10 nejlepších tvůrčích tandemů současné kinematografie

Jako režisér čas od času narazíte na kolegu, se kterým si sednete natolik, že se ze spolupráce na jednom projektu stane dlouhodobý pracovní i přátelský vztah. Ať už je to kameraman, skladatel či herec, občas vám zkrátka někdo vyhovuje profesně i lidsky, a tak je přirozené, že si na takového člověka vzpomenete i při plánování vašeho příštího filmu, případně s ním už rovnou počítáte a třeba mu i napíšete postavu na tělo. Toto je seznam deset nejvýznamnějších tandemů, které v dnešním Hollywoodu můžete najít. Když se jejich síly spojí, znamená to prakticky jistotu kvalitního díla.

Steven Spielberg – John Williams

Začalo to už v polovině 70. let, kdy patrně nejslavnější skladatel John Williams začal spolupracovat se Spielbergem na filmech jako Sugarlandský expres či Čelisti. Od té doby spolu tito dva tvůrci ušli pořádný kus cesty, který z tohoto tandemu udělal doslova hvězdné duo. Slavné motivy ze Spielbergova Indiana Jonese, E. T. – Mimozemšťana, Schindlerova seznamu, Jurského parku, Zachraňte vojína Ryana, Chyť mě když to dokážeš… za vším stojí právě John Williams. Jestli u Spielberga platí, že každý jeho další film je jistotou, o Williamsových motivech (který mimochodem drží rekord v počtu nominací na Oscara – celkem 44, z toho 5 proměněných) platí v jeho oboru totéž.

Martin Scorsese – Leonardo DiCaprio

Pryč jsou časy, kdy Scorseseho „koněm“ byl Robert De Niro, který hrál hlavní roli v jeho filmech Mys hrůzy, Mafiáni, Zuřící býk či Taxikář. Tehdy byl tento tandem stejnou jistotou, jako je dnes dvojice Scorsese – DiCaprio. Od roku 2002 hrál DiCaprio ve všech Scorseseho hraných filmech s jednou jedinou výjimkou – byly to Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Příští film režisérské legendy s dvanácti oscarovými nominacemi bude sice po letech znovu s De Nirem a bez DiCapria, ten další – Killers of the Flower Moon – však už zaznamená návrat extrémně fungujícího tandemu režiséra s jedním z nejoblíbenějších herců současnosti.

Quentin Tarantino – Robert Richardson

Od Kill Billa z roku 2003 Tarantino na kameramanské pozici nespolupracoval s nikým jiným, než s Robertem Richardsonem, jež stojí kromě Tarantinových snímků třeba za Wall Street, JFK, Casino či Zaříkávač koní. Tarantino si jej „vypůjčil“ kromě Kill Billa i k jeho filmům Hanebný pancharti, Nespoutaný Django, Osm hrozných a k zatím poslednímu filmu Tenkrát v Hollywoodu. Výjimkou jsou jen filmy Sin City, kde se za kameru postavil sám jeden z tvůrců projektu Robert Rodriguez, a další experimentální projekt Grindhouse: Auto zabiják, kde si kameramanské řemeslo vyzkoušel sám Tarantino. Jinak je špičková kamera ve filmech mistra násilí zaručena právě díky Richardsonovi.

Tim Burton – Johnny Depp

Začalo to v roce 1990 dnes už legendárním Střihorukým Edwardem, skončilo (zatím) Temnými stíny o 22 let později. Burton a Depp sice naposledy spolupracovali před 7 lety, ale společně mají za sebou velké věci jako Ed Wooda, Ospalou díru, Karlíka a továrnu na čokoládu, Sweeneyho Todda či Mrtvou nevěstu, kde se Depp postavil „jen“ za mikrofon. Burton je velmi specifický tvůrce, stejně tak Depp rozděluje svět filmu na ty, kteří ho milují, a ty, kteří ho nenávidí, nicméně nelze této dvojici upřít dlouhou, častou a přátelskou spolupráci, která se bezpochyby zase jednou vrátí.

Christopher Nolan – Hans Zimmer

Ve svých začátcích, vlastně až do slavného Mementa, spolupracoval Nolan se skladatelem Davidem Julyanem. Od filmu Batman začíná, což byl první film z Nolanovy netopýří trilogie, však navázal duet se slavným Hansem Zimmerem, který mu dělá dvorního skladatele dosud, kromě jedné výjimky (tou byl Dokonalý trik, pro nějž se vrátil právě zmiňovaný Julyan). Zimmer má za sebou podobně hvězdnou kariéru, jako John Williams, dělal hudbu např. pro Rain Mana, Gladiátora či Piráty z Karibiku, ale mezi jeho nejvýraznější práce patří právě některé motivy pro Nolana, včetně těch batmanovských.

