Recenze: Logan (2017) – Starej dobrej Wolverine

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Berlínský festival ukončila velkolepá premiéra jednoho z nejočekávanějších filmů letošního roku – Logana. Premiéra proběhla za účasti režiséra Jamese Mangolda a ústřední trojice herců Hugha Jackmana, Sira Patricka Stewarta a Dafne Keen.

Logan byl již dlouho dopředu avizovaný jako poslední film s Hughem Jackmanem v roli Wolverina. Zároveň bylo z trailerů patrné, že nepůjde o klasickou X-menovskou komiksárnu. A opravdu je tomu tak. Logan se odehrává v budoucnosti (konkrétně v roce 2029) v poměrně izolovaném světě od všech ostatních X-Men filmů a není nijak předchozími filmy podmíněný. Hned na začátku zjistíme, že Wolverine, Profesor X a Caliban jsou jedinými přeživšími mutanty a i oni sami jsou si jistí, že jsou posledními svého druhu na světě.

Logan pracuje jako řidič limuzíny blízko mexických hranic a spolu s Calibanem se stará o starého Profesora X. Všichni se schovávají v poušti a snaží se zapomenout na minulost, v Loganově případě za zdatné pomoci alkoholu. Vše se ale změní, když Logana konfrontuje žena, která si je vědoma jeho mutantí identity, a prosí ho, aby ji a malou Lauru odvezl na místo zvané Eden. Jak záhy zjistíme, Laura není jen obyčejná dívka, ale jedna z obětí projektu X-23 a je vybavená velmi povědomými schopnostmi. Projekt X-23 vyvinula společnost snažící se vyvinout novou generaci mutantů, kteří by sloužili jako zbraně. Děti vyrůstající v tomto programu jsou potomky skutečných mutantů, jejichž geny byly použity k oplodnění mladých mexických žen. Nicméně když společnost usoudí, že program X-23 nemá budoucnost a vyvine X-24, chce se dětí zbavit. Skupina zdravotních sester se o plánu dozví a snaží se děti dostat do bezpečí.

Celá zápletka filmu je poměrně jednoduchá a především univerzální. Téměř hned ze začátku se divák může dovtípit jak to celé dopadne i jak se to stane. To, že je zápletka zasazena do X-menovského univerza a hlavními protagonisty jsou oblíbené postavy Logana nebo profesora X, není vůbec stěžejní. Je to spíše jen prostředek, jak vyprávění udělat atraktivnější a divákovi bližší. V podstatě jde totiž o starý dobrý příběh člověka, kterého tíží tragická minulost a nemá žádné vyhlídky do budoucnosti, dokud nepozná někoho, kdo mu dá naději, že ne vše na světě je ztracené a bezcenné.

Galerii ze 67. Berlinale, včetně konference k filmu Logan, najdete zde

Filmu dominuje excelentní Hugh Jackman, který v tomto filmu konečně dostal solidní scénář a prostor, který si jeho Logan zaslouží. Sekunduje mu mladá Dafne Keen jako umanutá Laura a Sir Patrick Stewart v roli Xaviera. Jelikož film sází především na jejich příběh a vztahy, než na cokoli jiného, jsou to právě jejich výkony, na čem film staví. Ačkoli jsou akční scény vskutku skvělé a zaslouženě eRkové, v žádném případě nejde o film, který by na těchto scénách stavěl, jak tomu často u komiksových filmů bývá. Na druhou stranu téma smrti, vraždy a jejich důsledcích je ve filmu tak dominantní, že zcenzurovat tyto scény by znamenalo oslabení odkazu, který film chce předat.

Jak už mnohokrát zaznělo, Logan není klasická komiksová akční podívaná a je přirovnatelnější spíše k žánru westernu a road movie. X-menovský aspekt filmu by byl snadno nahraditelný, jelikož téma „jinakosti“, které dominovalo X-Men sérii zde není dominantní. V žádném případě to ale není mínus nebo něco, co by se mohlo Loganovi vytknout. Přesně jak řekl Hugh Jackman: Logan je film, který byste pustili někomu, kdo by Vás požádal o jediný film s Wolverinem. Logan totiž má všechno, co Wolverine představuje: zklamání, žal, naději, oběť.

  • Logan
  • Trailer
  • Akční / Drama / Sci-Fi
  • USA, 2017, 137 min
  • Režie: James Mangold
  • Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Stephen Merchant, Richard E. Grant, Eriq La Salle, Elise Neal a další

Váš komentář potěší autora článku.

Konečné hodnocení

Jana Trnková
85 %
Očima Daniela Birguse
90 %
Očima Barbory Drškové
90 %
Očima Martina Pevného
95 %
Očima Tomáše Leska
95 %

3 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Wolverine (Hugh Jackman) se vrací. Jenže je na tom nyní trochu hůř. Jeho schopnost uzdravování pomalu vyprchává a elánem také zrovna nehýří. Navíc je na vše skoro sám. Z X-Menů přežívá ještě Charles Xavier známý také jako Profesor X (Patrick Stewart), který je ale vážně nemocný, ztrácí paměť a trpí nebezpečnými záchvaty ohrožujícími jeho okolí. Společně se ukrývají v opuštěné továrně na americko-mexické hranici. Jejich utajení ale skončí, když se objeví Laura (Dafne Keen), dívka, která má překvapivě stejné schopnosti jako Wolverine a v patách má navíc nelítostné pronásledovatele, kteří se jí snaží zmocnit. Ve chvíli, kdy Wolverine a Profesor X přijmou Lauru „do rodiny", stávají se z nich štvanci, kterým jde po krku velmi brutální a vytrvalý nepřítel. Hrdinové na útěku mají k dispozici jen zbytky sil starých X-menů a Lauřiny schopnosti, které však ona sama těžko zvládá. A tak přichází čas, aby Wolverine v sobě našel zbývající vůli a sílu nejen k boji, ale i k tomu, aby Lauře předal své zkušenosti.Recenze: Logan (2017) - Starej dobrej Wolverine