Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – Akční jízda roku?

Přečtěte si

Recenze: Panství Downton – Velkolepé zakončení a povedená sonda do života britské aristokracie

Za cca pět let svého vysílání sbíral seriál Panství Downton samou chválu. Kritici byli nadšení, diváci se nemohli dočkat...

Recenze: Takové krásné šaty – Zvrácený horor o oživlých šatech nebo absurdní kritika konzumu?

Ani jedno, a přitom obojí zároveň. A k tomu ještě střelená komedie se závany mysteriózna. To bych řekl o...

Recenze: To Kapitola 2 – Pokračování téměř bez Pennywise

Dočkali jsme se. Napjatě vyhlížené pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, To, vstupuje do kin. Jak se nám pokračování hororu...

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, dále seriál Doctor Who, a zarytou nenávistí vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase hraji hokej, čtu a zírám.

Je až k neuvěření, jaká stálice se vyklubala ze série Rychle a zběsile. Nedávno jsme byli svědky posunu celé série k novým zítřkům v již osmém dílu, který byl až překvapivě zábavný. Absurditě některých scén navzdory. Není proto divu, že s neklesající popularitou série se tvůrci rozhodli vystavět spin-off okolo dvou vcelku výrazných postav na dvou odlišných stranách zákona. 

Jsou jimi už jen nepřekvapivě Hobbs a Shaw, oba agenti, rivalové, kteří vůči sobě vzájemně sdílí silnou averzi. Ta následně eskaluje v praštěnou adrenalinem a testosteronem hnanou výměnu siláckých řečí a někdy i pěstí. Obě postavy ztvárňují dost možná největší akční ikony dneška, tedy Dwayne Johnson a Jason Statham.

A jelikož Rychle a zběsile už dávno není jen o pouličních závodech vytuněných auťáků, mohli se tvůrci parádně vyřádit na příběhu, kdy nesourodě sourodá dvojka bude čelit jakési variaci na superhrdinské filmy v podobě vylepšeného záporáka. Je jím jistý Brixton, vylepšený člověk, kterého hraje charismatický Idris Elba. Brixton usiluje (celkem příhodně) o vyhlazení poloviny populace.

Ve hře bude i Shawova sestra Hattie, které propůjčila tvář v poslední době celkem obsazovaná Vanessa Kirby, jež zazářila zejména v kostýmním historickém seriálovém dramatu Crown, nebo si po boku Toma Cruise zahrála v poslední Mission Impossible.

Kam až nezměrná a efektní akce může sahat, lze s jistotou jen těžko říci. Stačí prozatím jen zajít do kina a bavit se. Jistou zárukou kvality je kupříkladu režisér David Leitch, který má na svědomí kupříkladu prvního Johna Wicka, či druhý díl Deadpoola. O scénář se pak tradičně postaral Chris Morgan, který na tomto postu stojí za většinou dílů série. Shrňme to tedy. Slušné a charismatické obsazení, kvalitní scénář a režie (na standart popcornovek), které se už v trailerech zdají výt důkazem opravdu pořádně vypilovaného plodu v podobě zábavné akční podívané. Letní biják jak se patří…

“Když ti dva stanuli poprvé tváří v tvář ve filmu Rychle a zběsile 7, byla z toho nenávist na první pohled. Prodloužená ruka Spravedlnosti Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a zběhlý agent britské tajné služby Deckard Shaw (Jason Statham) byli proti své vůli nakonec donuceni spolupracovat a navzdory nekonečné averzi se jim to poměrně dařilo. I proto je asi nemělo zaskočit, že dostali společnou zakázku na nalezení a zneškodnění jedné tajné britské agentky, která údajně přešla do nepřátelského tábora. Shaw má v téhle operaci poměrně jasnou motivaci, protože jejich společným cílem je jeho mladší sestra Hattie (Vanessa Kirby). Řečeno slovy klasika, všechno je jinak, což Hobbs i Shaw zjistí hned poté, co ji najdou. Hattie se totiž na vlastní pěst pokusila zastavit jistého pana Brixtona (Idris Elba), který usiluje o vyhlazení poloviny lidstva, a sebrala mu něco, co k tomu dost potřebuje. A protože Brixton má materiální a překvapivě i fyzickou převahu, musí vzít Hobbs i Shaw nohy na ramena. Honička vede přes deštivý Londýn, radioaktivitou zamořené okolí Černobylu až na Hobbsovu rodnou Samou v Polynésii. Jenže před některými lidmi se prostě utéct nedá.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také