Steven Spielberg – Janusz Kaminski

Zmiňované duo Spielberg – Williams by se dalo rozšířit také o kameramana. Spielbergovy filmy totiž točí Polák Janusz Kaminski, který se Spielbergem vyráběl už Schindlerův seznam v roce 1993 a od té doby dalších mnoho kultovních snímků včetně druhého Jurského parku, Amistadu, Zachraňte vojína Ryana, Chyť mě když to dokážeš, Mnichova, Mostu špionů a dalších. Spielberg je zkrátka konzervativní tvůrce co se štábu týče, což ovšem neznamená, že by nebyl vizionář; jen má rád na place to, na co je zvyklý, a nutno říct, že to vždy fungovalo na jedničku a Spielberg, stejně jako jeho blízcí kolegové, ani po těch společných desítkách let nestárnou.

Quentin Tarantino – Leonardo DiCaprio

Jeden z nejoblíbenějších režisérů současnosti Quentin Tarantino si v posledních letech hodně oblíbil stejně tak oblíbeného herce Leonarda DiCapria. Poprvé se setkali při natáčení Nespoutaného Djanga, od té doby ho Tarantino využil (zatím) jen jednou, a to v jejich posledním společném snímku Tenkrát v Hollywoodu. Bude-li však Tarantino ve své kariéře pokračovat – protože se v posledních letech často mluví o jeho konci na režisérském křesle – není pochyb o tom, že se dočkáme i další spolupráce, protože jim to vzájemně očividně klape, za což mluví i velmi pozitivní divácké ohlasy jejich dvou společných projektů. DiCaprio je očividně miláčkem nejen diváků a divaček, ale i hvězdných tvůrců; až na výjimky v posledních 20 letech spolupracuje jen s legendami jako Scorsese, Tarantino, Spielberg či Eastwood.

Clint Eastwood – Tom Stern

Kameraman Tom Stern je Eastwoodovým dvorním kolegou už od Krvavé stopy, což byl v roce 2002 první film, jež Stern natočil. Od té doby pomáhal Eastwoodovi s úspěchem u jeho filmů jako Tajemná řeka, Million Dollar Baby, Dopisy z Iwo Jimy, Výměna, Gran Torino, Invictus, Americký sniper či Sully. Nutno říct, že Stern se film od filmu stále zlepšuje a v posledních letech dokázali společně s Eastwoodem nabídnout skutečně dechberoucí vizuální podívanou, speciálně v jejich posledních společných projektech Sully a Paříž 15:17.

Alfonso Cuarón – Emmanuel Lubezki

Cuarón je sám zdatný kameraman, což prokázal ve svém posledním uměleckém filmu Roma. Od své režijní prvotiny z roku 1991 však už šestkrát spolupracoval s jedním z nejuznávanějších kameramanů současnosti Emmanuelem Lubezkim, například ve filmech Potomci lidí či Gravitace, která je pro mnohé převratná právě v kreativním podání velmi specifického vizuálního záznamu. Cuarón nyní připravuje svůj další snímek A Boy and His Shoe, pro nějž zatím není vybrán kameraman; není však pochyb o tom, že pokud se mexický režisér za kameru nepostaví sám, bude to právě Lubezki, kdo naváže na dlouholetou úspěšnou spolupráci.

Damien Chazelle – Justin Hurwitz

Damien Chazelle a Justin Hurwitz se potkali na filmové škole. Chazelle se jako tvůrce rád zaměřuje na hudební filmy a Hurwitz je skladatel, a tak jejich vzájemná kooperace byla předem předurčená. Nejen že jsou dnes nejlepší přátelé, ale jsou i velmi originálním a kreativním tvůrčím tandemem. Dělali spolu už na Chazellově prvotině Guy and Madeline on a Park Bench, když jim bylo 24 let. Od té doby společně vyrobili dva projekty – Whiplash a La La Land – přičemž oba se staly velkými diváckými hity a podobně kladně byly přijaty i odbornou kritikou. Jejich dlouholeté přátelství, stejně jako profesní spolupráce, budou dozajista určitě pokračovat, a můžeme se tak těšit na další originální parádu z pera těchto dvou vycházejících hvězd.

Chybělo vám v seznamu nějaké vaše oblíbené duo či větší skupina tvůrců napříč filmovými profesemi, které jsou pro vás jistotou kvality? Napadá vás někdo další, kdo je skvělým příslibem do budoucnosti, jako se v posledních týdnech hovoří např. o hereckém duu Brad Pitt – Leonardo DiCaprio, jimž se přisuzuje podobná společná atraktivita a sehranost, jako legendárnímu tandemu Robert Redford – Paul Newman? Napište nám vaše tipy do komentářů.