Rekapitulace mladých X-Men aneb dlouhá cesta k Dark Phoenix

V X-Men: Poslední vzdor jsme měli možnost vidět filmové zpracování kultovní komiksové Dark Phoenix Ságy. O tom, že se to tak úplně nepovedlo, svědčí fakt, že nyní, po letech tu máme novou verzi toho samého příběhu, v němž se mutantka Jean Grey postaví svým přátelům a druhům pod vlivem nepřátelské vesmírné entity. Pojďme si tedy připomenout, jak mladé „rebootové“ verze komiksových hrdinů k tomuto finále dospěli…

X-Men: První třída (2011)

Po rozpačitém X-Men Origins: Wolverine (série origins měla mimochodem postupně představit všechny známé i neznámé hrdiny – jako třeba Gambita, nakonec zůstalo jen u Wolverina) to vypadalo, že je sága tak trochu u ledu. Nic nemohlo být více vzdáleno pravdě. Matthew Vaughn, který nám později dal oba dosavadní díly skvělé (a rovněž komiksové) série Kingsman stál u počátku mutantské revoluce. Universum X-Men nutně potřebovalo restart. Po opravdu špatném X-Men: Poslední vzdor, které skvěle nakročenou ságu poté, co ji Bryan Singer opustil, to chtělo nový kopanec. První třída ho přesně dodala. Jedná se o vůbec nejlepší film s komiksovými mutanty, který prostě nemá chybu. Škoda, že Vaughn u této série nezůstal. Dodal jí nové tváře a svěží dech.

„X-Men: První třída se dějově se vrací ještě před film X-Men Origins: Wolverine a odehrává se v polovině minulého století. V době, kdy mladý Charles Xavier (James McAvoy) a Erik Lensherr (Michael Fassbender) byli velmi blízcí přátelé a teprve odkrývali své jedinečné schopnosti. V době studené války, kdy společně s dalšími mutanty museli čelit největší hrozbě, jakou kdy zatím lidstvo poznalo. Proč se ale z nejlepších přátel stali nepřátelé na život a na smrt? Co předcházelo okamžiku, kdy se z Charlese stal Profesor X a z Erika Magneto? Válka mezi X-Meny a Bratrstvem začíná!“

X-Men: Budoucí minulost

Bryan Singer se vrátil. Potom, co od série odešel a ona se málem rozpadla v prach, bylo na něm, aby dal komiksovým hrdinům nový směr, který předznamenal Vaughn. Šel na to tím nejpodivnějším způsobem – spojil dohromady staré i nové verze hrdinů v jednom velkém mišmaši časových paradoxů a zápletky Terminátora, kde se osamělý zabiják (Wolverine) vrací v čase, aby pomohl budoucímu vůdci svého národa – Charlesi Xavierovi.

Jakkoli díky tomu všechny dějové linie dostaly parádně na zadek a o nějaké návaznosti série nemůže být vůbec řeč, snímek byl skvělý. Pokud jste o něm příliš nepřemýšleli. Efektní, skvěle obsazená, natočená a zahraná podívaná, která byla příslibem a předzvěstí světlých zítřků. Nebo ne?

„Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných“ X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James MacAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti.“

X-Men: Apokalypsa

A ono ne. Apokalypsa byl prostě nekonzistentní průšvih, kde to nejlepší bylo vlastně jen vylouhované z Budoucí minulosti. Melodramatický záporák, prapodivný plán, nezbytné cameo Wolverina (které by bylo skvělým twistem, kdyby jej nedali na plakáty) a kotrmelce v charakterech (Mystique, která je po celou dobu zápornou postavou, najednou kope za klaďase, Cyclops je z nějakého důvodu rebel, Angel bojuje v kleci, a takhle by se dalo pokračovat docela dlouho). Nemluvě o tom, že tenhle film vše zase jen vrátil do původních kolejí (jakkoli to nemusí dávat smysl – opravdu nepatří Magneto za mříže – po tom všem?), což hezky dokázal slovo od slova stejným dialogem Magneta s Xavierem, jako v původní sérii.

„Od počátku civilizace byl uctíván jako bůh. Apocalypse, první a nejsilnější z mutantů marvelovského světa X-Menů načerpal sílu ostatních mutantů a stal se tak nesmrtelným a neporazitelným. Probudil se po tisíci letech a je rozčarovaný ze světa, který nachází. Rekrutuje tým mutantů včetně zklamaného Magneta (Michael Fassbender) s cílem očistit lidstvo a nastolit nový světový řád, kterému chce vládnout. Osud Země tak visí na vlásku. Raven (Jennifer Lawrencová) s pomocí profesora X (James McAvoy) stane v čele týmu mladých X-Menů, aby společně zastavili svého největšího nepřítele a zachránili lidstvo před úplným zánikem.“

Apokalypsa rovněž platila za předzvěst Dark Phoenix,k níž zde byla řada náznaků a která vstoupí do kin už 6. června. Nezbývá než být zvědavi na pravděpodobně na nějakou dobu poslední film z tohoto světa. Ať už dopadne jakkoli…

„Když skupina X-Menů vyrazí na celkem rutinní záchrannou misi na oběžné dráze k ohrožené posádce raketoplánu, zdá se, že mají vše pod kontrolou a operace probíhá zdárně. Ale zdání klame. Jean Grey (Sophie Turner) je zasažena neznámou a smrtící kosmickou silou, která ji promění v jednoho z nejsilnějších mutantů. I s podporou ostatních X-Menů Jean zápasí nejen se svou nově nabitou a nestabilní silou, ale i se svými osobními démony. Postupně se dostává do děsivé spirály a ztrácí nad sebou kontrolu. Navíc její myšlení začíná ovlivňovat tajemná postava (Jessica Chastain), která přichází s nebezpečnými návrhy na využití její ničivé síly. Grey se mění v Dark Phoenix a stává se hrozbou nejen pro své nyní již bývalé přátele z řad mutantů, ale pro celou planetu. X-Meni tak musí čelit svému nejbližšímu i nejničivějšímu nepříteli – jednomu z nich.“