Chuť do života mu nevzali komunisté ani ztráta Jiřího Šlitra ani povodeň. Kdo je Jiří Suchý?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Po premiéře na letošním karlovarském filmovém festivalu si dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát odbude na konci září premiéru i v běžných kinech. Režisérka Olga Sommerová se rozhodla představit divadelního komika a básníka Jiřího Suchého i jako člověka. Pojďme si tedy ve stručnosti shrnout, o kom dokument pojednává.

Plzeňský rodák, jenž se ještě jako malý kluk přestěhoval s rodiči do Prahy, si v roce 1944 užil malou chvíli slávy ve filmu Sobota, kde mu připadla role dítěte vystupujícího z tramvaje. Po válce však přišel zlomový moment, který zásadním způsobem změnil jeho život.

Voskovec a Werich

Mladý Suchý tehdy ve hře Pěst na oko viděl na jevišti hlavní představitele Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha, což jej přimělo k tomu, že se začal zajímat o divadelní dění. Suchý se věnoval psaní textů a také básní, k nimž jej přivedli meziváleční básníci. Z plzeňského rodáka se tak stal pisatel, který byl za své texty i náležitě odměněn. Může za to především František Viktor Sodoma, zpěvák, který spoluzakládal pražskou kavárnu Reduta.

Sodoma nabídl Suchému za každý text honorář. Do nově vznikající kapely zpěvák navíc potřeboval kontrabasistu, a tak se Suchý naučil hrát na kontrabas. Společně pak vystupovali pod jménem Akord club. 

Zdroj: CinemArt

Šlitr a Semafor

V pražské Redutě se Suchý seznámil s člověkem, se kterým posléze tvořil nezapomenutelnou dvojici. S Jiřím Šlitrem se Suchý dal dohromady díky Miroslavu Horníčkovi, jenž svého přítele Šlitra jednou s sebou do Reduty přivedl. Slovo dalo slovo a Šlitr zhudebnil první Suchého text.

Suchý spolu se Šlitrem a hudebníkem Ferdinandem Havlíkem v roce 1959 založili divadlo Semafor. Na konci října téhož roku divadlo uvedlo jejich první hru Člověk z půdy. V divadle se vystřídala celá řada umělců jako například Miroslav Kopecký, František Filipovský nebo Waldemar Matuška a Eva Pilarová. O zrušení divadla začal Suchý uvažovat po smrti Jiřího Šlitra v roce 1969 na druhý svátek vánoční a nastolení normalizace. Nakonec se však rozhodl pokračovat.

Nová krev

Jelikož Suchý nepodepsal Antichartu, tak se mu dveře do rozhlasu nebo televize na dlouhé roky uzavřely. Básník a textař věděl, že je jeho divadlo některým politikům trnem v oku, proto pokračoval i po smrti svého kolegy Šlitra.

Na začátku 70. let se v divadle Semafor ukázala na konkurzu Jitka Molavcová, která udělala velký dojem. Suchý ze zpěvačky a herečky udělal jakousi první dámu divadla a svou hereckou partnerku.

Zdroj: CinemArt (Foto: Irena Zlámalová)

Optimista za každé situace

Suchého nepoložil ani komunistický režim ani další tragédie, která se divadlu přihodila. Od roku 1995 mělo divadlo Semafor stálé působiště v Hudebním divadle Karlín, které však v roce 2002 utrpělo značné škody po povodni. Semafor kvůli velké vodě přišel o své vybavení i archiv.

Následovalo další kočovné období, které však netrvalo dlouho. V roce 2005 divadlo Semafor našlo zázemí v pražských Dejvicích, kde Suchý vystupuje dodnes i se svou jevištní partnerkou Jitkou Molavcovou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také