Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw – Akční jízda roku?

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Je až k neuvěření, jaká stálice se vyklubala ze série Rychle a zběsile. Nedávno jsme byli svědky posunu celé série k novým zítřkům v již osmém dílu, který byl až překvapivě zábavný. Absurditě některých scén navzdory. Není proto divu, že s neklesající popularitou série se tvůrci rozhodli vystavět spin-off okolo dvou vcelku výrazných postav na dvou odlišných stranách zákona. 

Jsou jimi už jen nepřekvapivě Hobbs a Shaw, oba agenti, rivalové, kteří vůči sobě vzájemně sdílí silnou averzi. Ta následně eskaluje v praštěnou adrenalinem a testosteronem hnanou výměnu siláckých řečí a někdy i pěstí. Obě postavy ztvárňují dost možná největší akční ikony dneška, tedy Dwayne Johnson a Jason Statham.

A jelikož Rychle a zběsile už dávno není jen o pouličních závodech vytuněných auťáků, mohli se tvůrci parádně vyřádit na příběhu, kdy nesourodě sourodá dvojka bude čelit jakési variaci na superhrdinské filmy v podobě vylepšeného záporáka. Je jím jistý Brixton, vylepšený člověk, kterého hraje charismatický Idris Elba. Brixton usiluje (celkem příhodně) o vyhlazení poloviny populace.

Ve hře bude i Shawova sestra Hattie, které propůjčila tvář v poslední době celkem obsazovaná Vanessa Kirby, jež zazářila zejména v kostýmním historickém seriálovém dramatu Crown, nebo si po boku Toma Cruise zahrála v poslední Mission Impossible.

Kam až nezměrná a efektní akce může sahat, lze s jistotou jen těžko říci. Stačí prozatím jen zajít do kina a bavit se. Jistou zárukou kvality je kupříkladu režisér David Leitch, který má na svědomí kupříkladu prvního Johna Wicka, či druhý díl Deadpoola. O scénář se pak tradičně postaral Chris Morgan, který na tomto postu stojí za většinou dílů série. Shrňme to tedy. Slušné a charismatické obsazení, kvalitní scénář a režie (na standart popcornovek), které se už v trailerech zdají výt důkazem opravdu pořádně vypilovaného plodu v podobě zábavné akční podívané. Letní biják jak se patří…

„Když ti dva stanuli poprvé tváří v tvář ve filmu Rychle a zběsile 7, byla z toho nenávist na první pohled. Prodloužená ruka Spravedlnosti Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a zběhlý agent britské tajné služby Deckard Shaw (Jason Statham) byli proti své vůli nakonec donuceni spolupracovat a navzdory nekonečné averzi se jim to poměrně dařilo. I proto je asi nemělo zaskočit, že dostali společnou zakázku na nalezení a zneškodnění jedné tajné britské agentky, která údajně přešla do nepřátelského tábora. Shaw má v téhle operaci poměrně jasnou motivaci, protože jejich společným cílem je jeho mladší sestra Hattie (Vanessa Kirby). Řečeno slovy klasika, všechno je jinak, což Hobbs i Shaw zjistí hned poté, co ji najdou. Hattie se totiž na vlastní pěst pokusila zastavit jistého pana Brixtona (Idris Elba), který usiluje o vyhlazení poloviny lidstva, a sebrala mu něco, co k tomu dost potřebuje. A protože Brixton má materiální a překvapivě i fyzickou převahu, musí vzít Hobbs i Shaw nohy na ramena. Honička vede přes deštivý Londýn, radioaktivitou zamořené okolí Černobylu až na Hobbsovu rodnou Samou v Polynésii. Jenže před některými lidmi se prostě utéct nedá.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také