Breaking Bad bylo znovushledání se známými a oblíbenými postavami (až na Todda) zajímavé, ale zároveň i dlouho očekávané, a tak mým očekáváním přirozeně odpovídala touha po tom, aby El Camino navázalo na genialitu samotného seriálu. To se bohužel nepovedlo, a ani pocit nostalgie – i navzdory častým flashbackům a mnohým easter eggům – nebyl nijak závratný, což je o to zvláštnější, že Breaking Bad vnímám jako jakousi mou osobní seriálovou srdcovku. Těžko tak zamačkávám slzu zklamání, protože je pravděpodobné, že El Camino je už definitivně poslední tečkou za legendárním seriálem… s lehce hořkým dozvukem.

El Camino: A Breaking Bad Movie / El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta
Trailer
Drama / Akční
USA, 2019, 122 min
Režie: Vince Gilligan
Hrají: Aaron Paul, Bryan Cranston, Jesse Plemons, Matt Jones, Jonathan Banks, Charles Baker


Konečné hodnocení

Jaroslav Thraumb
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Dlouho očekávaná premiéra filmu El Camino je za námi. Epilog, jež po AMC převzala televize Netflix, odpovídá na některé nezodpovězené otázky z epického finiše kultovního seriálu Breaking Bad - Co se stalo s Jessem Pinkmanem? Kde skončil? Podařilo se mu vymanit z kriminálního kolotoče...Recenze: El Camino - Epilog Jesseho Pinkmana stojí na hraně