Ztraceni na vlnách Letní Filmové školy

Přečtěte si

Autor

Jak je každoročním zvykem na Letní filmové škole, i letošní Uherské Hradiště se proměnilo v jeden velký a živý organismus, ve kterém návštěvníci festivalu pulzují z jedné strany města na druhou. Osvědčeným způsobem, jak se vnořit do festivalové atmosféry, je následování nekonečného festivalového davu, který zcela zaplní ulice. Své kouzlo však má i náhodné toulání bočními uličkami, které přetékají zajímavými restauracemi, kavárnami či v tomto parném létě naprosto neopomenutelnými zmrzlinami.

Ačkoli jsme všichni při akreditaci obdrželi festivalový program, o jedinečné zážitky se může postarat náhoda. Zajisté má svá pozitiva přesné plánování filmového rozvrhu, abychom měli šanci zhlédnout vše, co nás láká. Nicméně nechat organizaci rozvrhu na náhodě či omylu vede snad k ještě lepším zážitkům. Taková náhoda může mít podobu zapomenutí na čas či popletení kina. To pak vede ke zhlédnutí filmu, který nikdo nečekal, ani neplánoval, a tudíž v nejhorším případě k rozšíření obzorů nebo v nejlepším případě k objevení pokladu.

Vestibul kina Hvězda je podle letošního tématu LFŠ vyzdoben instalací filmovými plakáty, stylem odkazujícími k dílům tzv. Francouzské nové vlny. Plakáty českých filmů od 50. let jsou uměleckými díly, které neslouží jen pro komerční účely. Po grafické stránce jsou  poměrně jednoduché, avšak trefné a bez rušivých prvků odkazující přímo k filmu. Návštěva této instalace by měla být pro filmového fajnšmekra povinností, jelikož poskytuje zajímavý exkurz do významné etapy kinematografie, kterou si letošním ročníkem LFŠ připomínáme.

Hlavní ulici vedoucí od Kina Hvězda k Masarykovu náměstí lemuje instalace fotografií věnovaná letošnímu výročí Sametové revoluce sestává z fotografií připomínajících tuto významnou událost. Fotografie jsou doplněny o krátký komentář přibližující jejich dobový kontext. Zrovna tato instalace si i díky jejímu tématu pozornost zajisté zaslouží. Její prozkoumání je naštěstí možno rozkouskovat a poměrně podrobně sledovat během rychlých sprintů mezi projekcemi.

Náhoda vede zajímavými cestami, což nakonec v akcemi přeplněném Uherském Hradišti ani zdaleka není sázka na nejistotu. Kudykoliv zde někdo bloudí, zaručeně narazí na příběh, který bude moci vyprávět po mnoho let.

Ulovte si svou notoricky známou pizzu za šestnáct korun, chlazený cider do ruky, a vydejte se bloudit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také