Recenze: Jiří Suchý – Lehce s životem se prát: Na dostaveníčko se Suchým

Přečtěte si

Autor

Dílo Jiřího Suchého je tak obsáhlé, že pro životopisný film o jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popsala režisérka a scénáristka Olga Sommerová svůj přístup k ústřední postavě dokumentu. Podařilo se jí dostát svým cílům?

Jméno Jiří Suchý asi zná téměř každý. Osobnost, která se nesmazatelně zapsala do naší (nejen) divadelní historie, muž mnoha řemesel a člověk, který se nějakým způsobem vryl do paměti či ovlivnil život většině z nás. Zmapovat jeho životní cestu si ve svém novém filmu vzala za cíl známá a oceňovaná dokumentaristka Olga Sommerová.

Sommerová má za sebou už několik životopisných dokumentů. Její poslední, Červená, dostal Českého lva za nejlepší dokumentární snímek, dva předchozí, Magický hlas rebelky a Věra 68 byly na stejnou cenu nominovány. To, že je zkušenou a právem chválenou dokumentaristkou nezapře ani zde. A záměr, který si vytyčila citovaný v úvodu této recenze, rozhodně splnila.

V průběhu celého filmu nechává Sommerová Suchého vyprávět stylem jemu vlastním o jeho životě, o různých radostech i strastech, které ho na cestě potkaly. Od hlavní chronologické linky místy odbíhá skrze různé související příběhy a scénky. Časová orientace tak nemusí být vždycky úplně přímočará. To ale není úplně na škodu, protože tak alespoň zvládá dávat události do jiných smysluplných souvislostí.

Řada informací možná není pro cílového diváka nová, ale jsou prezentovány většinou z úst pana Suchého, jeho pohledem a jeho typickým stylem vyprávění a humoru. Film tak působí nadmíru mile, příjemně a ve chvílích, kdy si zrovna divák nepobrukuje známé melodie, má na tváři spokojený pobavený úsměv. V dokumentu přirozeně vystupují i další osoby s danou dobou/místy/lidmi spojené, jejich vyprávění trefně doplňují vzpomínání hlavního protagonisty.

Dokument, jak již bylo několikrát řečeno, pojednává o životě (především tvůrčím) Jiřího Suchého. Přirozeně je tedy i jakousi sondou do divadelní historie minulého století až po současnost. Neobtěžuje se ale s jakýmikoliv vysvětlivkami nebo zasazováním do kontextu časového či místního. To nejspíš funguje dobře pro diváka znalého alespoň nějakých základních faktů, neuškodí ani jistá nástavba. Pokud ale divák mnoho informací nemá, je možné, že se bude v dokumentu místy ztrácet. Některá (byť ve své době ikonická) místa figurují vytržená z prostorového kontextu a správně je dost možná zařadí jen „pražská bublina“. Nápovědy se nedočkáme ani u jednotlivých osob, které může být, obzvlášť pro mladší diváky, také složitější identifikovat. Občasné vysvětlení či napovězení divákovi by určitě nebylo na škodu.

Chybějícími titulky či stručnými občasnými vysvětlivkami, které by pomohly se lépe orientovat, se tak dokument možná připravuje o část potenciálních diváků. Mohl by totiž velmi dobře fungovat, kromě životního příběhu pana Suchého (což rozhodně není samo o sobě málo) i jako velice příjemný exkurz do divadelní historie (vzhledem k tomu jak významnou personou protagonista je) pro mladší diváky, kteří se o spoustě míst či osob v dokumentu skloňovaných dozví pouze z knih nebo doslechu.

Verdikt

Není se čemu divit, že snímek vyhrál diváckou cenu na letošním KVIFF. Jde zkrátka o velice příjemné a nade vše milé vyprávění oblíbeného pana Suchého o jeho životě. Zvládá s lehkým tónem a grácií vyprávět o veškerých radostech i strastech, které ho za život stihly. Líčení okořeňuje svým typickým humorem a člověka zkrátka baví ho poslouchat. A přes veškeré nedostatky snímku odchází z kina divák s úsměvem na rtech a přímým pocitem, což vůbec není marné.

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát / Jiří Suchý – Tackling Life with Ease
Trailer
Česko, 2019, 102 min
Dokumentární
Režie: Olga Sommerová
Scénář: Olga Sommerová
Hrají: Jiří Suchý

NA FILM SI MŮŽETE ZAJÍT DO VAŠEHO OBLÍBENÉHO KINA CINEMA CITY

Konečné hodnocení

Barbora Dršková
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také