Thanos: Lom bohů (2019) – Návrat Šíleného Titána k moci

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

V předchozí části jsme byli svědky toho, jak byl Šílený Titán sražen na kolena nemocí a vlastním synem, který mu za pomoci samotné Smrti vzal veškerou moc. Thanos je zlomený. Nebo to tak alespoň vypadá. Čeká jej Lom bohů, který prověří to, čím tento padouch je. Dokonce dojde i na realitu, v níž je členem Avengers. Zvládne získat svou božskou moc nazpět? A povedla se další část Thanosovy sólové série? To si povíme v dnešním Komiksovém okénku.

První book nás ve svém vyprávění zanechal v momentě, kdy Thane pohltil moc Phoenix a po boku samotné Smrti Thanose, svého otce ponechal umírajícího, bezmocného na opuštěné planetě plné trosek. Nyní se vracíme, abychom titána, před kterým se třásla celá galaxie, spatřili jak se potlouká mezi zříceninami a loví velké krysy. Vskutku tragický pohled na někoho ještě nedávno tak mocného. Ve chvíli, kdy už to skoro vypadá, že největší zlosyn celého známého vesmíru padne na lopatky, přijde záchrana. Záchrana v podobě týmu, který měl původně pomoci Thaneovi svého otce zabít. Ten je ale podvedl a koncentruje v rukou takovou moc, že pro ně není jiného východiska, než Thanosovi pomoci. Na jeho popud se společně vydají na místo za černou dírou.

Místo, které ční vysoko nad bohy a jejich mocí. Na místo, které existuje mimo vše a vzniklo dávno před vším. Lom bohů a tři sestry, čarodějnice z dávných věků, které jej stráží. Thanos Lom bohů uzřel v momentě, kdy vlastnil Rukavici nekonečna a je přesvědčen, že mu toto místo je schopné navrátit jeho moc. Tak by se dal asi shrnout děj komiksu, který hodně cílí na samotnou podstatu Thanosovy osobnosti a motivace, jež jej dělají tím, kým je. Navzdory všemu zlu až obdivuhodně cílevědomá osoba, jež si je dokonale jistá svým údělem. Byť možná trochu pokulhává chování Starfoxe (Thanosův bratr), Nebuly a všech dalších, kteří se titána prve rozhodli zabít a nyní náhle změnili názor, komiks jako takový je vnímá jen jako vedlejší postavy. A on ten děj, který je obtočen okolo hlavní postavy a jejího syna, je opravdu dobrý.

Samozřejmě je to klasický mainstream, takže se Thanos ke své moci zase dostane, ale ten samotný průběh, ta cesta k Lomu bohů a potom v něm prostě zajímavá, byť nakonec docela jednoduchá je. Trochu mě zamrzel Thane, který se mi v první části líbil, a tady je stále zřejmější, že je to vlastně slaboch, který slouží jen jako loutka v rukou Smrti. Zatímco Thanos se svým konáním nesnaží někoho ohromit. Nejde mu o přijetí nebo slávu. Thanos prostě ví moc dobře kým je a co má představovat. Na to se pak váže povedená linie, v níž se Thanos formou zkoušky octne ve světě, kde je superhrdina a člen Avengers. Že to pro něj žádná zkouška není, snad ani není potřeba zdůrazňovat.

Finální střet pak nepostrádá vše, co má správná komiksová akce mít. Vesmírnou epiku, dynamičnost příjemné kresby, ale i cit pro detail a osudy vedlejších postav, které se na pozadí toho velkolepého dramatu odehrávají. Rozhodně je se nač dívat. Rozpor a rozdílnost otce se synem jsou samozřejmě v popředí, jakož i velmi citlivý vhled do Thanosovy mysli, kdy s ním dokonce v určitých ohledech budeme sympatizovat. Budu se opakovat, ale napsat komiks s takovým zlem, jaké Thanos je tak, abyste mu fandili, to je docela kumšt. Nebo důkaz toho, že to prostě je dobrá postava, se kterou jen stačí umět pracovat.

Verdikt

Thanos: Lom bohů je důstojným pokračovatelem započaté série, který dokonale splňuje vše, co si přejete od mainstreamového komiksu. Není to žádné veledílo, ale slušný superhrdinský nadprůměr, který ani chvilku nenudí, jen vypráví příběh, který „má koule“ a prostě se skvěle čte. Navíc nadále nepožaduje nějakou hlubší znalost marvelovského universa. Bohatě si vystačíte se filmy a tím, jak je Thanos představen v nich. Byť samozřejmě není špatné, pokud nějaké ty vesmírné komiksy už načtené máte. Byť je tato část oproti té předcházející poněkud přímočařejší a v konečném důsledku i o něco horší, rozhodně se jedná o komiks, který stojí za to. Navíc tu je pár novinek, a zatím dochází i k slušnému rozšiřování universa. Nemohu tak než jej doporučit. Krásná kresba tomu už jen dodává korunu…

Pokud si tento komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na ComicsDB. Dílo Thanos #02: Lom bohů u nás vyšlo v roce 2019 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit si jej se slevou, stejně jako ostatní komiksy, recenzované na stránkách našeho magazínu, můžete zde.

  • Thanos #02: Lom bohů
  • USA, 136 stran, u nás vydala Crew v roce 2019
  • Scénář: Jeff Lemire
  • Kresba: German Peralta
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170 x 260 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Štěpán Kopřiva

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Thanos: Lom bohů (2019) - Návrat Šíleného Titána k mociZřete Thanose, jak jste ho ještě nikdy neuzřeli: bezmocného a osamoceného! Je odhodlaný udělat vše, aby přežil, přestože to znamená přijmout pomoc, která přichází z těch nejnepravděpodobnějších míst! Když se však vynoří hrozba, která je ještě strašlivější než Šílený Titán sám, budou životy nás všech záviset na vůli oslabeného Thanose k životu! A pak je tady ta drobná lapálie s Lomem bohů. Nikdo, kdo do něj vstoupil, se ještě nevrátil - a nyní je řada na Thanosovi, aby prozkoumal jeho hlubiny. Ale to není nic proti tomu, co následuje: Nejmocnější pozemský hrdina! Vůdce Avengerů! Šampión veškerého dobra! Thanos?! Ale přežije kosmos závěrečný a odpovídajícím způsobem násilný souboj mezi Thanosem a jeho synem Thanem - souboj, který neodvratně otřese celým vesmírem?