Recenze: Rambo: Poslední krev – Akční ikona, která se již neměla vracet

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Rambo patří k nejznámějším hrdinům akčních béček. Jeho snímky patří k těm, které definovaly žánr. Dočkal se hned čtyř sólových filmů, kdy ten poslední nastavil laťku zatraceně vysoko. Jak se vydařilo nejnovější dobrodružství, v němž třiasedmdesátiletý představitel hlavní role – Sylvester Stallone, tentokrát bez hára a šátku, čelí mexické mafii?

Stárnoucí akční hrdinové a jejich poslední boj (ať už faktický či symbolický), jsou vcelku silným tématem, které je divácky velice vděčné. Své o tom namátkou ví třeba Eastwoodovo Gran Torino, nebo z komiksového světa výtečný Logan s Hugh Jackmanem. Pokud se jedná o natolik ikonickou a profláklou fiktivní postavu, jako je John Rambo, čekáte něco velkého, nějakou důstojnou tečku, uzavírající celý příběh. A to i když se mezi fanoušky tohoto svalnatého hrdiny nepočítáte. Rambo: Poslední krev bohužel takovým případem není.

Neustojí ani srovnání se čtvrtou částí ságy, která dle mého měla zůstat poslední. Protože Poslední krev nejen, že není dobrým zakončením jedné éry (dojde mimochodem pravděpodobně na reboot s novým hercem, ale to předjímáme), on to není ani příliš dobrý akční film. Snímek začne opravdu slibně, kdy je nám stárnoucí Rambo ukázán jako muž, zmítaný vnitřními démony, snažící se pomáhat slabším, a který zároveň svůj smysl pro povinnost a čest vložil do výchovy de facto adoptivní dcery. Potud se film slušně rozebíhá a nastavuje atmosféru. Pak ale dojde na lacinou zápletku s mexickou mafií, obchodující s unesenými dívkami jakožto nástroji pro nucenou prostituci.

Samozřejmě, že tato série nebyla nikdy o hlubokém ději a stála na akci a charismatu (nebo alespoň svalech) hlavní postavy, nicméně minimálně první díl se dal považovat za jakousi poctu vietnamským veteránům a měl trošku hlubší poselství. Doba se navíc posunula a ve světě, kde existuje třeba tak vypiplaná akční podívaná, jakou je John Wick, je už prostě potřeba něco víc. Hrát na notu nostalgie nestačí. Respektive by nestačilo, i kdyby to poslední Rambo dělal. Jenže nedělá. A nejde jen o úplně odlišné prostředí a ošoupané téma. Přitom naservírovat nekompromisně brutální akci s vysloužilým dědou na cestě za pomstou by se ještě povést mohlo.

Tento snímek se ovšem po slušném rozjezdu ustálí v šablonovitých kolejích, trochu připomínajících 96 hodin, aby pak v sérii několika předvídatelných zvratů navedl hlavního hrdinu k zoufale odbytému finále, které divákovi neposkytne skoro žádnou satisfakci za celou dobu, kdy na ně čekal. Byť by se tu našlo pár zajímavých momentů, detailů a prvků, snažících se diváka upamatovat, že se dívá na Ramba, je jich stále žalostně málo. Největší emoce ve vás pravděpodobně nezanechá monologem podkreslený umírněně sladkobolný závěr, v němž hrdina dojde klidu, nýbrž titulková obrazová montáž z předchozích Rambových filmů. A to je docela smutné.

Verdikt

Pokud si někdo přál finále kultovní série, pak rozhodně ne takovéto. Jde o drsný snímek, který započne zajímavě, načež se počne hlemýždím tempem ploužit k sice brutálnímu, přesto vyprázdněnému a generickému finále bez jakékoli invence nebo charismatických postav (kladných, záporných – jakýchkoliv). Vzdor krvi a brutalitě některých scén ve vás nezanechá ani smítko emocí. Působí tak jako docela zbytečný akčňák, který velmi rychle zapadne a jediný přínos, který ve vás po jeho zhlédnutí zanechá, bude možná touha pustit si z nostalgie některého z jeho předchůdců. Zrovna tahle akční ikona by si zasloužila poněkud důstojnější sbohem. Sly se na to dost možná tentokrát už měl vykašlat a nechat svou druhou nejpopulárnější roli spát…

Rambo: Poslední krev / Rambo: Last Blood
Trailer
USA, 2019, 100 min
Akční / Thriller
Režie: Adrian Grunberg
Scénář: Matthew Cirulnick, Sylvester Stallone
Hrají: Sylvester Stallone, Paz Vega, Joaquín Cosio, Yvette Monreal, Óscar Jaenada, Sheila Shah, Sergio Peris-Mencheta, Adriana Barraza, Jessica Madsen, Owen Davis, Manuel Uriza, a další

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
50 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

John Rambo se konečně vrátil domů. Usadil se na ranči v Arizoně a své běsy zabijácké minulosti se snaží vyhnat klidným životem kovboje v americkém zapadákově. Najde i pár lidí, které má rád a na kterých mu záleží. Má šanci dojít i smíření. A právě obyčejný pocit, že má konečně pro co žít, ho nelítostně vrátí tam, odkud se snaží utéct. Do světa zabíjení. Dcera jeho dávného přítele totiž nedbá na výstrahy a vydá se za hranice do Mexika, kde ji unese místní mafie. Únosy dívek pro nucenou prostituci provádí zločinci v Mexiku celkem běžně, v tomhle případě ale měli obrovskou smůlu.Recenze: Rambo: Poslední krev - Akční ikona, která se již neměla vracet